Taśma łącząca dysk sie zepsuła?

dzis szedlem do kolegi z dyskiem odlaczylem go od siebie i jak wrocilem do domu podlaczylem dysk i po wlaczeniu komputera mialem jakis blad ze dysku nie wykrywa i mam podlaczyc i nacisnac enter… poszedlem do kolegi i u niego dziala…podlaczylem tasme z cd romu i dysk zaskoczyl i teraz dziala… mam pytanie bo nie jestem zbyt obeznany czy moge ta tasme z cd romu miec podlaczona do dysku i czy mam powazna usterke z komputerem ?

Kolega nie przestawił Ci zworki?

Jeśli jest to główny dysk w Twoim komputerze, zworka powinna być ustawiona na master, a dysk podpięty do końca taśmy.

Jeśli jest to dodatkowy dysk, zworka ustawiona na slave, a dysk podpięty do środka taśmy.

jak ma 80 żył to tak.

Nawet jeśli to jest jedne dysk to powinno wystartować ze slave’a.

Ale sprawdź te zwroki.

Dysk widziany jest w BIOSie?

Złączono Posta : 07.05.2006 (Nie) 12:50

Nie ma takiej potrzeby. Wydajnośc najwyżej troche spadnie. :stuck_out_tongue:

nie mam pojecia o czym mowicie zawsze jak ja ide do niego to zmieniamy taka mala czarna nakladke bo z tylu ja u siebie mam takie 4 druciki i u siebie mam zupelnie na lewo jak ide do niego to zmieniamy na 2 od lewej ale to nie to bo dziala mi na tasmie od cd romu a na tym wejsciu tasmy od dysku nie bo mi nie chce sie wlaczyc i nie wykrywa dysku … a mam chyba 80 zylowa tak slyszalem …

No to poczytaj sobie

http://www.tomshardware.pl/howto/20020904/diy-10.html

no wiec ja u siebie mam zawsze na CSEL ustawiona zwrotke a jak ide do niego to ustawiamy na SLAVE ale pozniej u siebie zmieniam … wiec to ze zwrotka nie ma nic wspolnego…

zworka :wink:

Masz podłaczone coś innego do tej taśmy?

nie mam tylko cd rom i dysk a teraz od cd roma wziete do dysku

a CD-ROM chodzi na drugiej taśmie?

fakt nie sprawdzalem czy pod tamtym wejsciem dziala cd rom…

Tak poza tematem, to mógłby mi ktoś napisać w jakich pozycjach powinny być ustawione zworki! I czym się różni jak są ustawione zworki na master a jak na primary, slave!? Że jak np. jest dysk twardy główny w kompie to musi być ustawione na master a dlaczego nie na primary czy slave! Dziękuję z góry!

Do poczytania:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

Master - nadrzędny

Slave - podrzędny

Z reguły dysk systemowy ATA ustawiony jest jako Master i pracuje na I kanale IDE.

Coś nie wiesz wpisz i czytaj:

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

cd rom ciezko mi podlaczyc do drugiego wejscia poniewaz ono jest miejwiecej na srodku tasmy … sprobuje to jasno wytluamczyc dysk mam na wysokosci okolo25 cm a cd rom okolo 40 no i z tasmy sa 2 wjescia na tych wysokosciach miejwiecej i wejscie z cd romu mozna latwo wczepic do dysku ale jak juz podlacze wejscie z cd romu to nie pociagne tak wysoko wejscia z tasmy ktore znajduje sie na srodku …

Nie ma co się rozdrabniać tylko idź do sklepu i zakup taśme 80. żyłową wydatek ok. 5zł i będzie po problemie.

wykręc napędy i sprawdź.

Złączono Posta : 08.05.2006 (Pon) 21:57

Aha mi chodzi o tą taśme która niby nie działa. Sprawdź ją :wink: na CDROMie.