System Sector Error!

Próbuję uruchomić bardzo stary dysk Palladium P1200-2AF (" dla sportu ") o nieznanej historii użytkowania.

CMOS poprawnie rozpoznaje geometrię dysku (cyl., sect., itd). Sekwencja bootowania podaje komunikat:

Primary IDE Master…SYSTEM SECTOR ERROR!

Czyli uszkodzenie bootsektora (virus lub fizyczne).

FDISK /MBR -> Brak dysków stałych

Czy pomoże low format , jeśli tak to czym formatować?

A może to virus bootsectora , jeśli tak to czym usuwać?

Programem antywirusowym?

Mam na mysli podpięcie dysku jako non-system do poprawnie skonfigurowanego kompa.

Zamiast lowformat spróbowałbym najpierw zdjąć partycje i przeskanować czymś całą powierzchnię dysku czymś w stylu hdd_regenerator, powinien pokazać w jakim jest stanie nawet jesli nie naprawi.

Problem polega na tym, że dysk nie istnieje dla systemu.

Prawdopodobnie uszkodzony dysk.

Często stare kompy miały opcję w biosie low format zobacz i wykonaj to z poziomu biosu.

Narzędzia producenta dysku.

np

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=21243

Niestety BIOS nie posiada takiej funkcji.

Narzędzia producenta są niedostępne (prod. JTS Corp. zbankrutowała i została wchłonięta przez Atari za długi).

Powyższy topic sprawdzałem wczoraj, ale dziękuję za info. Narzędzi od WD jeszcze nie odpalałem.

Dysk jest niedostępny z poziomu DOS.

Złączono Posta : 06.06.2006 (Wto) 21:11

Program Data Lifeguard Diagnostic WD nie widzi wymaganego ster. smartvsd.vxd , mimo że znajduje się w poprawnym miejscu. Żadne operacje na dysku nie są możliwe.

Coś mi się zdaje że ten dysk umarł na dobre. Polecam tylko udział w Programie firmy Ontrack - to chyba najlepsze co możesz z nim zrobić

Dzięki za pomoc. Dałem już sobie spokuj.

Narzędzia działające w oparciu o S.M.A.R.T. nie radzą sobie ze starymi klamotami. Dysk i tak na 99% był uszkodzony mechanicznie.

Info:

Istnieje przełącznik FDISK /CMBR _ numer napędu _

Numer musi być inny niż numer napędu aktywnej partycji.