Szukam wydajnego laptopa do zastosowań multimedialnych

Witam,

Mój obecny wysłużony już laptop przestał mi wystarczać, w związku z tym postanowiłem poszukać czegoś nowego. Wybrałem kilka modeli, którymi jestem zainteresowany. Głównie zależy mi na wydajnej karcie graficznej oraz baterii, która będzie oferowała czas pracy na poziomie przynajmniej 3-4 godzin.

Zdecydowałem się na procesor ze stajni Intela oraz na kartę graficzną na chipsecie nVidii. Laptop będzie służył zarówno do zastosowań multimedialnych (filmy, od czasu do czasu gry oraz edycja grafiki 2D), jak i do zastosowań biurowych (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, prezentacje multimedialne). Na laptopie docelowo ma być zainstalowany Windows 7 oraz najnowsze Ubuntu, z uwagi na ten drugi system zdecydowałem się właśnie na procesor Intela i kartę nVidii, gdyż wydaje mi się że są one najmniej problemowe jeżeli chodzi o Linuksa.

Poniżej zamieszczam listę laptopów, nad którymi się zastanawiam:

  1. Lenovo IdeaPad Y550 P7450 3GB 320GB Windows 7 Home Premium - 3 199 zł

  2. Lenovo IdeaPad Y550 P7550 4GB 500GB Windows 7 Home Premium - 3 599 zł

  3. Lenovo IdeaPad Y550 T6600 4GB 320GB Windows 7 Home Premium - 3 199 zł

Skupiłem się głównie na laptopach firmy Lenovo. W sumie dlatego, że miałem okazję pracować na laptopach kilku producentów i laptopy IBM ThinkPad X40 oraz IBM ThinkPad T40 sprawowały się bezproblemowo.

Zastanawiam się jednak czy warto inwestować w procesor Intela z serii T czy lepszym wyborem byłby procesor z serii P?

Zapoznałem się z tematem Chcesz kupić laptopa? Koniecznie zajrzyj tutaj, rozumiem że seria P jest bardziej wydajna i energooszczędna, zastanawiam się również czy jest sens dopłacać do procesora P7550 czy lepiej zainwestować w tańszy P7450. Niestety nie jestem w stanie fachowo zinterpretować tabeli: Mobilne procesory - rozpiska osiągów. Różnica wynosi 400 zł, co prawda ten droższy model posiada większy dysk i o 1GB więcej pamięci RAM (jednak tej i tak nie wykorzysta system 32-bitowy).

Podczas przeglądania laptopów nasunęło mi się pytanie, jak duża jest różnica w czasie działania laptopów posiadających procesor z serii T i serii P. W danych technicznych laptopów Lenovo zawsze wpisane jest 3,5-4 godziny działania na baterii niezależnie od tego czy laptop posiada procesor z serii T czy P.

Dlatego też proszę was o pomoc w tej kwestii.

Być może ktoś orientuje się także czy laptopy Lenovo są tak samo bezawaryjne jak dawne modele laptopów IBM ThinkPad?

Jestem także otwarty na propozycje związanie z laptopami innych producentów.

Pozdrawiam Narv.

hi

uzytkuje od tygodnia HP Pavilion DV6 15.6-Inch Black Laptop - Up to 4 Hours of Battery Life (Windows 7 Home Premium)

Product info:

2.2GHz Intel Core2 Duo T6600 Processor (2MB L2 Cache, 800 MHz FSB)

4 GB DDR3 RAM (2 Dimm), Max supported: 8 GB

500 GB (5400RPM) SATA Hard Drive, LightScribe SuperMulti 8X DVD±R/RW with Double Layer Support

15.6" Diagonal High Definition HP LED BrightView Display(1366x768); Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD (shared) with up to 1.6 GB total available graphics memory

Genuine Windows 7 Home Premium 64-bit, *Up to 4 Hours of Battery Life

Processor, Memory, and Motherboard

Processor: 2.2 GHz Intel Core 2 Duo

RAM: 4 GB

RAM Type: SDRAM

Memory Slots: 2

Hard Drive

Size: 500 GB

Cases and Expandability

Size (LWH): 14.9 inches, 10.15 inches, 1.61 inches

Weight: 6.34 pounds

cena 2000zl nowy !!

ja kupiłem ostatnio taki sprzet i jestem zadowolony.

SAMSUNG R522

graf: radeon 4650 1gb

proc c2d T6500 2.1ghz

320gb

3gb ram ddr3

2699zl

A ja posiadam taki sprzęt:

Asus N61VG-JX025V W7HP http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netboo … content_3c

Podzespoły

Procesor Intel® Core™ 2 Duo 2,2 GHz

Model procesora T6600, FSB 800 MHz

Pamięć podręczna CACHE 2 MB

Ekran 16’’, WXGA 1366 x 768

Pamięć RAM 4096 MB, DDR2 800 MHz

Dysk twardy 320 GB, SATA

Model karty graficznej GeForce GT220M

Pamięć karty graficznej 1024 MB

Jedyne co to mogła by być wstawiona ta grafika GT240M, ale na tej GT220M w najnowsze tytuly na full detalach spokojnie smigam… i mysle że ze 2 lata jeszcze nie bedzie najgorzej:) może dłużej … natomiast duży PLUS Wyświetlacz LED co bardzo cieszy oko … Ogółem nie żałuję zakupu … Mam go od 3 tyg …

Czy ktoś dobrze zorientowany w temacie może udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: “Czy warto jest inwestować w tego Lenovo z procesorem T6600 (cena 3199 zł), czy może lepiej jest kupić tego samego laptopa z procesorem P7450 (za cenę mniejszą tj. 3049 zł)?” Który z procesorów jest bardziej wydajny i bardziej opłacalny.

Pozdrawiam.

Ja wybrałbym P skoro tanszy, ma wieksza szyne FSB (1066)i cache (3mb). I w rankingu jest wydajniejszy od t6600

Kumpel ma lenovo N100 od kilku lat i nie narzekał na niego ani razu

Czy mogę się prosić o podanie odnośnika do tego rankingu? Z chęcią bym się z nim zapoznał.

rozpiskę osiągów procesorów mobilnych nie bardzo umiem odczytać. Nie wiem czy są one ułożone według oceny, czy jak :).

właśnie na tym się wzorowałem…ale jak teraz na spokojnie się przyjrzałem to P w testach wyszło słabiej… ale mocniej od mojego t6500:)

Takie też wnioski wyciągnąłem z tej rozpiski. Jednak wszędzie na stronkach piszą, że te procki są porównywalne. Piszą także, że te testy nie są do końca miarodajne, gdyż narzędzia do ich przeprowadzania działają zawsze na podstawie tych samych algorytmów - wymyślonych przez programistę. Podczas codziennej pracy może okazać się, że procki z serii P będą sprawowały się lepiej. Tak więc nic już nie wiem ;). Zdecyduję się chyba na tego laptopa Lenovo Y550 z prockiem P7450, wydaje się to najbardziej korzystny zakup z tych 3, które przedstawiłem. Przy tym P7550 jest zbyt duży skok cenowy, większy dysk mi nie jest potrzebny, a 4 GB RAM’u i tak nie wykorzystam na 32-bitowym systemie. Tak więc nie mam co dopłacać, jednak jest to 550 zł różnicy, a dorzucając jeszcze stówkę do ceny tego P7550 na Allegro można kupić tego samego laptopa ale z napędem Blu-Ray.

Jutro chyba wybiorę się po tego laptopa z procesorem P7450. Jeżeli ktoś w między czasie będzie miał jeszcze jakieś sugestie, to oczywiście będę wdzięczny.

multimedialny-laptop-5tys-t369793.html

P7450 różni się od P7550 tylko o 130MHz, różnica jest niezauważalna.

Jednak w tej cenie, możesz mieć lepiej wyposażony komputer: http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=47954

procesor szybszy o 400MHz i posiada sprzętową wirtualizację - niewielka przewaga, ale jednak

4GB RAMu - komputera nie kupujesz na rok, za jakiś czas może będziesz potrzebował tej pamięci, choć to nie jest też wielka przewaga

500GB dysk - nie chodzi o samą pojemność, a o gęstość upakowania danych na talerzu (w takich dyskach chyba zawsze jest 250GB/talerz) co zwiększa szybkość działania dysku, kolejna niewielka przewaga

50zł tańszy - niewielka przewaga, ale jednak

brak systemu - tutaj minus :slight_smile:

http://www.ceneo.pl/4572716 - tutaj natomiast procesor słabszy (chociaż nie tak strasznie, 70MHz szybszy, 2MB cache (zamiast 3), 800MHz FSB (zamiast 1066), 35W TDP (zamiast 25)), ale cała reszta identyczna (+system 64bitowy), a zdecydowanie taniej

A jak jesteś w stanie dać 3500zł, to bierz Asus N61VN post2397014.html#p2397014

http://allegro.pl/item853639803_graj_la … _ddr3.html

starczy ci na długo długo :slight_smile:

Nie jest sztuką znalezienie wydajniejszego sprzętu, a znalezienie najwydajniejszego w zadanej cenie. Z pierwszego postu wynika, że mówimy tutaj o laptopach w cenie 3-3,5k…