Tajemnicza płyta Year 2000 Compliant

Ostatnio zakupiłem sobie części do złożenia retro komputera z ok.1999r. Nie miałem wyboru i musiałem wziąć tajemniczą płytę, na której laminacie napisane jest “Year 2000 Compliant”, z tego co wyczytałem to oznaczenie stosowanie w płytach głównych przed 2000 rokiem informujące, że płyta główna przygotowana jest na zmianę czasu z 31.12.1999 na 01.01.2000, więc na pewno nie jest to marka. Czyli to no-name?! Płyta ma Slot 1, AGP x2, 4 sloty PCI i 2 sloty ISA. Producentem chipsetu jest VIA. Potrzebuję sterowników do tej płyty, a internety nic o niej nie wiedzą. Może ktoś spotkał się kiedyś z taką płytą i wie co to za sprzęt i skąd wziąć sterowniki? Pomocy! :slight_smile:

A na laminacie tej płyty nie ma nigdzie nadrukowanego modelu ?

Pozdrawiam

Może tutaj znajdziesz to czego szukasz:

http://www.tyan.com/archive/support/html/year2000.html

 

Kurier ma jutro przynieść mi tą płytę. Po prostu szukając sterowników, zaniepokoiłem się tym, że nie mogę znaleźć sterów do płyty. Z tego co widzę na zdjęciach, to nie ma tam nic oprócz napisu “Year 2000 Compliant”.

Może jednak jakiś kod znajdziesz na płycie z jednej bądź drugiej strony jak już ją będziesz fizycznie miał. Jakieś oznaczenie powinno być z tego co pamiętam z tamtych czasów.

Pozdrawiam

Nam nie pokażesz tych zdjęć?

Niekoniecznie musi coś być. Były (są) produkowane płyty OEM przez producentów płyt dla innych producentów komputerów i czasami bywają one bardzo “tajemnicze”

Ależ proszę bardzo, drogi Cedarze :slight_smile:

http://allegro.pl/idealna-year-2000-compliant-sdram-agp-slot-1-gwr-i5284292614.html

Ten sprzedawca wystawiał kilka płyt z tym zdjęciem lub robił to kilkukrotnie (choć wątpię - czasami jest SDRAm, czasami DDR), czasami jako NOWE.

Stawiam dolara przeciw orzechom, że jeśli to jest ta płyta którą pokazał sprzedający na zdjęciach - to jest to Chaintech 6VTA2.

Natomiast nasuwa mi się inne zupełnie pytanie: pod jaki system to mają być sterowniki ? (bo poza kartą dźwiękową Yamaha XG - nie czuję by były w ogóle potrzebne).

Niezłe oko, Veers.

Jestem przekonany, że to “oko” zwie się “doświadczenie w branży”  :wink:

To samo przyszło mi do głowy!

Chyba, że chcesz instalować Windows XP, ale też powinien większość sprzętu zidentyfikować sam.

A sam model płyty może być zaszyty w jakimś szeregu liczb czy znaków.

Ja zawsze wrzucałem wszystkie nadrukowane kody w google i wyskakiwało co to jest.

Ależ ja tego nie neguję, wręcz przeciwnie.

Po prostu fotki z aukcji też nie były najwyraźniejsze. Do tego pamięć… ostatniego Slot1 złomowałem/oddałem chyba >10 lat temu, a jak przez mgłę pamiętam, że to jakiś 440BX od Asusa był… ale dokładnie model - absolutnie nie.

 

System będzie Windows 98 SE :slight_smile:

Sprzedawca napisał na samym dole wytłuszczonymi literami “Wygląd jak na zamieszczonych zdjęciach”, więc może tak jest, a poza tym nie ma innej płyty Year 2000 Compliant ze slotem 1.

Dowiedziałem się, że chipset to Apollo Pro+, czyli Intel Pentium II będzie działać :slight_smile:

lepiej jakiś linuks z lekkim środowiskiem graficznym

 

Ten komputer ma służyć do retro gier, więc Linux odpada.

to tylko lepiej nie podłączaj go do internetu, bo wirusy zjedzą go momentalnie…

Z Pentium II 350MHz przeglądanie internetu jest niemożliwe :slight_smile:

Dobra, płyta główna już zidentyfikowana teraz tylko trzeba znaleźć sterowniki. Karta dźwiękowa to Yamaha YMF740C-V, nie mogę znaleźć do niej sterowników, są tylko do Yamaha YMF740 (na PCI). Czy ktoś może mnie wyręczyć i znaleźć te sterowniki?

słabo szukasz :confused:

znalazłem w 10 sek.

http://www.driverguide.com/driver/detail.php?driverid=41331

lub

http://www.yamaha.co.jp/english/product/lsi/download/

Dawno mnie tutaj nie było :slight_smile:

Niestety, to nie jest to czego szukam. Ty znalazłeś sterowniki do wersji tej karty na PCI, a ja szukam do zintegrowanej.

Okazało się, że karta graficzna jest popsuta (no signal). Kiedy ją tylko zobaczyłem, wątpiłem czy to będzie działać, układ BGA jakby ktoś przejechał po nim śrubokrętem, a kondensator przebity. Zamówiłem drugą grafikę, pojutrze powinna być, zobaczymy czy to będzie działać :slight_smile: