Szyfrowanie dysku zewnętrznego


(Xemidra) #1

Witam,

Chciałbym zaszyfrować swój nowy dysk WD Elements Desktop 2TB. Dysk w laptopie mam zaszyfrowany TrueCryptem ale to pewnie nie sprawdzi się w przypadku dysku zewnętrznego. Proszę o jakieś propozycje.


(Cedar) #2

Z jakiego powodu tak sądzisz? TrueCrypt nie jest w żaden sposób uprzedzony do dysków zewnętrznych.

http://www.dobreprogramy.pl/GBM/Moj-prz … 39139.html

http://www.dobreprogramy.pl/GBM/Moj-prz … 39408.html

http://www.dobreprogramy.pl/GBM/TrueCry … 31420.html


(Xemidra) #3

Czy jeżeli zaszyfruję całą partycję na dysku zewnętrznym to będę musiał wypalać płytę ratunkową ?


(Cedar) #4

Szczegółów nie pamiętam ale płyta ratunkowa jest chyba tylko przy szyfrowaniu dysku/partycji systemowej (tej z której startuje system) a jak się domyślam ten Twój dysk zewnętrzny nie jest startowy.


(Xemidra) #5

Nie, nie jest.

Ok, wiem już jak zaszyfrować dysk zewnętrzny, mam jeszcze jedno pytanie. Gdybym wybrał opcję szyfrowania całej partycji (nie chcę tworzyć żadnych kontenerów) i zaszyfrowałbym całą partycję z danymi to czy mógłbym uzyskać do nich dostęp z innego komputera ?

Przed chwilą przeczytałem post od jakiegoś gościa, który zaszyfrował dysk zewnętrzny i wrzucił na niego jakieś pliki z laptopa, potem podłączył dysk do komputera w domu i nie mógł otworzyć tych plików, jednak otworzył pliki wcześniej wgrane z komputera do którego aktualnie był podłączony dysk. Tak samo na laptopie. Mógł otworzyć pliki wrzucone z laptopa, natomiast nie mógł otworzyć plików wgranych z komputera w domu.

Czy to był odosobniony przypadek czy to normalne i nie będę mógł uzyskać dostępu do danych z innego komputera, mimo znajomości hasła do TrueCrypta ?


(Cedar) #6

Dziwne rzeczy …

Nie ma znaczenia skąd są pliki wgrane, to dysk jest szyfrowany a nie same pliki na dysku.

Nie bawiłem się w szyfrowanie zewnętrznego ale na “chłopski rozum” musisz mieć dostęp do programu TrueCrypt aby odszyfrować dane.

Jeśli na komputerze, do którego podłączasz zaszyfrowany dysk, nie ma programu TruaCrypt, to musisz go uruchomić np. z pena lub z malutkiej, nieszyfrowanej partycji na tym zewnętrznym dysku.

Jeśłi znasz hasło, podasz je to masz zawsze dostęp do wszystkich plików na tym dysku/partycji.


(MrBeckham666) #7

true crypt jest bezkonkurecyjny:D

i żadnych problemów nie bedzie co do płyty ratunkowiej ona jest po prostu w razie zapomnienia hasła:D


(Xemidra) #8

Jeszcze zapytam o taką kwestię. Przetestowałem szyfrowanie partycji na pendrive i jak go podłączyłem do nowego komputera to mi wyskoczyło, że należy go sformatować. Można to jakoś ominąć, żebym przypadkiem kiedyś nie nacisnął tego formatowania.

Przez np: drugą partycję albo gdzieś w ustawieniach TC.


(Cedar) #9

Tu na pewno nie, bo nie ma tam takiej opcji w tym programie do tego programu może nie być na komputerze do którego podłączasz pena.

Byś może jak utworzysz mała partycję nie szyfrowaną (dla samego programu Truecrypt portable) to system ją zobaczy i nie będzie chciał nic formatować reszty. To są tylko moje domysły, nie bawiłem się tym.