Tani Accesspoint z możliwością przekierowania portów

Witam. Przy rozbudowie mojej domowej sieci, odkryłem iż jeden z jej elementów - accesspoint - wymaga wymiany. Wszystko to przez brak opcji przekierowania portów. Moja sieć prezentuje się następująco:

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=2lm8nle&s=8

Rozważałem jeszcze podłączenie routera brzegowego do serwera przez USB (nie jestem pewien, czy pod Linuksem udałoby się rozpoznać router jako interfejs sieciowy), dorzucenie serwerowi karty wifi, dorzucenie HUBa i konfigurację jako routera. To rozwiązanie ma niestety kilka wad.

W związku z tym poszukuję taniego AP, który umożliwi mi przekierowanie portów. Jaki sprzęt polecacie?

Masło maślane, nie da się obejrzeć “zapodanego” schematu. Zacznijmy od tego, że AP jest urządzeniem drugiej warstwy, nie ma żadnej inteligencji (nie ma jak na nim portów przekierowywać). Może masz na myśli dodatkowy firewall? Daj jeszcze raz ten schemat…

p.s. miałeś pewnie na myśli switch, nie HUB (nie rozumiem sensu zdania - co chcesz ustawiać jako router?).

Wybacz, trochę zamotałem. Nawet bardzo. I oczywiście chodziło o switcha. Przy obecnej pogodzie człowiek już nie myśli :wink:

Więc tak. Myślałem, by Huaweia podłączyć pod serwer. Do serwera dorzucić kartę wifi i skonfigurować go jako router. Następnie do interfejsu sieci przewodowej podpiąć switch, a do niego resztę przewodowych hostów działających w sieci. Pozostałe po wifi. Jednak to rozwiązanie ma tą wadę, że serwer musi być zawsze włączony (przynajmniej dla urządzeń dołączonych przewodowo).

Dlatego wolałbym, aby sieć zachowała swój obecny wygląd - z routera brzegowego, który nie posiada gniazda RJ45 do AP, z którego sygnał przechodzi przewodowo do routera dostępowego. Niestety, ów AP mi tutaj przeszkadza, ponieważ przez niego nie mogę przekierować portów. Teoretycznie mógłbym pozbyć się problemu, gdybym na routerze dostępowym zainstalował DD-WRT. Wówczas mógłbym router brzegowy połączyć bezprzewodowo z dostępowym. Niestety, posiadam rewizję Bx routera, co uniemożliwia mi taką instalację. Ponadto router brzegowy musiałby mieć jawne SSID, czego wolałbym uniknąć.

Zgadzam się z tym, że AP działa w dwóch pierwszych warstwach model OSI, jednak w przypadku, gdy jest tylko repeaterem. U mnie AP jest niejako routerem (zresztą tak nawet nazywa się opcja umożliwiająca taką jego implementację w sieci).

Dopiero do mnie dotarło, że nie można wyświetlić obrazka. Schemat znajduje się tutaj.

Wiem, że regulamin zabrania postu pod postem ale ze względu na edycję powyższego, informacje tam zawarte mogły nie zostać zauważone przez użytkowników, którzy już odwiedzili ten temat wcześniej.

Zauważyliśmy. Zrób jakiś schemat, po 4-5 słowach już mi się nie chciało czytać, wolałem oglądać śmieszne kotki na kwejku.

Schemat jest na końcu mojego ostatniego posta. Zaraz jeszcze zmienię pierwszy post.

Nie pokazuje się ten obrazek. Wstaw na np iv.pl, bo tinypic coś nie działa :wink:

Jeden obrazek i tyle problemów… http://iv.pl/images/80858809884814838237.png