Szkoła? Kierunek? Język?

Cześć. Jestem w drugiej gimnazjum (prawie trzecia). Za rok muszę wybrać liceum… I tutaj już zaczynają się schody. Informatykę bardzo lubię (mam 6 na koniec roku; nie ukrywam, że posiadam nieprzeciętną wiedzę). Warto iść na kierunek Matma, Fiza, Infa? Może lepiej wybrać Biole, Chemie, Fizę? Co wybrać? Czy ten kierunek z Informatyką coś mi da? Warto ją zdawać (matura, potem jakieś studia)? Czy wyjdzie na to, że stracę czas? ;/ Bardzo proszę o rady, mam jeszcze rok, ale ten czas chcę poświęcić na przygotowania do liceum. Jak będzie wyglądała nauka infy w liceum? Od razu mówię, że jestem z małego miasta, więc szkoły poświęconej tej dziedzinie nie wybiorę.

W przyszłości chciałbym mieć do czynienia z komputerami. Na dzień dzisiejszy nie wiem co jeszcze miałbym robić (sklep/programista itd). Nawet jeśli odradzicie mi “Informatykę” będę chciał poszerzać swoją wiedzę z tej dziedziny. Dlatego pytam, co polecacie robić? Od czego zacząć? Programowanie (jeśli tak to jaki język)? Może coś innego (jeśli tak to co, konkrety!).

Jestem zagubiony… Nie wiem czy warto iść na infę, nie wiem od czego zacząć naukę, nie wiem jaki język programowania wybrać, nie wiem czy to przyda mi sie w życiu…

Bardzo proszę o rady tych starszych informatyków, oraz tych co niedawno wybrali ten kierunek.

Pozdrawiam (polonistą nie jestem, nie czepiać się tego chaotycznego i desperackiego pisma).

Cześć! Zorientuj się jakie masz przedmioty w klasie z informatyką w liceum. Ja chodzę do technikum, na profilu informatycznym i mam przedmioty takie jak Urządzenia Technologii Komputerowej, Programowanie, Aplikacje Internetowe, Multimedia i grafika komputerowa itp. Więc można powiedzieć że rozwija mnie to do przyszłego zawodu. Nie wiem jak sprawa wygląda w liceum-najlepiej żebyś poszedł i się dowiedział. Jeśli będziesz miał zwykłą informatykę (może w większym zakresie godzin) , to podejrzewam że za wiele Cie to nie rozwinie.

Mnie wciągnęło programowanie, jednak radzę Ci spróbować również innych “dyscyplin”. Sam musisz odkryć w czym czujesz się najlepiej, co Cię najbardziej interesuje.

Co do części o języku programowania-zależy co chcesz robić? Ja polecam C++ do aplikacji, bądź PHP + SQL do webmasteringu. Wszystko zależy od tego co chcesz robić w przyszłości jako szeroko pojęty informatyk. Czy Ci się to przyda w życiu? Zależy tylko od ciebie, każda wiedza może się przydać, jeśli ma się zapał do jej rozwijania-jedni ludzie żyją z programowania inni ze składania długopisów, a jeszcze inni z obserwacji ameb :wink:

Sam nie wiem czy wybrać grafikę, programowanie itd…

Co się bardziej opłaca? ;o Jaki język bardziej opłacalny? ;>

Czekam na kolejne wyczerpujące odpowiedzi na te i poprzednie pytania :stuck_out_tongue:

Trudno powiedzieć co się opłaca…wszystko zależy od tego jak efektywnie szukasz klientów/pracy i jaką widzą dysponujesz. Wiadomo, że nie ma co uczyć się prehistorycznych języków typu Pascal, ale z drugiej strony C++ jest popularny = większa konkurencja. Aby z webmasterki się utrzymać trzeba posiadać sporą wiedzę (najlepiej mieć opanowany Ajax, JQuery lub coś podobnego) oraz dobry zmysł graficzny (lub grafika do pomocy), bo w tej chwili każdy noobek który umie czytać może sobie zrobić stronę. Pozostaje tylko kwestia na jakim poziomie :wink: Zacznij się uczyć C++ (na nim jest oparte większość języków jeśli chodzi o logikę działania), lub Delphi (podobno przyjemny, ale nie wiem bo nie miałem styczności). Zobacz jak Ci to będzie wchodziło, czy będzie sprawiało przyjemność. Ściągnij triala Photoshopa/Corela lub poczciwego Gimpa i pobaw się w tworzenie layoutu na stronę, jakichś ulotek, wizytówek, plakatów-zobacz efekty. Musisz poeksperymentować. Nikt Ci nie powie co wybrać :wink: Ja po wielu godzinach przy programach graficznych uznałem ze nie mam do tego talentu, nie potrafię wymyślić, a co dopiero uzyskać ładnego efektu. Za to programowania wchodzi mi w miarę łatwo, więc na tym się obecnie skupiam.

Jeżeli lubisz informatykę to w szkoły w takim zestawie : matematyka+angielski+informatyka a potem na studia informatyczne. Po samym liceum nic nie zdziałasz ponieważ pseudo informatyków na naszym rynku jest na pęczki rynek jest zapchany ba-dziewiarzami. Druga sprawa nikt ci tu nie da uniwersalnego przepisu na życie przez które sam musisz przebrnąć.

Następna sprawa do której sam niestety doszedłem w tym zasr… kraju nikt normalny nie miał, nie ma i nie będzie miał przyszłości oprócz złodziei i kombinatorów :-x Jeżeli nie masz bardzo dobrego “ZIPA” ( znajomości i pleców ) to zrub sobie studia naucz się języka i uciekaj z stąd puki jeszcze jesteś młody. Nie marnuj sobie życia w tym kraju bo uczciwą pracą niczego tu nie osiągniesz . Mentalność naszego kraju jest taka że jak ktoś coś osiągnie uczciwą pracą to zaraz znajdą się masy takich którzy przez swoją zazdrość i zawiść ściągną go w duł ( obyś nie musiał doświadczyć tego na własnej skórze .

W liceum masz technologię informacyjną i informatykę. Technologia informacyjna to jest ten sam przedmiot, który występuje na profilach nieinformatycznych (np. biol-chem, mat-fiz czy nawet hist-wos) i jego program jest mniej więcej taki sam jak “informatyka” w gimnazjum, natomiast informatyka występuje tylko w klasach o profilu informatycznym (np. mat-inf, mat-fiz-inf) i obejmuje m.in. programowanie.

Jeśli informatyka w danym liceum jest na niskim poziomie, lepiej iść na mat-fiz niż na mat-inf.

Czy iść do liceum czy technikum - zdania są podzielone. Ja wybieram się do liceum - głównie ze względu na to że się dobrze uczę. Ale w tym liceum gdzie się wybieram, informatyka jest na wysokim poziomie. Technikum lepiej przygotowuje do studiów pod względem praktycznym, z drugiej strony chyba nie ma na tym forum osoby która nie potrafiłaby zmontować komputera, a na studiach równie potrzebna jest wiedza z matematyki czy fizyki.

Biologia, chemia - to bardziej na medycynę (i inne kierunki związane z biologią :slight_smile: ). Jeśli to cię interesuje, możesz iść na ten profil. Ja tego nie lubię i dlatego wybrałem kierunek informatyczny.

No i na wybór szkoły masz jeszcze sporo czasu, ponad pół roku.

Tak.Dziwne, ze takie rozumowanie maja zazwyczaj osobny malo wyksztalcone. Zreszta nie dziwie Ci sie, ze nie mozesz nic osiagnac, z taka ortografia…

Wystararczy chciec i uczyc sie. Ja po studiach z inzynierii dzwieku i akustyki biorę do ręki 7.500 zl miesiecznie i uwierz mi, doszedlem do tego uczciwie swoja ciezka pracą.

Pozdrawiam myslacych :slight_smile:

powiem ze swojego doświadczenia:

w gimnazjum też mi się wydawało iż moja wiedza była nieprzeciętna ale już w liceum okazało się, że:

  • konkurencja wtedy była słaba a ja jednak byłem “przeciętny”

  • zapał do czystej informatyki mi zelżał.

Prawdą jest, że sama szkoła średnia to obecnie trochę mało i wypadałoby iść na studia. A to oznacza maturę z : matematyki, języka i często np z fizyki. Nie wiem jak w Twojej okolicy, ja planując iść na studia z miejsca odrzuciłem technikum na korzyść liceum i osobiście tego nie żałuję.

Obecnie kończę kierunek ekonomiczny i równolegle rozpocząłem informatykę na politechnice poznańskiej (to drugie zaoczne). Tyle, że 1 semestr to 3 kierunki stricte matematyczne: matematyka dyskretna, algebra, analiza matematyczna i właśnie te 3 przyjemniaczki pożegnały ok połowę 1 roku. Po prostu na dobrych politechnikach musisz poza talentem do szeroko rozumianej informatyki przejawiać też uzdolnienia matematyczne i zapał do nauki. Myśląc o studiach inf odrzuciłbym więc biol-chem.

Z ciekawszych “kierunków” informatyki polecam rozważenie pracy wdrożeniowca jakichś gotowych systemów wspomagających zarządzanie, gdzie rozwiniesz wiedzę z zakresów np kadr czy księgowości i szybko bardzo fajne wynagrodzenie.

Co do nauki jakiegoś języka: C, pascal aby załapać o co kaman a potem to już w miarę bieżących potrzeb…

Dzięki za rady, czyli od czego radzicie zaczynać? ;o

Brać się ostro za C++? Może coś innego? ;> Nie koniecznie programowanie. Grafika odpada :stuck_out_tongue:

W liceum nawet o profilu inf(w moim przypadku) będziesz miał pewnie tylko html, pakiet office i może bazy danych

Na studiach jak wybierzesz odpowieni kierunek to dopiero dojdzie c, c++, php, html, javascript, bazydanych (na 1 roku)

Jaką książkę o C++ polecacie?

Co warto przeczytać na początek? ;>

Co robić oprócz czytania e-booka? Analizować może różne kody?

Proszę o rady :wink: