Telewizory lcd a led lcd


(si@tk@rz) #1

Mianowicie jaki jest stosunek poboru energii telewizora lcd a nowej generacji led lcd o takiej samej przekątnej ekranu.

Chce kupić sobie telewizor i chciałbym przeliczyć czy opłaca się wydawać więcej kasy na nowe led czy zostać przy "starych" lcd które pobierają więcej energii. I czy jeszcze dużo czasu potrzeba do znacznego obniżenia cen nowych led. Może warto poczekać. Czekam na opinie


(Mutant5) #2

Telewizory z podświetleniem led(nie ledowe) biorą około 20-30% mniej energi :stuck_out_tongue:

Ja bym brał ten z podświetleniem led bo ładniejszy obraz jest ze względu na większą jasność i jej równomierność 8)


(si@tk@rz) #3

ale cena chyba dwa razy drożej, więc albo brać lcd albo poczekać (tylko ile) aż stanieją led


(Dupa) #4

Według mnie nie opłaca się inwestować w tą niedopracowaną jeszcze technologię.

Jeżeli brać led-a to droższego, na tych tańszych kolor biały jest taki różowawy :slight_smile:


(MaRa) #5

Nie wiem, czy są jakieś większe różnice w poborze prądu. Zależy od modelu - pobór prądu powinien być w danych katalogowych.

Standardowo panele podświetlane są czymś w rodzaju świetlówki i ma toto całkiem niezłą trwałość oraz niewielki pobór prądu (u mnie świetlówka co noc świeci się przed domem od 5 lat i końca nie widać). Podobno te świetlówki w panelach są wymienialne, ale musiałby wypowiedzieć się ktoś z serwisu.

LED ma kiepską wydajność energetyczną. Są diody LED o dużej jasności/wydajności, ale mają znacznie mniejszą trwałość od swoich mniej jasnych kuzynów. Zwykła dioda LED ma trwałość przynajmniej kilkunastu lat ciągłej pracy, ale o wysokiej jasności zaledwie kilka tysięcy godzin. Na "żarówkach" LED (zastępujących zwykłe żarówki w lampach) pisze, że wytrzymują np. 8 tyś godzin, góra 20 tysięcy godzin. Dobra zwykła żarówka wytrzyma ponad 2 tysiące godzin.


(Hashi) #6

Zużycie prądu w LED LCD według danych podawanych przez producentów w specyfikacjach jest niemal dwukrotnie niższe. Miałem 46 cali LCD i na tabliczce znamionowej było podane 320W. Dla przykładu LED LCD około 100W-130W.

Zalety - większy kontrast dynamiczny i mniejsze zużycie prądu (chyba że mówimy o systemach wygaszania SONY, Philips, Sharp wtedy i natywny).

Dobre tv:

http://www.sharp.eu/cps/rde/xchg/pl/hs. ... ry_lcd.htm

http://www.sony.pl/hub/bravia

http://www.consumer.philips.com/c/telew ... 96/cat/pl/

http://www.panasonic.pl/oferta.php?prod=4457 (plazma roku)