Szyfrowanie bitlockerem a klucz z usb

Podczas próby szyfrowania dysku mam do wyboru wpisanie hasła lub odblokowanie przy użyciu pendrivea. Jeśli wybiore to drugie wówczas co zostanie nagrane na tym pendrive? Jakiś plik dzięki któremu zostanie uruchomiony zaszyfrowany system? Pytam ponieważ co jeśli szlag trafi mi pendrive mogę wykonać kopię jego zawartości i odblokować system z użyciem innego pendrivea?

Bitlocker jest wbudowany w system, więc odblokowujesz go logując się do komputera.

USB / klucz (polecam raczej to drugie i zapisać w jakimś bezpiecznym miejscu + wydrukować) będzie Ci potrzebny jeśli będziesz chciał uzyskać dostęp do dysku po jakichś zmianach sprzętowych, np.:

  • wymianie płyty głównej w laptopie

  • przełożeniu dysku do innego komputera

  • nieudanej aktualizacji BIOS

itp.

 

Jeśli zgubisz klucz, to jedyne co możesz zrobić to przeinstalować system z wywaleniem partycji i utworzeniem ich od nowa.

 

Niestety z mojego doświadczenie szyfrowanie w zauważalny sposób wpływa na prędkość działania komputera. Szczególnie w dobie 500/500 i więcej dysków SSD. Zwyczajnie za dużo tego jest do przemielenia. Niestety jeśli jest to laptop i mamy na nim wrażliwe dane, to jest nie do uniknięcia (będąc odpowiedzialnym i nie chcąc narażać się na pozwy o naruszenie NDA).