System nie widzi napedu CD-rom

Witam. Mam dwa napedy,jeden to Benq a drugi to Pionnier. Od tygodnia w moim komputerze nie ma ikony cd-romu. Co moze być przyczyna? Bios go nie widzi, menadzer urzadzeń rownież. Proszę o pomoc.

zbyszko1979 , sprecyzuj: czy nie widzi obu napędów, czy tylko jednego z nich? Jeśli tak, to którego?

Sprawdź kable, potem.

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo i sprawdź.

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz komputer i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

Przeinstaluj ASPI: http://www.instalki.pl/programy/downloa … Driver.php

:arrow: Instrukcja

Wgraj nowy firmware :arrow: Klik

Firmware szukaj tutaj (po lewej Masz listę producentów, znajdź swój model).

Nie widzi jednego napedu, pionieera.

Sprawdzałeś kable? Potem w biosie załaduj ustawienia zoptymalizowane. Jeżeli Bios umożliwia wykonanie detekcji napędu, to spróbuj ją wykorzystać (opcja IDE Auto-Detection).

Sprawdź kable koniecznie a odłącz ten który widzi i w jego miejsce wstaw ten 2 i sprawdzi zainstaluj jakieś emulatory może one widza napędy

A co najważniejsze : zrób scan kompa

Odnośnie klucza {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} jest ich aż 24 , nie wiem z ktorego usunąć to co trzeba

ściagłem sterowniki ASPI , po wypakowaniu nie moge zainstalowac. Sprawdziłem i nie ma żadnych sterowników ASPI w systemie

Powoli, a dokładnie, najpierw bios, potem system.

Powinien być tylko jeden klucz 4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318 (w HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class).

Dobrze sprawdź, bo coś nabroisz.

Ale, najpierw nagrywarka musi być widoczna w biosie. Podmień napędy na taśmie, nie zapomnij o zworkach i zobacz, czy napęd chodzi. Usuwanie kluczy z rejestru to etap następny (jak Bios i menedżer zadań widzą napęd).

Teraz jest widoczna. Podmieniłem napedy na tasmie.System nie instalował jej ponownie. Co dalej?

Czyli, albo taśma jest uszkodzona, albo w biosie nagrywarka jest wyłączona. Wróć do poprzednich ustawień, wejdź do biosu i załaduj ustawienia zoptymalizowane. Potem wejdź w Standard CMOS Features i zobacz, czy kanał IDE nagrywarki nie jest wyłączony. Ustaw wszystko na auto.

Kanał IDE jest jak ustawiony na auto przy jednem i przy drugim cd-romie. A co z tymi sterownikami ASPI? I jeszcze jedno podczas kopiowania płyt w nero w locie czesto konczy sie błedem. Skopiuje okolo 70% i pisze ze kopiownie zakończone błedem. Nieokreslony bład nagrywarki Pionieer

Mam wrażenie, że to wszystko jest winą taśmy.

Możesz jeszcze zamienić miejscami napędy na taśmie. Jak ten drugi przestanie chodzić, to raczej taśma jest uszkodzona. Zworki są dobrze ustawione: master===slave============płyta główna?

Jak wygląda sprawa napięć w biosie (okno PC Health Status)?

Nie mam takiego okna w biosie. Ale znalazłem jakies napiecia : CPU CORE 1.36V CPU FSB 1.29V MEMORY 2.12V

Spróbuj odczytać napięcia w programie Everest (w programie komputer->czujnik).

Gdzie można wkleić scrren z everesta??

Np tu: http://img.wklej.org/

Gdzie wkleic screen z everesta?

http://up.programosy.pl/view/screen_40.jpg.html

Jeśli te napięcia są prawdziwe, to Masz ogromny problem z zasilaczem. Skombinuj inny do testów, a w tym pomierz napięcia miernikiem.