Tania pamięć ram / Podkręcanie Radeona 9550


(Raiden77) #1

Witam!

Mam już dosyć leciwego kompa, ale do codziennego użytkowania całkowicie mi wystarcza (oglądanie TV, przeglądanie www, mniej wymagające gry - CS 1.6, GTA SA, NFS MW....). Jednak mimo wszystko chciałbym nieco zwiększyć jego możliwości. Tak więc chciałbym zacząć od pierwszej części mojego tematu.

Obecnie w moim PC posiadam 512MB RAM (2 x 256MB). Posiadam dwa sloty na kości pamięci. Na chwile obecną myślę, że 1GB powinno mi starczyć (2 x 512).

Moja płyta główna to VIA p4x-266a (stara i leciwa). Czy moglibyście mi Drodzy Forumowicze, polecić jakieś tanie kości pamięci RAM, które spasują z moją płytą główną? Ta płyta główna nie należy już do najmłodszych płyt, więc myślę, że pamięc do tego typu płyty drogie nie będą.

Linki do aukcji na allegro mile widziane. Jeszcze raz podkreślam, że zależy mi na dość niskiej cenie tych pamięci, ale żeby nie były zbyt tragiczne.

Druga sprawa... posiadam Radeona 9550 - także zabytek, ale jak to się mówi "daje rade". Słyszałem, że takiego Radka można podkręcić do możliwości Radeona 9600 XT. Jak się za takie coś zabrać? Troszkę się boje za takie coś zabrać, ponieważ mam pasywne chłodzenie na tej karcie. Za wszelkie wskazówki i porady będę naprawdę wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie!


(Marjaan) #2

Zmień chłodzenie na tym radku, albo dodaj wentylatorek na ten radiator. Swego czasu [tydzień temu] czytałem pewien temat na elektrodzie, polecam bo ciekawie się to czyta a i można się czegoś nauczyć

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic235503-30.html

teraz serwer elektrody "padł", ale pewnie niedługo będzie pełny dostęp do tego tematu :slight_smile:

i tak na marginesie, zanim zabierzesz się za podkręcanie, powiedz jaki masz zasilacz.


(Homik1983) #3

Z tym poziomem 9600 XT to poniekąd bajka, 9600 XT posiada procesor rv360 natomiast niższe wersje Radeona 9600 i Radeony 9550 procesor rv350, dodatkowo wersja 9600 XT też dobrze się podkręca (miałem taką kartę 9600 XT 256 DDR Szafira). Oczywiście niektóre egzemplarze 9550 potrafią działać na zegarach 9600 XT, jednak nie jest to norma. Tak czy inaczej trochę ponad wydajność 9600 Pro powinno ci się udać go podkręcić.

Pod poniższymi linkami znajdziesz informacje dotyczące podkręcania Radeona 9550:


(Raiden77) #4

No własnie kiedyś rozglądałem się na allegro za aktywnym chlodzeniem na tego radeona. Niestety, jak próbowalem odczepić radaitor od tego radeona, to wygląda na to, że psta termoporzewodząca "skleiła" mi na stałe radiator z kartą i nie było jak jej odczepić :confused:

Zasilacz Fortron Noise killer 350W.

A jak z tym Ramem? Bo głównie na tym mi zależy.


(Mateusz Golebiowski) #5

Jeżeli dobrze rozumiem twoja płyta ma możliwość obsługi DDR więc osobiście mogę ci polecić http://icomp.pl/produkty.php?sid=pamieci-74 lub Elixiry 1gb w jednej kości http://icomp.pl/produkty.php?sid=pamieci-188

a Jeżeli chodzi o kartę graficzną to na pasywnym lepiej nie próbuj dokup do niej wentylator za 20 zł i wtedy kręć . ale i tak to dużo ci nie da odczułbyś dopiero różnicę po zmianie na radka 9800pro


(Marjaan) #6

http://allegro.pl/search.php?string=ddr ... egory=4302


(fiero) #7

Niestety ale DDRy kosztują więcej niż DDR2.

Tutaj masz DDR 512; http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/D ... ,id,12780/

A tutaj za tą samą cenę masz 1 giga DDR2; http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/G ... ,id,51498/

Co do Radka to musiałbyś zmienić wpierw chłodzenie na nim.


(niezDarek) #8

najlepiej podkręcić programem AtiTool

naciskasz Find Max Core i czekasz aż sie komp zawiesi lub zresetuje i ustawiasz o jakieś 10-15 mniejsze wartosci, tak samo Find Max Mem


(Raiden77) #9

Co do RAMu, to chyba zdecyduje się na 2 x http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/D ... ,id,12780/

Dobry wybór?

Co do chłodzenia... ok, tylko w takim razie jak odczepić ten radiator, skoro pasta termoprzewodząca "skleiła" mi radiator z kartą? :expressionless:


(Homik1983) #10

Jak duży jest ten radiator? Radiator ściągasz ruchem okrężnym, obracając go na chipsecie graficznym (oczywiście po uprzednim zwolnieniu zaczepów, śrubek, kołków mocujących czy na co on tam jest dociśnięty).

Może nie masz pasty termoprzewodzącej tylko tą dwustronną przylepną taśmę termoprzewodzacą, na którychś Radeonach takie coś spotkałem.