System operacyjny (cały) uruchamiany z ram dysku

Mam taki nie codzienny problem i ciężko znaleźć dobrą radę.

Ponieważ mój dysk twardy jest w bardzo złym stanie (pokazuje to mechanizm s.m.a.r.t , ale ten dysk mi działa - właśnie pisze z niego).I nie będę miał tego mojego jedynego dysku twardego, którego wyślę pocztą z reklamacją (jest na gwarancji). To przez co najmniej ok 2 tygodni nie będę miał żadnego dysku twardego, za nim nowego mi przyślą (mam by najmniej taką nadzieję :slight_smile: ). Potrzebuję na ten czas “kryzysowy” działającego komputera do pisania pracy magisterskiej, czyli dostęp do np. libre office, przeglądarki www itp.

Myślałem rozwiązać to w sposób:

  • pożyczyć od kogoś dysk twardy na ten czas “kryzysowy” i zainstalowac na nim system operacyjny i tak dalej … (ale narazie jakoś nie mam od kogo, będę jeszcze pytał)

  • innym rozwiązaniem jest użycie - uruchomienie systemu operacyjnego z pendrive, płyty cd, dvd czyli liveCD <-- robiłem to kiedyś już i działało - tylko że strasznie wolno i mało komfortowo

Myślałem o uruchomieniu (zrzuceniu, całego) systemu operacyjnego livecd do tak zwanego ram dysku (mam 4 GB RAMu) - wtedy szybciej to działa niż typowy livecd z płyty(robiłem to kiedyś z jakąś dystrybucją) , niektóre dystrybucje chyba np. slax mam taką funkcję z ram dyskiem

Będę celował w rozwiązanie właśnie z obsługę tego ram dysku - szybciej to działa po prostu. Tylko muszę użyć np. jakąś dystrybucję linuxa uruchamianą z pendriva lub cd/dvd

Co polecacie państwo - jakie distro, albo jakiś inny sposób rozwiązania tego problemu. Myślałem o dystrybucji np. ubuntu ale jakoś nie znalazłem jak to zrobic z tym ram dyskiem i ubuntu

To się nie uda. Użyj systemu uruchamianego z płyty, takiego który będzie miał edytor tekstu i przeglądarkę internetową (czyli praktycznie każdy). To wystarczy aby Napisać pracę magisterska. Tylko nie zapomnij o zapisywaniu gotowego dokumentu na karcie pamięci.

Tu masz Ubuntu:

http://www.ubuntu.com/download/desktop/ … atus=zeroc

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_L … n_from_RAM

Znalazłem w miare dobry sposób :

ubuntu (akurat najnowsze 12.10 - ok. 800 MB ) uruchamiane w pełni do ram dysku z opcją podczas uruchamianaia - trzeba wpisać, dopisać jako parametr uruchamiania :

toram

Mam 4 GB ramu więc te 800MB które lokuje się w ram jest ok 1/4 mojego ramu. Aha wiec wymagane jest chyba z min . 1,5 Gb albo i więcej ramu do komfortowej pracy , jako livecd jak znazazł lepiej chodzic system w ramie niz z cd/dvd/usb-pendriva poprostu ram w komputerze jest najszybszy :slight_smile:

Ubuntu jest bardzo dobrą dystrybucją do tego, można jeszcze użyć dystrybucji knoppix (jest kombajnem niezłeym z masą aplikacji dostepnych odrazu)

knopix uruchamiamy z opcjami uruchamiania :

knoppix lang=pl toram