Szukam dobrego monitora LCD 22" za rozsądną cenę

Witam,

Do tej pory siedzę na 19" monitorze CRT Philips 109B50, sprawuje się bardzo dobrze jednak ma swoje gabaryty :). Są one główną przyczyną, dla której zastanawiam się nad kupnem monitora LCD. Drugą przyczyną jest zmęczenie wzroku, spędzam 8 godzin w pracy przed monitorem LCD i po powrocie do domu gdy siadam do monitora CRT już po godzinie czasu zaczynają mnie boleć oczy.

Zależało by mi na dobrym monitorze LCD, pisząc dobrym miałem na myśli dobre parametry. Jednak chciałbym także aby cena tego monitora była w miarę rozsądna.

Na dziś dzień znalazłem 3 monitory, które biorę pod uwagę:

1 - Asus 22" LCD VW222S - 627 zł

Zalety: Dobry kolor obrazu, ciekawy wygląd, intuicyjne menu OSD, czas reakcji matrycy 2 ms, cena.

Wady: przy wciskaniu przycisku Menu obudowa “pracuje” (chyba przez spasowanie materiałów), brak DVI, obraz jest dość ciemny w porównaniu z innymi monitorami o luminancji 300cd/m^2.

  1. LG 22" LCD W2241S-BF - 559 zł

Zalety: Ciekawy obraz, świeci jaśniej niż powyższy Asus, prosty design, powszechnie dobra opinia o LCD marki LG.

Wady: Średnio wygodne menu OSD, w ogóle niepraktyczne (zbyt małe) przyciski Menu, brak DVI.

  1. Samsung 22" LCD SM 2243NW - 679 zł

Zalety: Ciekawe kolory, jasno świecąca matryca (czasami nawet zbyt jasno), ciekawy wygląd, wykończenie wygląda na lepsze niż np. w Asusie.

Wady: Sterowanie Menu OSD odbywa się za pomocą klawiszy dotykowych (utrudnia to poruszanie się po i tak mało czytelnym Menu), czasami matryca świeci wręcz zbyt jasno co powoduje nienaturalnie mocne kolory, brak DVI.

Powyżej napisałem wszystkie zalety i wady monitorów jakie udało mi się odnotować wczoraj podczas oglądania sprzętu. Ceny, które podałem są cenami konkretnego sklepu, w którym oglądałem sprzęt.

Proszę was o opinie poparte jakimiś argumentami, które mogą pomóc mi w wyborze monitora. Przyznam się, że nie jestem ostatnio zbytnio na czasie w tym temacie. Być może ktoś może polecić w podobnej (rozsądnej) cenie jakiś monitor na matrycy MVA/PVA, bo te wszystkie chyba są na TN. Monitor będzie służył zarówno do zwykłej pracy z dokumentami, programami, Internetem, edycją grafiki ale także do filmów i gier (w kolejności w jakiej napisałem). Z tego co pamiętam wszystkie powyższe monitory posiadają matową powierzchnię matrycy LCD, błyszcząca matryca i złącze DVI będzie dodatkowym atutem, podobnie jak ciekawy wygląd obudowy :).

Za pomoc w stylu “Bierz LG” od razu dziękuję. Zależy mi na opinii osób, które poważnie podchodzą do tematu.

Pozdrawiam Narv.

Bierz samsunga i tylko jego, ponieważ ma on najlepszą matrycę, a brak złącza DVI nie będzie Ci bardzo przeszkadzał :stuck_out_tongue:

Bez DVI ? (standard cyfrowy) tylko przez D-Sub ? (standard analogowy)

Ma przecież kartę graficzną z wyjściem DVI. Owszem kupi przejściówkę na D-Sub i przekaz będzie analogowy.

Edycja grafiki ?

Dlatego te monitory są w takiej półce cenowej (bez DVI).

Monitor na matrycy *VA 22" to wydatek znacznie powyżej 1.000 zł.

Tak więc zostaje matryca TN ale koniecznie z DVI … ale to są pieniądze oscylujące

w granicach 1.000 zł.

Ja mogę polecić HP na matrycy 22" z DVI. Mój model to HP w2207h

teraz są jakieś inne oznaczenia.

W mojej Galerii wisi taki na ścianie.

Przejściówkę mam, natomiast w karcie mam 2 wyjścia DVI.

Może źle napisałem, żeby było wszystko jasne to postaram się wytłumaczyć… Mówiąc o edycji grafiki miałem na myśli edycję plików graficznych w programach, ostatnio głównie GIMP - nie robię tego zawodowo tylko hobbystycznie. O tej grafice wspomniałem, bo czytając poradnik “Jaki monitor LCD?” natrafiłem na informację:

Dopiero później zobaczyłem, że ten poradnik jest z 2005 roku :P. Tak więc przeczytałem też poradnik na ceneo.

Zauważyłem, że monitory 21" calowe mają taką samą rozdzielczość jak 22" tak więc ten jeden cal nie robi dla mnie różnicy. Gdyby ktoś miał jakieś ciekawe propozycje 21" monitorów LCD to będę wdzięczny.

No i ostatnia rzecz. Podczas ostatniego pobytu na zakupach trafiłem także na monitor Samsung 22" LCD SM 2243LNX za 620 zł, ktoś mi może powiedzieć czym się różni od Samsung 22" LCD SM 2243NW? Z tego co widzę parametry są takie same. Rozumiem, że ta końcówka to jakiś podmodel ale z tego co widzę NW, LNX, SN, NWX mają takie same parametry, niektóre różnią cię tylko certyfikatami. Co lepsze, że tańsze mają nowsze certyfikaty niż te droższe. Może ktoś mi wyjaśnić czy między tymi monitorami jest jeszcze jakaś inna (być może ukryta ale znacząca) różnica?

Jeżeli chodzi o DVI, to za cenę 699 zł trafiłem na jakiegoś Acera 21" niestety nie pamiętam modelu.

Nad tymi monitorami HP też się zastanawiałem, ich koszt jest już rzędu tysiąca zł, mają ciekawy wygląd, dobre parametry, no i błyszczącą matrycę :). Z drugiej strony tysiaka na monitor wydać, hmm raz tak zrobiłem i teraz po 4 latach nie wiem czy 100 zł za niego dostanę ;). Trochę szkoda mi kasy na coś droższego, dlatego też zastanawiam się nad czymś z tańszej półki cenowej i staram się po prostu wybrać coś najlepszego w tej cenie.

Pozdrawiam Narv.

Dlatego napisałem, że masz na karcie wyjście DVI.

Pamiętaj przy wyjściu D-Sub sygnał będzie poddany podwójnej konwersji

analogowo-cyfrowej.

JA CI mogę polecić LG W2252TQ

Ok mając na uwadze wasze rady postanowiłem nieco wstrzymać się z kupnem monitora, dorzuciłem trochę grosza z ostatniej wypłaty i powiedzmy, że mam około 1000 zł na monitor. Wczoraj natknąłem się na 2 monitory:

  • HP w2007v (580 zl) - brak DVI, jakość wykonania i materiały bardzo dobre, błyszcząca matryca, obraz bardzo ładny i ostry, dobre kąty widzenia i barwy.

  • LG W2242T-PF (w sklepie 736 zl na necie około 100 taniej) - zarówno DVI jak i D-SUB, błyszcząca obudowa jest niewątpliwie zaletą, bardzo ładnie świeci, kąty widzenia z boku troszkę gorsze niż w powyższym HP, nieco gorszy jest też design (szczególnie podstawka).

Niestety nie mogłem zobaczyć jak monitory działają w rozdzielczości 1680x1050 gdyż wszystko w sklepie podpięte było do jednej wiązki, na której puszczono rozdzielczość 1024x768. Opinie w necie są trochę mało wiarygodne dlatego proszę was o opinię. Może ktoś posiada tego LG i mógłby coś o nim napisać?

Nadal poszukuje monitora, codziennie przeglądam różne modele LCD ale jest tego tyle, że nie wiem na co się zdecydować. Nie wiem czym różnią się np. Samsungi, których modele podałem w poprzednim poście. Może ktoś jest w stanie wskazać jakie są różnice? Oczywiście jestem nadal otwarty na propozycje monitorów, z tym że może zwiększmy zakres cenowy do 1000 zł.

Ja radziłbym ci zainwestować w full hd LG W2261V-PF lub IIYAMA E2208HDS

Jak dotąd monitory te zbierają same pozytywne opinie i z pewnością jest to inwestycja na dłuższy czas.

Ewentualnie możesz brać tańszego IIYAMA ProLite E2207WS-B1 ale bez full hd.

zgadzam się że DVI zapewniające lepszą jakośc obrazu to podstawa teraz. Jest jeden model, samsunga, dobrej jakość kolorów, tylko ma 1 wadę. Na początku po włączeniu lekko brzęczy, potem po jakimś czasie to znika. Niewielki problem, który można usunąć obniżając częściowo jasność, jeśli kogoś zirytuje.

Myślę jednak że to byłby dobry wybór (korzystna cena)

Samsung 2253 lw

Ten trochę droższy, również ma DVI,

ale co będę pisał po próżnicy masz link do testu chipa, w którym wypadł dobrze (rzeczywista jakość i inne parametry)

2243 BW

Test Samsung 2243bw

Mam tego LG i sprawuje się świetnie. Nie polecam w ogóle Samsunga z powodu martwych pikseli … u LG w serwisie jeśli masz jednego piksela martwego od razu wymieniają, a w Samsungu twierdzą że jeden nic nie znaczy oraz, że naprawią problem dopiero jak będzie kilka martwych pikseli w kupie … co do Asusa nie mam zdania, chociaż LG bardzo sobie chwalę. Pozdrawiam

Zdecydowałem się już na monitor LG W2261V-PF, poczytałem trochę opinii o nim, praktycznie wszyscy są zadowoleni. Monitor FullHD, bardzo dobre parametry i cena też znośna. Chociaż monitor ma matową matrycę to wygląda bardzo fajnie. W kartonie dodali też kabel DVI (przynajmniej tak widziałem w recenzji monitora), znajomi którzy ostatnio kupowali monitory musieli taki kabel dokupić gdyż niektórzy producenci poskąpili - niby niewiele, a człowiek się cieszy :).

Jutro zamawiam monitor, dziękuję wszystkim za pomoc.

Ja ostatnio kupiłem Samsunga 2233BW i jestem bardzo zadowolony :smiley:

Kupiłem wczoraj LG W2261V-PF, dzisiaj go podłączyłem pierwszy raz do komputera i przywitał mnie bardzo brzydki bad-piksel z prawej strony ekranu. Piksel nie świeci w ogóle, cały czas jest czarny. Słyszałem, że LG oferuje wymianę sprzętu na nowy jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zakupu pojawią się bad-piksele.

Edit:

Udało mi się znaleźć info na ten temat na stronie LG, gdyby ktoś szukał podaję linka >> KLIK.

Informacje na tej stronie potwierdzili także konsultanci firmy LG, wysłałem zapytanie przy pomocy formularza na ich stronie i otrzymałem odpowiedź, że jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zakupu pojawi się choć jeden subpiksel, badpiksel to monitor taki wymieniany jest na nowy, koszty przesyłki kurierem pokrywa firma LG.

Ja ostatnio zakupiłem LG W2242S za 600 zł i jestem z niego zadowolony, jedynym minusem jest brak złącza DVI, ale mi to nie przeszkadza :slight_smile:

wiem ze odgrzebuje kotlety .ale mam pytanie do użytkowników 22" monitorów .kupiłem dzisiaj model lg w2243s przesiadłem się z zwykle 19 czyli 4/3 i trochę oczy mi się męczą przy czytaniu czy to normalne i czy to zniknie ,gra się świetnie! a jaki wy macie odświeżanie na 1920 1080 ja mam 60 GHz czy to dobrze na 19 miałem 75hgz

Witam,

Mam monitor HP w2207h (22’) z natywną rozdzielczością 1680x1050 (16:10) plamka 0,282mm.

Taką rozdzielczość mam ustawioną przy normalnej pracy.

Twój monitor LG w2243s (21,5’) ma natywną rozdzielczość 1920x1080 (16:9) plamka 0,248 mm.

Proponuję dla normalnej pracy ustawić rozdzielczość 1680x945 (16:9) lub jeśli jej nie masz to przybliżoną

o proporcjach 16:9. Sprawdź.