Szybszy dysk a wydajność

Witam,

posiadam laptopa firmy CA (California Access)o następującej

specyfikacji:

Procesor: Intel C2D P8400 2x 2,26 Gh

Nazwa płyty głównej Quanta TW8/SW8/DW8

Mikroukład płyty głównej Intel Cantiga PM45

Pamięć fizyczna 4096 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)

Typ BIOS’u - Insyde (08/29/08) (przy okazji tu nie wiem czy istnieje do

niego aktualizacja bo nie wiem jak to sprawdzic)

Karta wideo NVIDIA GeForce 9600M GS (512 MB)

Dysk fizyczny Hitachi HTS543225L9A300 ATA Device (250 GB, 5400 RPM,

SATA-II)

i chciałbym wiedzieć czy jak zamontuje do niego dysk Samsung Spin Point

M7 HM321HI 320GB (dodaje wynik testu na skanie z PC format w załączniku żeby

było wiadomo o czym mówię ) dysk jest szybszy od niektórych z 7200obr/min

i od mojego ze względu na czas

dostępu co ponoć najważniejsze tak jak to ze najlepiej żeby był jeden talerz (jak coś źle(głupoty) pisze to proszę mnie poprawić

prędkość obrotową mają taka samą i cache

także mają po 8mb

beztytuluc477.jpg

i najważniejsze: skoro teoretycznie dysk to najwolniejsza cześć

komputera to nasuwa się pytanie:

czy będzie zauważalny wzrost wydajności po takiej zamianie dysków??

Czy opłaca się zrobić taka wymianę? gdyż ten dysk jest dość tani

np.na allegro.

Może polecicie coś innego np. inny model od samsunga wydajniejszy? np.

http://allegro.pl/nowy-samsung-250gb-2-5-sata2-7200-16mb-gw-fv-wawa-i1264462699.html

Wg. mnie nie opłaca się zmieniać… na prawie taki sam dysk… różnica będzie minimalna w prędkości… więc szkoda kasy. Jedynie przy dysku SSD odczułbyś wielką różnicę… ale te dyski już takie tanie nie są.

Ogólnie jeśli chcesz uzyskać jakąś sensowną wydajność to polecam Ci zrobić hdd raid.

ale się nie da w laptopie raid

a z tego co czytam to ludzie zachwalają ze szybszy dysk i komp chodzi lepiej - i co ściemniają?? Co dziwne ja się daje narazie nabrać skoro dysk to najwolniejszy element komputera … a tu szybszy…

może ktoś już jest po takiej wymianie i coś powie z doświadczenia?

Hmm… Powiem ci tak. Jeśli nie wykonujesz dużo operacji na dużych plikach (np. materiałach video po kilka gb), nie przenosisz ich ciągle z jednej partycji na drugą itp, to nie odczujesz różnicy, jeśli nowy dysk nie będzie miał rzeczywiście większej prędkości odczytu/zapisu o powiedzmy 20 MB/s. W sumie i tak odczułbyś to tylko podczas przenoszenia dużych plików i grania, gry mogłyby się ładować kilka sekund szybciej, ale na laptopie i tak raczej za dużo nie grasz.

Co do czasów dostępu, tylko kupując dysk SSD widziałbyś ogólnie większą wydajność komputere, zarówno system jak i programy ładowałyby się szybciej. Dla porównania masz filmik, porównanie dysku SSD OCZ Vertex i WD Caviar Black:

no filmik fajny ale na SSD mnie nie stac :slight_smile:

co do gier to narazie na tym lapku gram we wszytko może nie na max detalach ale wszytko ładnie śmiga, to co trzeba działa pieknie: PES 2011 i COD/Medal of honor więcej nie potrzebuje czasem jakies sciganki ale nic dobrego ostatnio nie widziałem

przekonałeś mnie nie będę dokonywał zmiany na szybszy ale tak z ciekawości jak będę chciał kupić w przyszłości dysk to jaki i dlaczego?

ja uważam ze najważniejsze jest: czas dostępu, wielkość cache, pręd.obrot., i liczba talerzy najlepiej jeden :slight_smile: a co do firmy to się naczytałem ze Samsung ale to moje zdanie…