Szybsza praca komputera

Cześć. Co mogę zrobić aby mój komputer pracował szybciej?

Zmodernizować?

Zoptymalizować?

Wybacz, ale nie będę zgadywał, jaki masz system i co masz na myśli mówiąc pracował szybciej :hmmm:

Poczytaj:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 759#314759

I od groma lektury, po wpisaniu w google czy szukajkę forumową optymalizacja +systemu

Jeśli masz xp to poczytaj

Polecam również szukajeczke ze słowem kluczowym optymalizacja :wink:

Windows ma to do siebie,że nie oczyszczany zapełnia się różnego rodzaju niepotrzebnymi plikami,niektórych programów już dawno nie masz,ale zostały po nich pozostałości w systemie,zbędne pliki konfiguracyjne,pliki z wpisami do rejestru,itd,trzeba raz na jakiś czas czyścić Windows specjalnymi programami,zaleganie śmieci W C:\Windows albo w C:\Windows\System powoduje wolną pracę komputera,komputer często skanuje te foldery gdy uruchamiasz jakikolwiek program w poszukiwaniu niezbędnych plików systemowych,sama optymalizacja to temat rzeka,możesz zmienić ustawienia programów,zmusić system do szybszego bootowania,pousuwać zbędne programy uruchamiające się przy starcie,musisz przy tym uważać,wiedzieć co usuwasz,zmieniasz

Oto artykuł poświęcony temu, jak obchodzić się z systemem Windows, aby działał sprawnie:

  1. Powinno się redukować programy startujące razem z systemem. Do usuwania niepotrzebnych pozycji przysłuży się program CCleaner.

  2. Defragmentacja dysku gwarantująca szybszą jego pracę. Najważniejsze jest, aby defragmentować dysk systemowy. Defragmentację umożliwiają wbudowane w systemy Windows narzędzia. Zabieg taki należy wykonywać co około 2 tygodnie.

  3. Sprawdzanie dysków w poszukiwaniu błędów programem Scandisk i Chkdsk (Windows XP). Zabieg niby do niczego nie potrzebny, ale dzięki temu można ujawnić błędy, które mogą powodować że na dysku zaczną pojawiać się dziwne pliki, lub znikać te, które mieliśmy dotychczas. Zabieg polecam robić zawsze przed defragmentacją dysku, ale polecam robić ją na WSZYSTKICH dyskach.

  4. Program antywirusowy – jeżeli mamy mało pamięci RAM, lub słaby procesor, polecam od czasu do czasu przeskanować system jakimś skanerem antywirusowym on-line.

  5. Firewall – np. Kerio Personal Firewall – bardzo użyteczny program który obroni nas przed atakami z sieci oraz przed programami zainstalowanymi na naszym komputerze które bez naszej zgody łączą się z siecią. Program taki musi jednak działać rezydentnie.

  6. Czyszczenie komputera ze zbędnych plików – o tym napisałem niżej.

  7. Ad-aware Personal Edition – to program który usuwa programy szpiegujące. Działa on na zasadzie skanera włączanego na życzenie. Polecam ściągnąć.

  8. Nie miejmy zbyt dużo ikon na pulpicie, bo to zwalnia system.

  9. Jeżeli posiadamy Windows XP i mamy słaby komputer, a system często przestaje odpowiadać polecam wyłączyć ‘wodotryski’ czyli niebieski styl Windows XP na styl Windows 2000. Zmienia się go we właściwościach ekranu

  10. Instalujmy tylko programy, które są nam potrzebne. Programy nieużywane polecam usuwać.

OCZYSZCZANIE SYSTEMU ZE ZBĘDNYCH PLIKÓW

Do tego zadania posłuży program CCleaner, czyli prawdopodobnie najlepszy program tego typu. Program usuwa błędne wpisy z rejestru oraz niepotrzebne tymczasowe pliki. Program może uszkodzić rejestr, ale bez obaw – tworzy on kopię zapasową rejestru, którą będziemy mogli przywrócić, jeżeli coś będzie się działo nie tak. Pozwala on również kontrolować programy startujące z systemem, oraz deinstalować programy niepotrzebne oraz usuwać programy które zostały odinstalowane, a ich wpisy dalej widnieją w menu Dodaj usuń programy, a nie da się ich usunąć. Po uruchomieniu programu zaznaczamy pozycje które chcemy oczyścić i klikamy analizuj. Gdy program zbierze potrzebne informacje naciskamy przycisk „Uruchom Cleaner”. Następnie przechodzimy do zakładki Problemy, zaznaczamy wszystko i klikamy Analizuj. Gdy program przeanalizuje kikamy NAPRAW PROBLEMY. Program utworzy kopie rejestru, którą zapisze w miejscu które my wybierzemy. Aby ją przywrócić po prostu musimy na nią kliknąć, ale to prawdopodobnie nie będzie potrzebne. Możemy potem przejść do zakładki uruchamianie i usunąć zbędne wpisy które wskazują programy uruchamiające się przy starcie systemu. Jeżeli usuniemy dany wpis, program nie będzie już dalej uruchamiany, chyba że zaznaczymy tą opcję w programie.

Centrum pobierania wskazanych plików:

CCLEANER - http://www.ccleaner.com

Firewalle, programy antywirusowe oraz anty-spyware można znaleść na witrynie http://www.dobreprogramy.pl Polecam z nich Outpust Firewall, Avast!, Ad-aware SE Personal

sam to napisalem :wink: powodzenia

Start —> Wszystkie programy —> Akcesoria —> Narzędzia systemowe —> Oczyszczanie dysku.

Start>Uruchom>msconfig

?

wywalasz z zakładki uruchamianie to czego nie uzywasz (nie wywalaj antyvirów ani firewalli :? ) i komp troszke szybciej działa :wink:

a co to jest ctfmon i jusched?? i jak wywale Adobe Reader Speed Lanuch to Acrobat bedzie dzialac?? jak wywale NeroCheck to Nero bedzie dzialac??

Złączono Posta : 25.02.2006 (Sob) 16:29

Wyczytalem ze jak zuzycie procesora jest blisko 100% ciagle to tza sprawdzic hijackiem. Czy jak jest takie:

http://img112.imageshack.us/img112/885/taskmgr1fh.gif

to należy to zrobić?

Będą działać, ale nie będą uruchamiane wraz ze startem systemu.

Nero się nie uruchamia ze startem systemu, uruchamia się tylko narzędzie sprawdzające nowe wersje Nero

Acrobat też będzie działać bez problemu ;]

Wrzuć sobie do google

Jak masz uruchumionych dużo aplikacji to jest to normalne, chyba że masz jakieś podjerzane procesy i stale masz takie obciążenie bez uruchomionych normalnych aplikacji

jakos i tak mi nie sprawdza wiec wylaczam

no to wylaczam

mam uruchomionego tylko Firefoksa z waszym forum

Loga możesz kontrolnie dać do działu Bezpieczeństwo.

Poprawka: Nerocheck.exe nie sprawdza aktualizacji nero, służy do czegoś innego, ale może być odznaczone

http://www.liutilities.com/products/win … nerocheck/

dałem tym bardziej, że komp ostatnio mi zwolnił

Złączono Posta : 25.02.2006 (Sob) 17:17

log jest czysty a zużycie procka jest związane chyba z jego przestarzałością (Intel Pentium III 450 MHz)