Temp. dysku - chyba za wysoka


(Majestic 007) #1

Witam, posiadam dysk Samsung 80GB. Jego temp. w spoczynku to 49*C, jak odpale jakiegoś klijenta torrent/gram/ lub wykonuje jakąkolwiek pracę z wykorzystaniem zapisu na dysk to temp. wchodzi nawet na 53*C, wtedy komp strasznie muli... =/ myślicie żę to od tego? jakie są u was temperatury??

Mierzyłem darmowym programem HDD Thermometer. Dodam że buda jest zdjęta bo sprzęt jest po o/c.


(Seba86mu) #2

Temperatura dysku twardego rzeczywiście jest zbyt wysoka.

Zamontuj wentylator z przodu obudowy, na dole - będzie on wdmuchiwał powietrze do obudowy (zasysał z zewnątrz), drugi wentylator zamontuj z tyłu obudowy, na górze, pod zasilaczem. Będzie on wydmuchiwał ciepłe powietrze z wnętrza obudowy.

Po zmontowaniu wentylatorów zamknij obudowę ! To bardzo ważne, ponieważ przy otwartej obudowie nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza - tzw. ciąg powietrza nie występuje, a co za tym idzie temperatury podzespołów są wyższe, niż być powinny.

Dodatkowo popraw ułożenie taśm IDE, aby odsłonić dysk twardy.


(Majestic 007) #3

cyrkulacja w moim kompie chyba jest zbędna bo każdy element jest oddzielnie chłodzony, własnie oprócz dysku.

Zamiast tych 2 wiatraczków w obudowie myślałem nad czymś takim http://allegro.pl/item305727803__coolin ... y_9db.html

tylko zastanawiam się czy bardzo będzie to hałasować? bo tego nie zniosę :slight_smile: niby piszą że 9dB :o ale to chyba w stanie spoczynku :mrgreen:


(Seba86mu) #4

W trybie cichym, czyli na zmniejszonych (chyba minimalnych obrotach wentylatora). Spodziewałbym sie raczej przedziału od 9dB do 16dB :stuck_out_tongue:

W porównaniu z innymi tego typu produktami, jest to jednak ciche chłodzenie. Może świadczyć nawet o tym cena, w porównaniu z innymi.


(Mateusz 931) #5

Dość wysoka temperatura ... chociaż wytrzymywalna ... jak z innymi podzespołami - też się grzeją ?

Dziwne że się muli przy tych 53* ale to może być przyczyna tego że robisz wiele czynności jak sam mówisz włączasz torrenta/grę


(Majestic 007) #6

nie napisałem że wszystko robie jednocześnie. Np zostawiam bittorrenta na noc i rano temp. wynosi ponad 50*C.. chyba troche za dużo. Reszta podzespołów.. no cóz: procesor 2000+ jest po O/C i max. 45*C RAM to nie wiem ale sa radiatorki. chipset ok 32*. Więc chyba z resztą jest ok, co?


(Imp6) #7

A jak to się sprawdza? Tę temperaturę dysku???


(klopas) #8

:x


(Mateusz 931) #9

Ee nie ma co się martwić tymi tempkami ... 50* po całej nocy nie jest dużym wynikiem... może komputer stoi blisko grzejnika. Ja teraz po 30minutach działaniach mam 40* .


(Majestic 007) #10

nie martwiłyby mnie te temp. gdyby nie to mulenie kompa... strasznie przeszkadza jak mam coś pilnego do zroobienia/sciagniecia bo ten komp przede wszystkim służy do downloadu, bo grać to można chyba tylko w CS :slight_smile: