Temperatura Pentiuma 4 D

Witajcie pewnie temat był wałkowany wielokrotnie . Sorki że się powtórze.

Trochę trwogę wzbudza wysoka temperatura na Pentiumi 4D model945 3,4 GHz . EVEREST pokazuje przy przeglądaniu stronek tzn bez obciażenia 48-50 stopni gdy zaprzęgnę komputer do roboty (konwertowanie dużych plików RAW do JPG) temperaturka skacze na 55- 58 !!

Małe mam doswiadczenie w tym temacie , szczególnie obserwowanie temperaturek więc prosze o uwagi .

Dziękuję.

ps

co ciekawsze jak w tej płycie siedzi procesor z tej samej seri tylko o taktowaniu 3.0GHz temperatura nigdy nie przekracza 45 stopni.

Czyżby wzrost taktowania zegara tylko o 0,4 GHz podnosił temperature aż o 10 stopni ???

Spokojnie, poczytaj TEN TEST

Jak dobrze nałożyłeś pastę na CPU to i tak pasta musi się ileś wygrzać i może coś temperatura spadnie.

Popraw chłodzenie w budzie.

Poczytaj nakładanie pasty :

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=72248

Temperaturę sprawdź w biosie.

Dzięki za szybką reakcje . Poczytałem podrzucone linki. Widze rzeczywiście że te procki sie grzeją. Wcześniej miałem celka 1,7 GHz i w temp przez 5 lat nie wnikałem. Z tego co podajecie to 50-60 stopni mieści sie jakby w normie o ile można tak powiedzieć dla tych grzejnikowych procków.

Hmmm nie sądzę żebym źle tą pastę nałożył . Robiłem to co prawda 2 raz w życiu ale rozprowadziłem cieniutką warstewkę na procku . Bardzo bardzo cieniutką bo chyba o to chodzi .Rola takiej pasty jest wypełnienie porów i nierowności i poprwa styku. Wydaje sie, że najlepiej jakby jej była jak najcieńsza warstawa. Jestem z zawodu elektronikiem-techologiem materialowym i dizwię się, że wspomina się coś o tym żeby pasta poprawia z czasem swoje przewodnictwo termiczne ??? . nie znajduje to jakoś odzwierciedlenia w wiedzy wyniesionej z uczelni.

Bardzo ciekawi mnie w praktyce w jakim stopniu niby dobra pasta która zastosowałem Arctik Silwer 5 obniża temperature w porownaniu do pasty dostarczanej przez producenta w opakowaniu z procesorem. Tą orginalną wyrzucilęm na śmietnia . A szkoda.

Ktos to porownywał ???

komputer nówka więc nie ma co sprzatac.

Temperatura nie jest ekstremalna, więc nie ma powodu do obaw. Faktycznie wrzuć jakiś wentyl wylotowy do budy i uważaj, żeby obudowy (szczególnie lewej strony z wlotem powietrza - tu też można dołożyć wentyl ssący) nie zabudować szczelnie z każdej strony. Możesz dać lepsze chłodzenie procka np. Scythe Infinity lub Ninja lub inne z heatpipe-ami.:mrgreen:

Złączono Posta : 15.03.2007 (Czw) 10:20

Są testy past w necie poszukaj :-). Dobre pasty faktycznie po kilkudziesięciu godzinach wygrzewania lepiej przewodzą ciepło - potwierdzone doświadczalnie w testach. No cóż, nie pierwszy to przypadek, że wiedza z uczelni nie nadąża za praktyką.:mrgreen:

O co sie ludzie biją stosując lepsze pasty ??? Ile stopni spada temperatura 1- 2 stopnie , czy może, aż 5 stopni - bo to już znacząca wartosć się robi.

Poczytalm troche testy i widzę ze te rożnice mogą siegać nawet 5 stopni.

No, ale ta pasta ktora kupilem wcale dobrze nie wypadła . Są lepsze.

Witam,

Posiadam Pentiuma D 820 2,8GHz. Po zainstalowaniu w płycie i montażu wiatraczka boksowego temp. procesora wynosiła nawet 50’C a wiatraczek pędził 4000 rpm.

Zmieniałem wiatraczek na Arctic cooling Frezer7 pro i temp. spadła do 40’C (stres 46’C); wiatraczek ok. 1700 rpm.

Następnie właczyłem w biosie funkcję CPU Q-fan speed control (mogłem coś przekręcić) i w wyniku tego temp. wzrosła o 1-2’C ale za to jest cudownie cicho - wiatraczek ok. 950 rpm.

Wychodzi na to, że wiele chyba można poprawić dysponując lepszym wiatraczkiem i jak się okazuje prawidłową konfiguracją biosu.

Tak przy okazji proszę o ocenę tych temp. tj. czy nie stanowią one jakiegoś zagrożenia dla procesora (mam jednak trochę chyba inny procesor od założyciela postu).

Pozdrawiam

Procesory praktycznie z tego co czytalem prawie takie same. Kwestia taktowania i techologi przetaktowania na mniejszą częstotliwosć zegara (do2,4 GHZ chyba) jak proc nie obciążony. U mnie ten myk jest, ale nie widzę praktycznego wpływu. Chyba, że jak ma tylko pulpit odpalony to zegar zwalnia ??? he he he

Ładny masz wiatraczek , a na jakiej płycie to siedzi . Nie bylo problemów z osadzeniem chlodzenia ??? Na jakiej masz go płycie ?

J kombinuje swojego przetaktować tak gdzieś chociaż do 4 GHz i juz drże na mysl ile moze skoczyc temperaturka. Myśląem ze da sie to zrobic na Boxowym chlodzeniu.

Procesor 2,8 gosć na alegro sprzedawał i podkrecał go go 5,7 GHz na chłodzeniu lodem oczywiście.

@robin102

To jest srebrna pasta, czy tak się tylko nazywa? Jak jest srebrna to ostrożnie bo będzie przwodzić prąd! Nie dotknij się czasem do płyty. Od srebrnych past już się odchodzi, stosuje się białą.

Pozdrawiam

Witam ponownie,

Płytę mam asus p5ld2. Wiatraczek się mieści bez problemu ale potrzebuje obudowy, w której nie koliduje z zasilaczem (wiatraczek jest dość wysoki licząc od podstawy) - w moim przypadku zasilacz jest nad płytą.

Wiatraczek ma podstawę miedziana ale radiatory juz aluminiowe.

hehehehehe no nieźle, aż się wierzyć nie chce - wystawił go chyba na balkon aby przewietrzyć.

Arctik Silver 5 dość popularna pasta po 15-17 zl na allegro. Wyglada nawet na orginalny produkt.

Ile trza tej pasty nawalic zeby wylazla pod wplywem docisku i robila jakieś zwarcia na płycie głownej. Przeciez to powinien być cieniutki filmik z tej pasty a nie kanapka z masłem.

Białe pasty to chyba silikonowe ewentualnie jakaś ceramika.

@darekkk

Napisz jakie firmy preferujesz i jaką dysponujesz gotówką. Będzie to przydatną informacją w doborze produktu. Przyda się też informacja czy ma być to obudowa klasyczna czy może jakiś lekki modding ;).

Na pewno więcej ludzi Ci odpowie.

@robin102

Miałem na myśli zachowanie ostrożności podczas nakładania, tzn. pozostołości na palcach etc. Nie polecałbym Ci srebrnych past, nie jeden spalił płyte podczas motażu.

Dzięki za zainteresowanie ale napisałem, że to wiatraczek potrzebuje takiej obudowy (takową już posiadam) a nie, że to ja jej potrzebuję. :wink:

Pzdr

;/ znowu ten.

Arctic Silver 5 nie przewodzi prądu, proszek jest połączony jakimiś tam olejami, ryzyko spalenia pastą proca, płyty czy grafiki jest znikome. Wejdz na imperialistyczne thg, tam do proców P4/D polecają pasty na bazie srebra.

Coollabolatrory Liquid Pro tej nie polecam, płynny metal, pasta jest świetna, ale jest z nią za dużo problemów.

OCZ Ultra5+

Wspominana AS5

Zalman STG1

Ceramiczna Arctic Ceramique, opłaca się jak często coś się smaruje strzykawka 22g za 22 zł na zenfist.pl.

Wstaw możliwie największe np 2x 92mm w górę, jak buda pozwala na max 80 mm to można kupić adaptery.

Kolego otworz tego kompa to zima bedzie ci za grzejnik robił. :mrgreen: :mrgreen:

Takie to procesory pozwalaja zaoszczedzić na ogrzewaniu domu :mrgreen: :mrgreen:

Otwierac budy nie należy bo zaburzy sie zaprojektowaną cyrkulacje powietrza wewnątrz obudowy.

A że ciepły to fakty 50-56 stopni przy obciążeniu.

Pewnie powinienem kupić Atlona . Sztuka kompromisów. Zdjęcia obrabiam ,że aż wióry lecą , a do tego tylko był mi potrzebny szybszy komputer.

czy mógłbyś to uzasadnić? mam wrażenie, że ta opinia to powtarzanie gdzieś zasłyszanych, jakiś nie do końca zgodnych z prawdą stereotypów.

Czy te wielkości tak znaczącą odstają od parametrów twojego procesora? Myślę, że możesz mieć o 5-7’C mniej. Nie są to wielkości wg mnie uzasadniające taką krytykę.

Oczywiście nie spieram się, bo to zupełnie nie ma najmniejszego sensu, czy coś jest lepsze czy gorsze; idzie o to aby bez rzeczowego uzasadnienia oceniać kwestie, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia. Czy z tego powodu, że inny procesor jest chłodniejszy o 5’C znaczy, że potrafi on więcej, lepiej, szybciej? Nawet jeśli coś to znaczy to myślę, że ma znaczenie marginalne.

Czekam oczywiście tylko na argumenty “do rzeczy”.

Pozdrawiam

Wydaje sie ze ludzie zazwyczaj inżynierowie konstruktorzy jak projektują budę markowej firmy to biorą pod uwagę że w normalnym trybie pracy jest konstrukcją zamkniętą i zwracają uwagę na taki fakt jak ciągi i cyrkulacje powietrza . Stad na płytach zazwyczaj proce są mocowane wyżej aby nie grzały wszystkiego od dołu bo wiadomo ze ciepłe powietrze idzie do góry. Stąd też np zasysanie zimnego powietrza do budy z przodu na front panelu jest zazwyczaj ulokowane na dole a zasilacz i wylot ciepłego powietrza są u góry i z tylu obudowy.

@Tobi

“znowu ten”

Nie lubisz mnie, to widać. Ja za Tobą też nie przepadam. Jednak to nie powód, żebyś co topik pisał co zacytowałem. Kiedyś się zapomnisz, i wpadniesz w dołek który pode mną kopiesz.

:grab:

heee ale to chłopaki wątek o sprzęcie, a nie lubieniu się albo nie.