System wiesza się przy starcie, po chwili sam startuje

Witam.

Piszę w tym dziale, bo nie wiem czy to problem oprogramowania, czy sprzętu. Martwię się, że to dysk.

Windows przy starcie się zacina, po planszy windowsa wskakuje na parę minut czarny ekran, po czym ładuje się dalej, ale bardzo wolno. Z sygnalizacji pracy dysku widać, że ma spore przerwy. ( nie pomaga restart z ostatnią poprawnie działającą konfiguracją ). Jak już się uruchomi to niektóre programy się nie otwierają wcale lub się wieszają np. Total, dokument worda. W czym problem, czy dysk szwankuje ? Czy naprawiać windowsa ? Antywirus nic nie znajduje. Pomocy.

Zacznij od podania marki i modelu zasilacza, potem ściągnij program MHDD i wypal na płycie.

Możesz tez sprawdzić, aby być pewnym czy to nie wina windy, na live cd Linuxa. np. Ubuntu, czy tez na nowej Fedorze 15.

Teraz nie mam dojścia do kompa, czyli może to być także wina zasilacza ? Podam potem model i markę. Program MHDD wypalić, odpalić komputer z tej płyty i co dalej ?

Po pierwsze przygotować trochę czasu, bo skan powierzchni trochę jednak trwa (ale o tym później)

Zacznij od uruchomienia programu z płyty i wybraniu na klawiaturze dysku z listy.

Klawiszem F8 zrób SMART, cyknij fotę i wrzuć na forum. No i czekam na informację o zasilaczu.

Uruchomiłem MHDD, dysk wybrałem i F8, ale gdzie sie zapisłał log i jak z programu wyjść do windowsa. Cyknąc fotę ?

Zasilacz to Logic 500 ATX

Tak po mojemu, jak komputer się rozrusza to działa ok.

Cyknąć i czekać na interpretacje kogoś bardziej ogarniętego niż ja :stuck_out_tongue:

Natomiast zasilacz należy do bomb z opóźnionym zapłonem - do wymiany, jeśli nie chcesz stracić reszty sprzętu.

Tak się właśnie zastanawiałem, bo problem chyba narastał w jakimś okresie czasu, zmienię zasilacz i zobaczymy. Jeszcze takie drobne pytanie odnośnie programy=u MHDD : jak tą fotkę cyknąć ? :slight_smile: i jaka komenda na wyjście z programu.

Dzięki za pomoc.

Fotkę cykasz aparatem, metodą “Print screen - robisz to źle” (: Ewentualnie, jeżeli posiadasz jeszcze dyskietki, to możesz się nimi posłużyć.

Komenda na wyjście z programu to “exit”.

…ale komputer i tak musisz wyłączyć ‘manualnie’.

Kojarzę , jak w windowsie zrobić fotkę, ale jak pod tamtym programem ją zapisać ?

Robisz zdjęcie monitora z raportem SMART - tak najprościej.

Przygotuj sobie zasoby czasu na skan powierzchni dysku, może to potrwać kilka h.

http://imageshack.us/photo/my-images/146/img3901c.jpg/

czy ktoś to może sprawdzić ?

dzięki

Mam kilka pytań:

  1. Czy system jest “świeży” czy już jest dłuższy okres czasu na dysku ?? (w BIOS-ie ustawić “block mode” dla transferu danych i włączyć S.M.A.R.T)

  2. Czy dysk jest regularnie defragmentowany ?? (przydałaby się defragmentacja wg. uruchamianych programów/wydajności systemu)

  3. Czy rejestr systemowy jest wolny od błędów ?? (jeśli sprawdzać i czyścić to najpierw wykonać kopię zapasową)

  4. Jaki system plików jest na partycji C: i jaki podział na klastry ??

  5. Czy partycja C: jest wyczyszczona z plików tymczasowych/tymczasowych przeglądarki/śmieci pozostałych po odinstalowanych programach ??

  6. Ile wolnego miejsca pozostaje na partycji C: ?? (jeśli mniej niż 10% to należy zwiększyć ze względu na plik wymiany swap)

  7. Ile MB jest przydzielone na ów plik wymiany ?? (może za mało i system się “dusi” na kilku MB)

Proszę… podaj dokładną specyfikację sprzętową…

1 - system jest nowy 2 tyg. inny windows, ale wszystko było ok, problemy już były przed instalacją, narastają od pewnego czasu

2 - był defragmentowany, narzędziem z windowsa

3 - ? używałem CClean-a

4 - NTFS

5 - wyczyszczona

6 - jest zajęta gdzieś w 10 %, 150 GB

7 - ?

Konfiguracji dokładnie w tej chwili nie jestem w stanie podać z głowy - AMD Athlon II 545, RAM 2 GB Kingston, samsung 750 GB, Grafika Asus na GeForce, płyta Gigabyte no i ten nieszczęsny zasilacz Logic ( szczegółów w tej chwili nie dam rady podać, ale komplet nie ma jeszcze dwóch lat :frowning: )

Dodane 03.06.2011 (Pt) 11:31

Problem rozwiązany. :slight_smile: Posypał się windows. po przeinstalowaniu wszystko ok.

  1. W BIOS-ie ustawić “block mode” dla transferu danych i włączyć S.M.A.R.T

  2. Użyj Defraggler 2.05, do pobrania na stronie: http://www.piriform.com/defraggler/upda … 282&l=1045

  3. PPM* na… Mój Komputer --> Właściwości --> (Okno: Właściwości systemu) Zakładka: Zaawansowane --> Wydajność: Przycisk “Ustawienia” --> (Okno: Opcje wydajności) Zakładka: Zaawansowane --> Pamięć wirtualna: Przycisk “Zmień” --> (Okno: Pamięć wirtualna)

Najprościej jest kliknąć na opcję “Rozmiar kontrolowany przez system” i zatwierdzić zmiany a następnie zrestartować system ale można też ustawić rozmiar “na sztywno” czyli zobaczyć jaka wartość wyświetlana jest w opcji “Zalecane” i taką samą ustawić w “Rozmiar niestandardowy”, w obu okienkach. To tyle jeśli chodzi o Plik stronicowania.

*PPM - Prawy Przycisk Myszy

:smiley: OK, bywa i tak…