Tani notebook

Hej

Chciałbym kupić notebooka.

Podstawowe wymagania:

Dobra matryca, przyjazna dla oczu, 15 cali.

Cicha praca wentylatorów.

Komp do pracy na programach typu office + przeglądanie internetu.

Żywotność baterii nie jest istotna.

Mile widziany Windows.

Cena w granicach 700- 1200 (max 1500)

Preferowana marka Toshiba, ale niekoniecznie.

Pytanie jaki procesor i jaki windows (XP, vista, 7)

Na co zwrócić uwagę?

Pozdrawiam,

Hmm… Za takie pieniądze trudno bedzie o dobry sprzęt. Ja kupiłem Lenovo G570 za 2000zł z Windowsem 7 i zdecydowanie polecam.

Windows: XP - przestarzały; Vista - powolna i oporna; Windows 7 - najnowszy, dosyć szybki, łatwy w konfiguracji i przyjazny. Więc polecam Windows 7.

Jeżeli laptop nie będzie służył do gier, to nie musimy się specjalnie starać o to, aby miał dobrą grafikę, dobry procek itd. Może być to na poziomie przeciętnym, jednak warto zapytac sprzedawcę której generacji dany sprzęt ma procesor. A to po to aby nie kupić starszego sprzętu za te same pieniądze co nowszy sprzęt (choć to i tak nie zrobi na zwykłym użytkowniku większej różnicy).

ja bym uderzał w Pana przypadku w mniej więcej taki sprzęt:

Procesor Intel i3/i5 drugiej generacji

2GB RAM

Grafika: Taniej bedzie kupić z przydzielaną dynamicznie pamięcią Intela

Dysk: powyżej 250 GB

Zainstalowany system Windows 7.

Proszę zwrócić jeszcze uwagę na jakość wykonania i w tej kwestii szczególnie odradzam serii HP Pavilion. Sprzęt jest bardzo awaryjny.

Pozdrawiam

Jeżeli tylko za 1300zł to trzeba szukać przede wszystkim układów Intela i procesora z 100% zgodnością z Intel SpeedStep. Nie spotkałem się osobiście z procesorem serii ix w laptopie, ale myślę że i3, a nawet jakiś dwu rdzeniowy powinien spełnić swoje wymagania. Najlepiej to trafić w trio [procesor + chipset + grafika] od Intela. Wtedy komputer powinien mieć zdecydowanie mniejsze temperatury ze względu na możliwe lepszą integrację w jednym układzie. Minimalna jest wartość 2GB pamięci Ram jak kolega wyżej wspomniał. Najlepiej było by żeby zajmowały tylko jeden ze slotów, a drugi pozostał wolny. Oczywiście w sklepie rzadko kto o tym wspomina, ale kiedyś może jednak się przydać dodatkowa kość. Co do systemu to właściwie można celować w Windows 7, ale jeżeli cena będzie odpowiednia to z Vistą da się żyć. Wystarczy wgrać najnowszy dodatek Service Pack oraz poświęcić trochę czasu na optymalizację. “Cicha praca wentylatorów” jest pojęciem względnym. Jeżeli mają one być cały czas nie słyszalne to trzeba by kupić netbooka z procesorem Intel Atom, ale wtedy wydajność pryska i matryca zazwyczaj jest 10 calowa. Notebooki / Laptopy dla tzw. “biznesu” przede wszystkim cechują się niskim poborem energii oraz bardzo “fajnym” gospodarowaniem wiatrakami. Przykładem dam mój Dell Inspiron który zawiera takie “Trio”. Procesor na starcie ma 20 stopni. Potem podczas pracy skacze do około 33/40 stopni. Podczas wysiłku [gra itp.] po przekroczeniu 51 stopni wiatrak zaczyna pracować. Jeżeli nie uda mu się zmniejszyć temperatury do około 30 stopni to szumi cały czas. Standardowo podczas pisania, flasha, przeglądania Internetu itp… wiatraczek zostaje w spokoju, albo co jakiś czas przez parę chwil zionie sobie na 2/5s. Jedyna wada jaką uznałem to to że co rok najlepiej wymienić sobie pastę termo przewodzącą gdyż traci swoje właściwości i coraz częściej zaczyna pracować na obrotach.