System Ubuntu v.5.10 a aplikacje


(Batmanus) #1

Witam. Od razu mówię, że jestem "zielony" jeśli chodzi o systemy operacyjne typu Linux.

Posiadam Windows XP Pro, ale ostatnio w moje ręce wpadła płytka z systemem Ubuntu ver. 5.10. zastanawiam się nad zmianą systemu ze względu na mniejszą awaryjność i ryzyko zarażenia różnego rodzaju wirusami w necie.

Mam następujące pytanie:

Czy programy takie jak Photoshop (9.0 CS2/ 7.0), Corel Paint Shop Pro X, Corel Draw, FrontPage itp. związane z grafiką i tworzeniem stron www, które wykorzystuje na XP'eku, będą działać pod Ubuntu, czy konieczne jest zainstalowanie specjalnych wersji, napisanych pod Linux'a (jeżeli w ogóle takie istnieją, bo nie wiem) ?

Jeśli pytanie zaliczane jest do kategorii "głupich/banalnych" to przepraszam, ale jak napisałem na wstępie - jestem zielony jeśli chodzi o Linux'y:)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Tomek.


(Mcdell) #2

Będa działać bo w linuxie jest wine - emulator środowiska winzgrozy.


(MaRa) #3

Mogą działać pod Wine, ale niekoniecznie, różnie bywa.

Lepiej doinstalować Linuksa jako drugi system.

Ubuntu 5.10 jest już stary, lepiej skombinować nowszą wersję. Najnowsza jest 6.10, chociaż wersja 6.06.1 powinna być bardziej dopracowana (sam ją używam) i ma przedłużony (do 3lat) okres wydawania aktualizacji. Obydwie najnowsze uruchamiają się z płyty jako systemy tupu Live, można wypróbować bez instalacji.


(Airborn) #4

photoshop w wersji 7 działa poprzez wine (które nie jest emulatorem :stuck_out_tongue: ) wersji CS nie udało mi się uruchomić z tego co pamiętam, zamiast frontpage, możesz przecież znaleźć jakiś odpowiednik (NVU?)


(Sawyer47) #5

Co do Ubuntu to lepiej zainteresować się nowszą wersją - 6.06.1 albo 6.10.

Co do programów to mogą działać przez wine - ale nie muszą.

Możesz zainteresować się programami graficznymi pod Linuksa: Gimp i Pixel Image Editor ( http://www.kanzelsberger.com/pixel/)

http://pixel.info.pl/ - tu masz demo tego Pixela.