Szybki dysk, ale wibrujacy

Kupilem dysk twardy Seagate ST3320620A 320GB ATA 16MB - http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=SEAGATE+ST3320620A i musze pochwalic ten produkt za cisze i transfery… jednak okropnie wibruje, co wprowadza maja obudowe w drgania i mnie strasznie denerwuje, poprzedni dysk seagate 80 MB jaki tam rowniez jest nie ma tej przypadlosci… jak moglbym wyciszyc lub pozbyc sie tych wibracji? gumki? obawiam sie ich, bo dysk sie bardzo grzeje, wole aby odprowadzal cieplo poprzez obudowe

podkładki antywibracyjne silikonowe + nawiew na dyski (z przodu obudowy jak mas zmiejsce wsadź wentyl 120mm albo mniejszy zalezy od miejsca).

Nie ma to jak obstawić komputer wiatrakami. Lepszym, prostszym i dużo skuteczniejszym rozwiązaniem jest zawieszenie dysku w gumowej kołysce w zatoce 5.25". Podkładki w zasadzie nic nie dają. Montowanie wiatraczka mija się z celem, gdyż jest to dodatkowe źródło hałasu. Dyski pracują najdłużej w temperaturze 45-55 st (badania Googl’a). Odezwij się na PW, jeżeli jesteś zainteresowany zrobieniem kołyski. Mogę podesłać zdjęcia mojej. Efekt jest taki, że dysk jest niesłyszalny.

ja mam zamontowane dyski na podkładkach silikonowych (obudowa ANtec - wszystko w zestawie było), do tego wentyl 120mm na dyski (halas przy max obrotach to ledwo 19dB a przy znizonych nieco obrotach do np 1000-1100 rpm wogole go nie slychac). żadnych absolutnie wibracji nie ma.

HDD mają temperature 32-34 stopnie i chcesz powiedzieć że im za zimno i lepiej jakby miały 45-55 stopni???

Podkładki w zasadzie nic nie dają.

:o

Montowanie wiatraczka mija się z celem, gdyż jest to dodatkowe źródło hałasu.

śmiać się czy płakać jak czytam takie wypociny sam nie wiem.

Dyski pracują najdłużej w temperaturze 45-55 st (badania Googl’a)

skąd ty takie mądrości przeczytałeś bo na pewno nie w google i na pewno nie były to jego badania. Dyski tak jak procesory potrzebują możliwie najniższej temperatury pracy.

Jednym słowem pierwsza połowa postu to kompletna porażka merytoryczna.

podkładki właśnie eliminują wibracje z dysku a to co jeszcze zostanie z wibracji jest eliminowane przez stopki obudowy które są również z silikonu o grubości ok 1 cm:] absolutnie żadnych drgań.

a wentyl na przodzie nie dość że chłodzi dyski to wciąga do obudowy powietrze i zapewnia jego lepszą cyrkulację (dodatkowo mam jeszcze 2 wentyle wyciagowe po jednym na górze obudowy i z tyłu), wszystkie Noctua P12.

Jak one wg Ciebie Kabut0 są głośne to znajdź mi cichsze z podobną wydajnością :twisted:

do tego jeszcze regulator obrotów zalmana i przy zupełnej ciszy z otoczenia komp jest dosłownie niesłyszalny (przy zjechaniu z obrotami do ok 800-900 rpm).

ja również mam problem z wibrującym dyskiem, kupiłem polecanego przez Was WD3200AAKS (niestety w wersji 2-talerzowej, gdyż 1-talerzowej nigdzie nie mogłem znaleźć), podłączyłem do kompa i miałem… wibrator

założyłem temat tu na forum i zanim poleciał on do kosza (temat, nie dysk) ktoś mi odpowiedział, że ma taki dysk i absolutnie żadnych wibracji

więc poszedłem do sklepu i wymienili mi dysk na inny egzemplarz (zafoliowany, tak samo jak poprzedni), zachodzę do domu, podłączam i… jeszcze gorzej niż poprzedni

szukam teraz jakiegoś sposobu na uciszenie dysku, a właściwie na zlikwidowanie wibracji gdyż dysk sam w sobie jest cichy

ps. moja obudowa to Chieftec LCX-01B-B-SL

jak one wg Ciebie Kabut0 są głośne to znajdź mi cichsze z podobną wydajnością

na jakiej podstawie wysuwasz takei wnioski?

efazeti

montujesz dysk na silikonowych/gumowych podkładkach, zawieszasz dysk w kieszeni 5 calowej na gumkach, montujesz na specjalnych szynach w kieszeni 5 calowej, robisz skrzynkę bitumiczną.

na podstawie tego…

dodatkowe wentyle nie powodują hałasu jeśli to dobre wentyle i jeszcze w dodatku podłączone do regulatora obrotów

Seeadv. To nie były słowa Kabuto tylko Slawex1983. A Kabuto mu zwrócił uwage tak jak Ty tylko chyba zapomniał użyć quote’a :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ja mam sam wiatrak(120mm) przed twardym dyskiem , temp w stresie jest bardzo niska, w idle coś chyba koło 34 .

W dniu 16.05.2008 , o godzinie 16:18 został dopisany post przez Neth

o nawet nie. HDD thermometer pokazuje 28 stopni :slight_smile:

Test Google:

http://www.webmasterworld.com/goog/3257036.htm

Zanim zaczniecie podważać moją wiedzę, radzę dowiedzieć się na jakim sprzęcie Google przechowuje mirrory stron. Jak już wspomniałem podkładki to zaledwie półśrodek.

W dniu 16.05.2008 , o godzinie 17:22 został dopisany post przez slawex1983

Możesz się śmiać, a możesz płakać. Mnie to nie interesuje. Nim napisałeś tego posta mogłeś chociaż użyć wyszukiwarki i zweryfikować informację, które podałem. Pewnie, gdybyś czytał pisma branżowe też byś słyszał o tym teście, bo był to największy sprawdzian dysków twardych w historii, przeprowadzony w ich naturalnych warunkach pracy. A jakbyś się w razie znał na mechanice (o co Cię nie podejżewam), to byś wiedział, że KAŻDY silnik pracuje optymalnie w pewnym zakresie temperatur i wcale nie chodzi tu o to, aby były jak najniższe (głównie z powodu tarcia). To samo tyczy się silniczków w dyskach twardych. Rację miałeś tylko w przypadku temperatury procesora. Jeżeli udało by się go schłodzić do temperatury 0 absolutnego, wówczas działałby ze 100% sprawnością.

Edytuj poprzedni post i popraw cytaty.

ta, ale dyski SCSI nie używane w pctach raczej, 10-15k RPM… a jak juz SATA czy ATA to i tak w mega rozbudowanych macierzach gdzie kazdy dysk wydziela ciepła i całośc trudno zeby miala 30 stopni.

dla normalnych dyskow 55stopnie to jednak za duzo a tym bardziej nie optymalna praca.

slawex

jak widzę nie dasz rady potwierdzić swoich zabawnych teorii dot. podkładek i wiatraków które według twoich słów dają tylko hałas. Nie dziwie się bo być może sprawę przemyślałeś i doszedłeś do słusznego wniosku iż to były dość dziwne teorie.

O raporcie słyszałem wcześniej niż Ty bo z sieci a z twoich słów wynika że dowiedziałeś się o nim z pism.

Wątpię by obudowy serwera były naturalnymi warunkami pracy normalnych pecetów stojących na podłodze/biurku, bo przypomnę ci rozmawiamy o takich komputerach.

Słusznie mnie podejrzewasz iż zakres mojej wiedzy nie dotarł jeszcze do mechaniki, niemniej jednak obiło mi się o uszy iż silnik ma swoje optymalne temperatury pracy. Jednak pozwolę sobie zauważyć iż usterka w pracy silników napędzających talerze (chyba o takich mówimy) to jednak znikoma przyczyna usterki pracy całego dysku twardego w ogóle a warunki w jakich pracuje zwłaszcza. Osobiście jeszcze nie słyszałem by dysk odmówił posłuszeństwa w wyniku np. zatarcia się silnika. Popraw mnie jeżeli masz odmienne wiadomości w tym względzie.

Co do samego raportu pozwolę sobie zauważyć iż czytałem już setki recenzji dysków , opinii użytkowników którzy sami czytali kolejnych setki zdań i opinii i jeszcze się nie natknąłem by wysoka temperatura (45-55 st. C) była najkorzystniejszą temperaturą dysku. Zwracam również uwagę iż w topowych obudowach jest miejsce na wentyle których zadaniem jest również chłodzenie dysków tw. Dlatego też jeżeli uznać za prawdziwy raport Google w części dot. związku awaryjności dysków w związku z ich temperaturą pracy mielibyśmy do czynienie z obaleniem jednego z większych mitów - im chłodniejszy dysk tym lepiej. Tymczasem raport jest od lutego 2007 roku i nic nie runęło, dalej istnieje zdanie że korzystniejsza dla dysku jest mniejsza temperatura. Dalej są bardziej cenione przez użytkowników i specjalistów (którzy chyba również mieli okazje zapoznać się z tym raportem). Dalej powstają specjalne uklady chłodzące dyski twarde np. http://pclab.pl/news32108.html….

To jak to w końcu jest co? Kto przeprowadził te badania? Słyszałeś o nich, czy nie? Coś lawirujesz kolego.

Widać nie zagłębiłeś się w lekturę raportu (skrót do pliku pdf jest w pierwszym poście tego linku

http://www.webmasterworld.com/goog/3257036.htm ) - podałem już wcześniej. Nigdzie nie pisałem, że podkładki przynoszą wzrost hałasu. Wręcz przeciwnie - tłumią wibrację, ale nie w takim stopniu, jak większość z nas sobie tego życzy. Najlepszym rozwiązaniem jest kołyska. Wentylator dla dysku to zwykła przesada. Chłodzenie macierzy można zrozumieć, ale dysku w domowym komputerze? Temperatura dysku wcale nie musi być niska. Nawet źle wpływa na łożyska olejowe. Teraz coś o awariach. Oczywiste jest, że najczęstszą przyczyną awarii dysków są problemy z mechanizmem serwo oraz silnika napędowego (nie biorąc pod uwagę przypadków typu “z buta w komputer”, albo inne nagłe wstrząsy).

Panowie, ale o co ta kłótnia? slawex1983 , ty mówisz o wentylatorze na dysk, KabutO , o chłodzeniu z przodu obudowy.

Wentyl z przodu ma także inne cele niż tylko owiewanie dysku, a wentylator na dysku (a w zasadzie pod nim) nie schłodzi znacznie wnętrza dysku i jego napędu. On ma głównie za zadanie schłodzić elektronikę dysku, a dla niej jest to zbawienne (podobnie, jak wentylator z przodu obudowy, tylko lepiej).

To nie kłótnia, tylko wymiana argumentów.

a powiedźcie mi czy wszystkie obecnie dostępne dyski twarde wywołują takie wibracje? bo jakoś mi się nie chce wierzyć, że z każdym trzeba się bawić w jakieś podkładki, skrzynie, itp.

Żaden z moich seagateów nie wywołuje wibracji. 4-setkę kupowałem miesiąc temu, więc jest to nowy dysk i obecnie dostępny. Wg mnie też dużo zależy od obudowy, a w szczególności materiałów z jakich została wykonana.

Wszystkie dyski wywołują wibracje. Jedne bardziej, drugie mniej. Ich odczuwalność zależy bardziej od obudowy niż samego dysku. Większość współczesnych dysków powinna być niesłyszalna, jeżeli słychać charakterystyczną pracę głowic, to jest to w dużej mierze spowodowane przenoszeniem drgań na obudowę komputera.

“To zależy bardziej od obudowy niż samego dysku.”

Kolejna wypowiedź kolegi, nieścisła z prawdą. Wibruje każdy dysk ale inne nie zauważalnie inne trochę bardziej inne zastępują wibrator. To czy te wibracje zależą od obudowy czy ma grube, sztywne ścianki. Także dysk sobie może wibrować ale jeżeli obudowa jest dobrej jakości nie będziesz odczuwać tych wibracji. Ja osobiście nie stosuje żadnych podkładek i nie narzekam na wibracje.