Temperatura procka

Martwi mnie zachowanie mojego procka, a raczej jego chłodzenia. Wentylator podczas np. gry w CoD2 jakby nie moze zaskoczyć. to znaczy rozpędza się i po chwili zwalnia, rozpędza się…i tak w kółko. Temperatura procka (za Everest’em) oscyluje w granicach 72st. Czy coś powinienem z tym zrobić? Procek to Amd64 3200+, wentylator orginalny.

I jeszcze jedno pytanko. Czym się różnią (prócz radiatora i ceny :P) te twa modele coolerów?

PENTAGRAM FREEZONE NX-80 Al

PENTAGRAM FREEZONE NX-80 AlCu

radiatorem i ceną :stuck_out_tongue:

jeden jest aluminiowy drugi aluminiowo miedziany :stuck_out_tongue:

w teorii ten drugi jest bardziej wydajny :stuck_out_tongue:

sprawdź temperaturki w biosie

jeśli tez będą tak wyskoie to chyba zmiana coolera cię czeka :?

ewentualnie pasty

zobacz czy niema za dużo kurzu w środku i na colerze

hm… może zatarty jest ?

konserwacja,nowa pasta,sparwadzic wentylator,Box radiator dobrze sobie radzi z tym prockiem.

boxowe wentylatory zachowują się tak jakby zwalniały i przyspieszały… są poprostu mało wydajne,

miedziane wentylatory mają lepsze odprowadzanie ciepła ale gorzej je wydają z siebie, z dobrym wentylatorem nie ma żadnego problemu i uznawane są za wydajniejsze od aluminiowych, ja miałem TT blue orb który był aluminiowy i temperatura nigdy nie przekroczyła mi 52stopni (oczywiście przy grzaniu w prime) w spoczynku było 36-38, w pracy na serwerze mam big typhoon 4 in 1 i on jest miedziany i ma system rurek odprowadzających ciepło i latem gdzie słońce świeci i w pokoju jest naprawdę okropnie gorąco temperatura przy grzaniu procka w prime nie przekroczy 50 stopni (na oryginalnym było 75-80 i przy 80 się wieszał i konieczny był restart - był to serwer) teraz w spoczynku jest 32stopnie 8)

radzę najpierw przeczyść dokładnie sprzęt i zadbaj o chłodzenie samej obudowy a dopiero później wymień chłodzenie na procesorze, jeżeli chcesz się natomiast cieszyć ciszą to wymień chłodzenie na procesorze (ale wiatrak w obudowie też musi być żeby wyciągał to ciepłe powietrze…

i jeszcze jedno - twój procesor nie powinien mieć takiej temperatury, to jest duża temp jak na procesor intela a co tu mówić o amd…

Jeśli BIOS i Everest podają podobne temperatury to niestety czeka Cię inwestycja. AMD 64 raczej bez przyczyny nie grzeją się tak jak niejakie Prescoty. Polecam jakiś zestaw chłodzący z rurkami cieplnymi(heatpipe)

np. Ninja Plus (trochę zabawy z montażem), Scythe Infinity lub Asus Silent Square.

Konserwacja z kurzu, i kup 2 wentyle jeden z przodu do pobierania powietrza i jeden z tyłu do wyćiągu dla lepszej cyrkulacji, zobacz jak została położona pasta, bo z pastą trzeba znać umiar, a nie odrazu położyć całą tubke.

Lub, kup całkowicie miedziany i dobrą paste np. Colllaboratory Liquid Pro.

sprawdź jeszcze w biosie, jak to samo, to zdejmij radiator z wentylem i załóż jeszcze raz, może się poluzował, albo ktoś źle założył. A następnie kupowanie nowego coolera.

Sprzęt ma dopiero miesiąc i od początku się tak zachowywał. Temperatura w biosie jest podobna. Teraz, tzn. w spoczynku podaje mi temp 62st. Co do założenia chłodzenia to sam zakładałem imoże tu jest problem… :stuck_out_tongue: Tylko że nie bardzo ma mi kto pomóc w założeniu gdyż tu gdzie mam kompa nie znam nikogo z odpowiednią wiedzą. takie jest życie po przeprowadzce.

Co do coolerów czy te które podałem mogę być w razie czego?

no mogą być, weź jeszcze raz sprawdź jak tam ten cooler przymocowany, zdejmij, przymocuj jeszcze raz, może za dużo/mało pasty nałożyłeś?

wentylator wydaje się dobrze założony. Nie jest poluzowany. Możliwe że pasty nie nałożyłem tyle co trzeba, ale teraz nie bardzo mam co zrobić w tej sprawie… :roll:

Przy ściągniętej obudowie temperatura procka spadła o 1st, karty o 5st i teraz wynosi 38st, płyty gł. spadła o 3 i jest 41st.

miedziany lepszy ale lepiej kup z jakimś ciepłowodem

np. taki: http://sklep.komputerowy.pl/products/arctic_cooling_freezer_64_pro/1756.html

lub taki bez ciepłowodu ale Cu: http://teonet.pl/product_info.php/cPath/251_237_233/products_id/3007?osCsid=1540f95063ffaed3a6b1418829c8b870

Lub za dużo, jak się nałozy dużo pasty to często ta pasta z przewodnika ciepła staje się izolatorem.