System nie widzi napedu CD-rom

(zbyszko1979) #1

Witam. Mam dwa napedy,jeden to Benq a drugi to Pionnier. Od tygodnia w moim komputerze nie ma ikony cd-romu. Co moze być przyczyna? Bios go nie widzi, menadzer urzadzeń rownież. Proszę o pomoc.

(Olixxx94) #2

zbyszko1979 , sprecyzuj: czy nie widzi obu napędów, czy tylko jednego z nich? Jeśli tak, to którego?

(Cosik Ktosik) #3

Sprawdź kable, potem.

W Menu start->Uruchom, wpisz regedit:

Znajdź klucz

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Klucz {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} nie rozwijaj tylko zaznacz .Po prawej stronie

będą wpisy, w których zlokalizuj klucze UpperFilters oraz LowerFilters i je usuń. Przed usunięciem, sprawdź, czy jesteś w dobrym miejscu. Włącz komputer na nowo i sprawdź.

Możesz jeszcze w Menadżerze Urządzeń w kontrolerach IDE odinstalować kanał, do którego podłączony jest napęd. Resetujesz komputer i czekasz, aż Windows zainstaluje je na nowo.

Przeinstaluj ASPI: http://www.instalki.pl/programy/downloa ... Driver.php

:arrow: Instrukcja

Wgraj nowy firmware :arrow: Klik

Firmware szukaj tutaj (po lewej Masz listę producentów, znajdź swój model).

(zbyszko1979) #4

Nie widzi jednego napedu, pionieera.

(Cosik Ktosik) #5

Sprawdzałeś kable? Potem w biosie załaduj ustawienia zoptymalizowane. Jeżeli Bios umożliwia wykonanie detekcji napędu, to spróbuj ją wykorzystać (opcja IDE Auto-Detection).

(In2dex) #6

Sprawdź kable koniecznie a odłącz ten który widzi i w jego miejsce wstaw ten 2 i sprawdzi zainstaluj jakieś emulatory może one widza napędy

A co najważniejsze : zrób scan kompa

(zbyszko1979) #7

Odnośnie klucza {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} jest ich aż 24 , nie wiem z ktorego usunąć to co trzeba

(zbyszko1979) #8

ściagłem sterowniki ASPI , po wypakowaniu nie moge zainstalowac. Sprawdziłem i nie ma żadnych sterowników ASPI w systemie

(Cosik Ktosik) #9

Powoli, a dokładnie, najpierw bios, potem system.

Powinien być tylko jeden klucz 4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318 (w HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class).

Dobrze sprawdź, bo coś nabroisz.

Ale, najpierw nagrywarka musi być widoczna w biosie. Podmień napędy na taśmie, nie zapomnij o zworkach i zobacz, czy napęd chodzi. Usuwanie kluczy z rejestru to etap następny (jak Bios i menedżer zadań widzą napęd).

(zbyszko1979) #10

Teraz jest widoczna. Podmieniłem napedy na tasmie.System nie instalował jej ponownie. Co dalej?

(Cosik Ktosik) #11

Czyli, albo taśma jest uszkodzona, albo w biosie nagrywarka jest wyłączona. Wróć do poprzednich ustawień, wejdź do biosu i załaduj ustawienia zoptymalizowane. Potem wejdź w Standard CMOS Features i zobacz, czy kanał IDE nagrywarki nie jest wyłączony. Ustaw wszystko na auto.

(zbyszko1979) #12

Kanał IDE jest jak ustawiony na auto przy jednem i przy drugim cd-romie. A co z tymi sterownikami ASPI? I jeszcze jedno podczas kopiowania płyt w nero w locie czesto konczy sie błedem. Skopiuje okolo 70% i pisze ze kopiownie zakończone błedem. Nieokreslony bład nagrywarki Pionieer

(Cosik Ktosik) #13

Mam wrażenie, że to wszystko jest winą taśmy.

Możesz jeszcze zamienić miejscami napędy na taśmie. Jak ten drugi przestanie chodzić, to raczej taśma jest uszkodzona. Zworki są dobrze ustawione: master===slave============płyta główna?

Jak wygląda sprawa napięć w biosie (okno PC Health Status)?

(zbyszko1979) #14

Nie mam takiego okna w biosie. Ale znalazłem jakies napiecia : CPU CORE 1.36V CPU FSB 1.29V MEMORY 2.12V

(Cosik Ktosik) #15

Spróbuj odczytać napięcia w programie Everest (w programie komputer->czujnik).

(zbyszko1979) #16

Gdzie można wkleić scrren z everesta??

(Cosik Ktosik) #17

Np tu: http://img.wklej.org/

(zbyszko1979) #18

Gdzie wkleic screen z everesta?

(zbyszko1979) #19

http://up.programosy.pl/view/screen_40.jpg.html

(Cosik Ktosik) #20

Jeśli te napięcia są prawdziwe, to Masz ogromny problem z zasilaczem. Skombinuj inny do testów, a w tym pomierz napięcia miernikiem.