System plików win-linux

witam, prosze wybaczcie, ale jestem całkiem ‘newbie’ w temacie linuxowym do którego przymierzam się z czystej ciekawości. Windows znam od 3.0 , dosa od 3,1. (ech, trochę lat minęło)

Czytam sobie tu i ówdzie … a nurtują mnie pytania i wątpliwości, bo gdzie nie gdzie znajduję jakieś ziarnko informacji, ale nie mogę tego zlożyć do kupy.

Otóż pytanka:

1/ czy jest możliwa obsługa plików *.mdb (msaccess w zakresie zawartych w nich tabel), może poprzez podpięcie w OpenOffice?

2/ czy linux jest w stanie zobaczyć zawartość partycji windowsowych (fat32 albo ntfs)? Dla mnie super wygodne było zainstalowanie na tym samym dysku windows98 i winXP a na osobnej partycji (fat32) miałem wszystkie dokumenty. Dlaczego? Bo niektóre programiki nie chciały hulać na XP a na Win98 nie było problemu. System raz taki raz taki, a dane czytane były z osobnej partycji. Interesuje mnie więc podobny układ Linux i WinXP, no bo przecież niezależnie od uruchomionego systemu chciałbym słuchać moich ulubionych mp3jek zapisanych na dysku, albo redagować w OOffice ten sam dokument. Jest to możliwe?

3/ mam mnóstwo innych pytań … ale żeby nie przynudzać będę dalej szperać we wnętrznościach Wujka Googiela.

pozdrawiam wszystkich

(Adminów i Moderatorów też)

  1. po linuksem masz odczyt i zapis na fat32, ntfs jest odczyt a zeby byl zapis musisz doinstalowac sterownik ntfs-3g (bo o ile wiem zadna dystrybucja nie ma go jeszcze w standardzie)

dzieki sphinx :slight_smile:

czyli zapowiada się obiecująco.

z dźwiękami nie ma najmniejszych kłopotów - dociągasz kodeki i wszystko gra :wink:

polecam xmms (odtwarzacz plików muzycznych) + wtyczkę crossfade :slight_smile:

był taki??? bo wydaje mi się że nie…

a jednak:

http://en.wikipedia.org/wiki/MS-DOS

ale to dawno temu…

jak uzywałem PC-AT 1MB RAM i 20MB HDD

pozdrawiam