System zawiesza się podczas wyłączania, spowolnione programy

Pierwszy raz mam taki problem - Win XP Pro SP2 zawiesza się podczas wyłączania komputera lub próbie restartu (Start > “Wyłącz komputer”, “Uruchom ponownie”). Ikony po jakimś czasie znikają, widać samą tapetę, czasem dochodzi aż do “Trwa zapisywanie ustawień”, ale zawsze zawiesza się. Wyłączyć mogę tylko przyciskami na obudowie komputera “Power” lub uruchomić ponownie “Resetem”.

System chodził normalnie przez co najmniej rok, nigdy nie było takich problemów. Komputer: Celeron 2,5GHz / 512MB RAM / HDD 200GB / graf. zintegr. z płytą gł. MSI.

Dodatkowo pojawiły się problemy z uruchamianiem programów - od momentu kliknięcia na exeka do uruchomienia aplikacji mija kilka-kilkanaście minut, a czasem dany program w ogóle się nie uruchamia, ale w Menedżerze zadań Windows, zakładka Procesy, od razu widać ten program, tylko że nie chce zaskoczyć. Użycie procesora i pamięci jest cały czas w normie… 0-15% CPU i 220MB RAM. No i na dokładkę różne okna systemu Windows też łapią zawiechę. W zasadzie tylko Firefox/internet działa tak jak zwykle.

Jeszcze wczoraj wszystko było OK. W przeciągu ostatniej doby instalowałem kilka programów - m.in. różnego rodzaju konwertery ASF do AVI i podczas odinstalowywania ich kilka razy było pytanie czy na pewno usunąć jakieś biblioteki DLL - jak zwykle dałem “TAK, wszystkie” i może tym razem to był błąd? I jeszcze jedna rzecz, którą pamiętam że zrobiłem to odchaczenie z msconfig (Narzędzie konfiguracji systemu), zakładka Uruchamianie, Windows Messengera i jakiegoś programu Zrzutek, bo nie chciałem żeby to mi wyskakiwało po uruchomieniu komputera.

Avast jest zawsze włączony i sam aktualizuje się na bieżąco, nic nie wykrył. Zrobiłem skan Hijackiem - w logu nie było nic podejrzanego. Wyczyściłem z błędów rejestr TweakNow RegCleaner-em, znalazł ich 150, które można bezpiecznie usunąć i chyba wszystkie z tych wpisów dotyczyły programów, których już zostały usunięte/odinstalowane. Zrobiłem analizę Defragmentatorem dysku i zalecił wykonanie defragmentacji, więc ją zrobiłem. I dalej nic i nie wiem co jest grane, może chodzi o te biblioteki?

Może spróbuj dać loga z HiJackThis w dziale “bezpieczeństwo”?

Problem rozwiązany, pomogła naprawa systemu z płyty instalacyjnej Win XP.