Szyna w karcie graficznej?

Witam, rozglądam się za nową kartą graficzną i cały czas sie zastanawiam o co chodzi z tą szyną na kartach graficznych.

Byłem w pewnym sklepie zapytać sie co by mi doradzili jaką karte, zapytałem sie też o tą szyne, Pan powiedział mi coś takiego:

Przykład jest akurat taki bo zastanawiam się nad kartą Radeona HD 4870 1GB Sonic Dual Edition.

Zapomniałem sie spytac w sklepie wieć chce Was sie zapytac. Czy jeśli kupiłbym np. 8800 GTX, mimo że jest to starsza karta to ona była by lepsza , bo jej szyna 448 bit ? Tak samo możemy porównać do Gf 260, on też ma tyle pamięci i taką samą szyne ?

Za odpowiedzi z góry dziękuje.

Hej,

Widać, że bardzo fachowo odpowiedzieli w tym sklepie - a nie był to przypadkiem jakiś MediaMarkt… :slight_smile: Tak czy inaczej wspomniana przez Ciebie szyna to - informatycznie mówiąc - magistrala pamięci, czyli połączenie pomiędzy układem graficznym a pamięcią RAM, w której przechowywane są rezultaty obliczeń procesora graficznego. Ogólnie im szersza ta magistrala tym lepiej - zbyt wąskie magistrale stają się wąskim gardłem w całej karcie graficznej i mogą spowodować bardzo duże straty wydajności w grafice 3D…

Nie, to akurat dość błędne rozumowanie - nie możemy bowiem oceniać możliwości i wydajności karty po szerokości magistrali pamięci - najważniejszy jest procesor, ale równie ważna jest także szybkość taktowania RAM’a, jej pojemność i właśnie szerokość magistrali pamięci… Różnica między GF 8800 a GF260 jest kolosalna - w wydajności, możliwościach, etc…

W sumie to znalazłem bardzo dobry artykuł, który porusza kwestie ważne w wyborze grafiki - znajdziesz go TUTAJ.

Miłej lektury,

Dimatheus

PS. Założę się, że inni forumowicze doradzą jakąś wartą uwagi grafikę… :slight_smile: