System padł, nie mogę reinstalowaś XP


(Hjustyn) #1

Dotyczy Acer D250

Kilka dni temu zainstalowałem Ubuntu równolegle do windowsa XP

Szybko jednak mi się system nie spodobał więc usunąłem partycję linuksa

Przy następnym Bootowaniu systemu pojawiła mi się komenda "grub rescue>" i nie mogłem nic zrobić (zalogować się do winXP)

Próbowałem reinstalować kompa za pomocą ukrytej partycji alt+F10 niestety komputer się zawieszał.

Po dłuższym wysiłku udało mi się usunąć "grub" przez formatowanie całego dysku, jednakże po drodze dysk zgubił mi ok 11gb.

Próbowałem reinstalować za pomocą płyty CD z XP professional jednak on nie widzi dysku.

Moja prośba jest taka:

A) Jak odzyskać te 11gb do dysku.

B) Zainstalować Windows XP


(Dariuszbbr) #2

Instalacja XP. Przy uruchamianiu się komputera otrzymamy komunikat . Wystarczy zatem nacisnąć dowolny klawisz by instalacja się rozpoczęła. Jeśli tak, to możemy pominąć kolejne kroki i przejść do instalacji.

Jeśli natomiast nie nastąpiła instalacja. Oznacza to, że musimy w biosie przestawić kolejność napędów z których uruchamiać się będzie system. Resetujemy komputer i przy uruchamianiu naciskamy klawisz najczęściej F2, lub delete, by wejść do biosu. (Uwaga przy różnych płytach głównych sposób wejścia do biosu może być inny).

Następnie szukamy w menu zakładki boot i ustawiamy, by CD/DVD było na pierwszym miejscu. Na drugim ma być dysk twardy. Zatem jeśli ustawimy na pierwszym miejscu CD-roma to system będzie najpierw uruchamiany z Cd-roma, następnie jeśli nie będzie w napędzie płyty z systemem to komputer uruchomi system z dysku twardego.

Instalator rozpocznie swoje działanie od kopiowania plików na dysk twardy.

Aby rozpocząć nową instalację naciskamy klawisz enter.

Musimy się zgodzić z licencją, którą związany jest system windows naciskając klawisz F8. Jeśli się nie zgadzamy niestety musimy poszukać sobie innego systemu...

Zakładając, że na dysku nie było jeszcze nic instalowane pojawi się taki ekran jak obok. Jeśli mamy dysk wielkości 20GB nie ma większego sensu dzielić go na mniejsze części. Gdy wielkość jest już większa warto podzielić go na dysk C i D. Warto jednak pamiętać, by dysk C miał przynajmniej 20GB - by później nie było problemu co usunąć, bo systemowi brakuje miejsca. Naciskamy klawisz c i tworzymy nowy dysk.

Jeśli nie chcemy tworzyć więcej niż 1 dysk. Zostawiamy wartości takie jakie są i naciskamy enter. Jeśli chcemy podzielić dysk na 2 C i D wpisujemy wartość najpierw dysku C np. 20000 i naciskamy Enter. Następnie powtarzamy operację, ale dla dysku D, wtedy już zostawiając wartość jaka będzie wpisana.

Teraz musimy sformatować dysk. Będąc na dysku C: Partycja [Nowa surowa] naciskamy enter.

Wybieramy sposób formatowania. Np. Fat (szybkie) i naciskamy Enter.

Znów enterem potwierdzamy, że chcemy by był to Fat32.

Rozpocznie się formatowanie dysku.

Następnie zaś przygotowanie do instalacji systemu - przegrywanie niezbędnych plików.

Kolejnym krokiem będzie ukazanie się takiego ekranu.

Naciskamy klawisz dalej, chyba że chcemy zmienić układ klawiatury. Ten domyślny - polski (programisty) jest jednak najbardziej optymalny.

Wpisujemy swoje dane.

Tu trzeba przepisać numer seryjny naszego Windowsa, który otrzymamy przy zakupie na naklejce.

Następnie wpisujemy nazwę naszego komputera, która będzie wyświetlana w sieci lokalnej.

Ustawiamy prawidłową godzinę i wybieramy dalej.

Znów dalej. Kreator poprowadzi nas przez proces konfiguracji sieci.

Klikamy na zielony guzik w prawym dolnym rogu ekranu.

Wybieramy czy chcemy skorzystać z automatycznych aktualizacji które będą się ściągały w tle i po ściągnięciu otrzymamy pytanie czy chcemy je zainstalować. Znów zielony guzik dalej.

Znów dalej i za pomocą kreatora konfigurujemy sieć.

Wybieramy nazwę użytkownika a następnie zatwierdzamy.

Ostatnim już krokiem będzie ekran podziękowań za wybranie systemu windows.

I tak oto dotarliśmy to kresu instalacji systemu Windows XP.


(Hjustyn) #3

Ja wiem jak się instaluje Windowsa XP ale żeby sformatował dysk to musi go widzieć, a system go nie widzi, jedynie programy narzędziowe i to bez 11gb.


(ahonen97) #4

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro ... 13209.html po czytaj http://forum.pcformat.pl/GRUB-RESCUE-pr ... Windowsa-t


(Hjustyn) #5

Partycjonowałem "gparted" już i właśnie w tym programie mi brakuje 11gb ale nie zmienia to faktu ze zainstalować w dalszym ciągu nie mogłem


(Drobok) #6

Dysku nie widzisz bo prawdopodobnie jest sata, powinieneś włączyć obsługę sata w biosie, jeśli nie ma powinieneś podać je podczas pobierania sterowników przez instalator bądź zintegrować instalkę za pomocą nlite ;]


(Hjustyn) #7

Rzeczywiście udała mi się instalacja Windows XP dzięki drobok-owi, należało zmienić obsługę dysku SATA w biosie na IDE ale pozostaje kwestia zgubionej pamięci ok 11gb na dysku