System plików: XFS vs. ReiserFS

Witam, kupiłem nowy dysk - 74GB. Zainstaluje na nim Ubuntu i Suse, w sumie będą to 4 partycje, 2 pod systemy, swap i… home lub nie home.

Moje pierwsze pytanie: czy nie będę miał problemów z wspólnym /home? No bo na jednym distro KDE, a na drugim GNOME - nie będzie się to jakoś gryzło? Czy nie lepiej poprostu zrobic osobną własną partycje, ale nie /home? Jak wy macie?

Przyszła mi jeszce do główy taka opcja, ale nie wiem czy da się tak, żeby utworzyć osobną partycje, i w każym z systemów zamontować ją w /home/folder - da się tak?

Drugie dotyczy systemu plików, w drodze eliminacji zostały do wyboru dwa: ReiserFS i XFS. O wiele bardziej pozytywne komentarze czytałem na temat XFS, jednak z tego co wyczytałem “nie sprawdza” (cokolwiek miało by to znaczyć) się z małymi plikami - poniżej 4MB (to prawda?) oraz, że nie powinno się zajmować powyżej 95% dysku z XFS. I tu moje pytanie: czy używa ktoś XFS i jak to faktycznie jest z tymi małymi plikami? Poza tym czytałem ze jest bardzo stabilny i szybki.

[przy okazji zrobiłem ankietę, która pomogła by mi i innym w wyborze systemu plików]

Ze wspólnym /home mogą wystąpić problemy, możesz sobie zamontować /home/folder, chodź możesz też dać sobie inne domyślne katalogi domowe np: /home/ja-ubuntu; /home/ja-suse i mieć je na jednej partycji

Ja mam inne katalogi domowe, na obu dystrybucjach mam jednak KDE ale i tak wolałem je dać osobno.

XFS jest zalecany do do systemów z dyskami SCSI i/lub ciągłego zapisu danych bez przerw w dostawie prądu. Przechowuje on dużo informacji w pamięci ram, więc ewentualny pad systemu może zakończyć się utratą danych.