Szukam: prosty program do zerowania Hdd z małym przewod


(Googlowa) #1

poszukuję dobrego programiku do całkowitego zerowania HDD

tzn - aby nie można było danych z powrotem odzyskać - lub bardziej trafnie --> aby było to znacznie utrudnione :))

nie musi być program z departamentu obrony bo nie mam aż strasznie ważnych danych ale chce takie coś sobie wykonać :slight_smile:

dysk ma 40GB to tak żeby to formatowanie się zakończyło za mojego życia :slight_smile:

jak najłatwiejszy w obsłudze - najlepiej po polsku + jakieś info co i jak tam wykonywać :frowning: (link)

bo bez bicia przyznaje, że jestem lamerem :slight_smile:

________________________________________

pytanie : będę 1 raz w życiu sam Windowsa instalował po tym zabiegu .. czy są na tym forum dokładne wskazówki co i jak się robi ??

wiem, że w biosie - ma być .. bootowalny 1wszy cd-rom i tak ustawiłem

ale mam pytania :

jak zainstaluje (bo proces instalacji to chyba przejde:)) to czy winda będzie wiedziała że w kompie jest cdrom ?? tzn. jak po instalacji włożę normalną CD to odczyta dane ?? czy też musi być jakaś specjalna ??

-- bo jak mam później sterowniki wgrać ??

drugie pytanie : czy jest gdzieś instrukcja jak robić partycje Norton PartitionMagicem 8 ??

zawsze mi koleś wszystko robił - a chcę się sam nauczyć - choćby dwa dni miało zejść lub więcej.

nie dobrze jest ciągle być na łasce i zawracać komuś D ...:?

________________________-

i jeszcze jedno: różnych informacji szukam !!


(Xszczepaniakx) #2

Przygotowanie do uruchomienia instalacji systemu z płyty CD:

Podczas gdy komputer się uruchamia, rozpoczyna się proces tzw. Bootowania - PC szuka wtedy na podłączonych do komputera nośnikach systemu operacyjnego, po znalezieniu uruchamia go. Jeżeli systemu nie ma na żadnym z naszych nośników komputer oznajmia nam to informacją na ekranie: Disk boot failure

Korzystając z biosu nasz komputer ustala, które nośniki i w jakiej kolejności ma przeszukiwać. Ponieważ instalacja systemu następuje z krążka CD powinniśmy ustawić w biosie poszukiwanie systemu na dysku CD.

Ustawienia w bios`ie:

 1. Aby dostać się do bios`u, podczas uruchomiania komputera naciskamy bez przerwy przycisk wskazany w komunikacie (podczas uruchamiania) " Press DEL to enter SETUP" czyli naciskamy klawisz Delete (na niektórych płytach głównych jest to klawisz F2)

 2. Korzystając ze strzałek ŕ ß najeżdżamy na pozycję "Advanced BIOS Features" i klikamy enter.

 3. Naszym oczom ukazało się okno konfiguracji zaawansowanych funkcji Bios`u, a w nim kolejno napędy bootowania: pierwszy, drugi i trzeci. Najeżdżamy na opcję "First boot Device" i naciskając kilkakrotnie klawisze "page up" i "page down" ustawiamy w tej opcji "CDROM". Dzięki temu nasz PC będzie teraz początkowo szukał systemu na dysku CD

 4. Wracamy teraz do głównego okna bios`u (klikamy ESC). Za pomocą strzałek zaznaczamy "Save & Exit Setup", co oznacza po polsku "Zapisz i opuść program". Wciskamy klawisz Enter. Na ekranie pokazuje się opcja czy naprawdę chcemy opuścić program wraz z zapisaniem wszystkich wprowadzonych zmian. Klikamy na literę Y - Yes (z ang. Tak). Wkładamy do napędu CD płytę z systemem Windows i klikamy na Enter.

Uruchomienie instalacji systemu:

 1. Gdy na naszym ekranie pojawi się komunikat "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z tego dysku CD", klikamy dowolny klawisz np. Enter,

 2. Następnie naszym oczom ukazuj się okno w którym postawimy nasze pierwsze kroki podczas instalacji. Do wyboru mamy trzy opcje: instalacja systemu, naprawa, Zakończ. Wciskamy klawisz Enter, aby rozpocząć instalację systemu.

 3. Pokazuje się umowa licencyjna, aby ją zaakceptować klikamy F8.

 4. Jeżeli na naszym dysku jest już system Windows widzimy na ekranie propozycje do jego naprawy. My jednak nie chcemy naprawiać systemu tylko instalować od nowa, więc klikamy na ESC.

Tworzymy partycje:

Jeżeli jest to nowa instalacja:

 1. Dysk musimy podzielić na partycje, widzimy napis " Obszar nie podzielony na partycję (i rozmiar naszego całego dysku).

 2. klikamy na klawisz "C" i wpisujemy ile ma być miejsca na naszej partycji "C" następnie znów najeżdżamy na "obszar nie podzielony na partycję (reszta wolnego miejsca) klikamy klawisz "C" i wybieramy ile ma być miejsca na naszej partycji D i tak do momentu aż zużyjemy wszystkie wolne miejsce.

Teraz następne kroki są takie same dla nowe instalacji jak i dla reinstalacji systemu.

Jeżeli już wszystko jest ustawione wybieramy partycję "C" i klikamy klawisz Enter, przejdziemy do następnego kroku instalacji

Formatowanie:

Partycja na której chcemy mieć system, koniecznie musi być sformatowana:

 1. Zostajemy poproszeni przez instalator o wybór plików i szybkość formatowania, zaznaczamy "Formatuj partycję stosując system plików Fat", można także NTFS, ale nie polecam, bo później programy starszego typu (dosowe) nie widzą dysku. Potwierdzamy chęć formatowania klawiszem "F" (UWAGA! FORMTOWANIE POWODUJE UTRATĘ WSZYSTKICH DANCYH DOTYCHAS ZAPISANYCH NA DYSKU).

 2. Partycja na której instalujemy system nie może mieć mniej niż 2000Mb, zaleca się użycie rozmiaru od 5-10Gb (5000-10000Mb)

 3. Na ekranie pojawia się informacja: " Aby kontynuować i sformatować partycję, naciśnij klawisz Enter". Należy wtedy kliknąć na Enter.

 4. Druga i następne stworzone przez nas partycje zostają na razie nie sformatowane, później sformatujemy je spod systemu.

Konfiguracja podczas instalacji w trybie graficznym:

Kiedy formatowanie partycji zostanie ukończone, możemy obserwować proces kopiowania plików niezbędnych do instalacji na nasz dysk twardy, po skopiowaniu, odczekujemy 15sekund na ponowne uruchomienie komputera (podczas tego uruchomienia wyskakuje także napis "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD" teraz nic nie klikamy). Po ponownym uruchomieniu instalacja jest kontynuowana już w bardziej zaawansowany sposób i w ładniejszym systemie graficznym.

 1. Po kilku minutach od uruchomienia instalacji systemu na ekranie widzimy okno oferujące możliwość wyboru języka i układu klawiatury. Klikamy na przycisk "Szczegóły"

 2. W tym oknie klikamy na "Stany Zjednoczone" i na usuń, następnie klikamy na "Polski(214)" i także na usuń, zostawiamy jedynie "Polski programisty". Klikamy na dalej.

 3. W oknie "Spersonalizuj swoje dane" wpisujemy swoje nazwisko i organizację.

 4. W następnym oknie jesteśmy poproszeni o podanie naszego kodu dołączonego do naszej wersji systemu (oczywiście większość znajdzie te klucze na stronie [www.serials.ws]) .

 5. Zgodnie z instrukcjami nadajemy naszemu komputerowni nazwę i klikamy na dalej

 6. Następnie wyskakuje okno z konfiguracją sieci, zaznaczamy "ustawienia zaawansowane" i klikamy na dalej.

Przed uruchomieniem systemu:

Tuż przed pierwszym uruchomieniem systemu Windows XP dokonujemy ostatnich ustawień konfiguracyjnych.

 1. Klikamy na "dalej" i w nowym oknie określamy, w jaki sposób nasz PC ma łączyć się z Internetem (jeśli nie korzystamy z sieci, klikamy na pomiń).

 2. W kolejnym etapie instalacji tworzone są konta użytkowników. Musimy stworzyć przynajmniej jedno konto. Wpisujemy wymyśloną przez siebie nazwę i klikamy na przycisk ŕ

Po uruchomieniu systemu:

 1. Na naszym pulpicie nie widnieje żadna ikonka, klikamy na pulpicie prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję właściwości. Z właściwości wybieramy zakładkę pulpit i klikamy na "dostosuj pulpit" widzimy tam napis "ikony pulpitu" i wybieramy tam te które chcemy aby były widoczne na pulpicie, klikamy na "ok." "zastosuj".

 2. Instalujemy wszystkie sterowniki od naszych podzespołów, dźwięk, płyta główna, grafika, modem

No i chyba koniec tego dobrego.... prosiłbym o podwieszenie posta , może skończą się pytania jak zainstalować system

Poradnik napisany na podstawie moich własnych doświadczeń i danych zawartych w Komputer Świecie


(Frog) #3

Forumowa szukajka - słowa kluczowe zerowanie AND dysku

Temat pierwszy z brzegu:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... anie+dysku

Tak

Tak.

Program jest raczej intuicyjny.

Pytanie tylko po co z niego korzystać skoro partycje można utworzyć z poziomu instalatora windowsa.


(Googlowa) #4

ale tu jest expresowa odpowiedź :smiley:

przyznaje - nie używałem szukarki .. tylko klikałem różne wątki

a że dużo wątków ciekawych to mi schodzi troche czasu :stuck_out_tongue:

dzięki !!


(Xszczepaniakx) #5

Do tworzenia partycji i formatowania polecam ten program http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=1738 darmowy i bardzo latwy w obsludze wystarczy wypalic go na plycie cd a zerowanie dysku to pamietam ze kumpel uzywal jakis progs seagate tez polecam :slight_smile:


(fiesta) #6

Nie są to narzędzia do zerowania, tylko do trwałego kasowania danych z dysku:

Acronis Drive Cleanser 6.0 (trial)

Eraser 5.82 (darmówka)

MediaEraser 2.09 Lite (darmówka)

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1368&t=59


(Googlowa) #7

dzięki fiesta:

erasera 5.82 już jakiś czas używam - super programik głównie ze względu na integrację PPM .. najlepsza jest opcja gutmana = dla cierpliwych paranoików :mrgreen:

______________

teraz z innej beczki - znalazłem cały zestaw tricków do optymalizacji WIN made in dobreprogramy + made in Picasso :slight_smile: i po instalacji chce stuningować system a następnie stworzyć jego obraz ...

_______________-

i mam pytanie --> zainstaluje WIN ..stery ..tuning WIN... potrzebne programy..anty wirusy itp ..przeglądarkę...łatki na winde => obraz tego wszystkiego

gdzie mam instalować w takim razie programy ?? wszystko na partycji systemowej czy na partycji osobnej ??

jak zrobię powrót systemu © - to programy na tej innej partycji (D) będą normalnie działały ??

czy jak zrobię powrót i będą działały - to co z ustawieniami w tych programach ?? czy one się cofną do sytuacji, w której robiłem obraz - czy system nie ma ingerencji w ustawienia programów ??

co z programami które będą zainstalowane - po wykonaniu obrazu na partycji (D) .. bo chyba nie będą one w rejestrze ani nigdzie - po zamontowaniu obrazu..więc czy wtedy wystarczy usunąć jest z katalogu "program files" na D czy jak ??

czy można zrobić obraz systemu © i na innej DVD obraz partycji (D) - na której będą tylko zainstalowane programy.

_______________________________

uwzględniam 2 programy: GHOST I ACRONIC TrueImage ..od jakiej wersji mogę używać ??

XP - brak stacji dyskietek .. NTFS ..