Temeperatura Procesora Intel Core 2 Duo E8200

Witam!

Na wstępie scharakteryzuję troszkę mój sprzęt co może być pomocne w rozwiązaniu mojego problemu. Mianowicie posiadam:

  • Intel Core 2 Duo E8200 2,66 GHZ

  • Płyta główna Gigabyte GA-EX38-DS5

  • Karta graficzna Gigabyte GeForce 8800 GTS

Teraz mój problem. Włączyłem sobie program RealTemp, żeby sprawdzić temperaturę procesora. Dodatkowo włączyłem program Prime95, żeby mój procek troszkę się zmęczył. Wynik troszkę mnie zawiódł ponieważ temperatura na procesorze sięgała 78˚C, ale głównie kręciła się około 75˚C. W stanie “spoczynku” na procku mam temepraturę około 44-45˚C.

Podczas odpalenia gry (World Of Warcraft) temepratura wahała się w granicach 74˚.

Dla porównania powiem, że kolega przy podobnym sprzęcie i tym samym procesorze ma temperatury o wiele niższe. Przykładowo w “spoczynku” ma 39-40˚C, po odpalaniu gry (Wordl Of Warcraft) 59˚C. Nie pamiętam ile miał przy teście programem Prime95, ale pewnie około 60˚C. Oboje mamy chłodzenie boxowe.

Zdziwiony tym wynikiem postanowiłem zobaczyć, czy faktycznie procesor jest taki gorący. Zaraz po teście, wyłączyłem kompa i dotknąłem procesor - wcale nie był gorący. Natomiast dość ciepłe były radiatory na chipsecie. Nie wiem za bardzo o co chodzi i nie mogę się wyznać. Czy to możliwe żeby czujniki na płycie były uszkodzone i tak przekłamywały? Czy po prostu coś jest zepsute? Jakieś opinie, porady?

PS - teraz nawet w spoczynku mam około 48˚C ; /

Sprawdź wszystko w programie Everest Ultimate (w programie komputer->czujnik).

W tych procesorach dość często jest uszkodzony czujnik temperatury.

Heh, nie wiem jaki z tego morał, ale w programie Everest Ultimate:

  • Podczas włączonego programu Prime95 temperatura na procesorze wyniosła około 79˚C (momentami ponad 80˚C), na Procesorze nr1/rdzeniu nr1 około 88-89˚C…

  • w spoczynku temperatura na procesorze wyniosła około 38˚C , na Procesorze nr1/rdzeniu nr1 około 53˚C

Temperatura w spoczynku jest w miarę dobrze odczytywana. Sprawdź, czy radiator jest dobrze dociśnięty.