Temperatury podzespołów - wyłączanie kompa

Witam, jestem tu nowy, załozyłem konto ponieważ nie mam siły męczyć sie z moim kompem , problem wygląda następującao :

Gdy pogram sobie dłużej w jakąś gre to komp się wyłącza a temperatury na SpeedFanie osiągają górny próg.

np. gram sobie 20 minut w CSS i komp sie wyłącza ( NIE CS 1.6 , ten ma duzo wieksze wymagania )

lub gram godzine w babiovolies czy jakos tak, ta gra to poprostu badziewie , to nie ma chyba wymagan a mi sie komp wylancza.

Pierwszy raz wyłączył mi się jak grałem w NFS Undercover ponad 40 minut. Potem mogłem grac w inne gry (metin2,CSS) np godzine, potem czas się zmniejszał, teraz nawet nie opłaca się załączać od nowa kompa.

Dodam że komp sie nie RESETUJE tylko pada jakby prądu brakło, gdy się wyłączy nie moge odrazu go załączyć bo np przy wczytywaniu XPka się wyłączy, po kilki minutach normalnie załączam kompa, czasami wyłącza się jak wczyta pulpit, jak już na pulpicie pochodzi z 15 sec to juz sie nie wyłączy po chwili

Gdy w nic nie gram komp sie nie wyłącza

jesli masz czujniki to temperatury sprawdzaj w Everest (program taki)

wiedziałem że zapomnie czegość napisać, SpeedFanem sprawdzałem wkleje wam screena kilka minut przed wyłączeniem sie kompa

temp5x.png

ps. KOMP

Procek - AMD Athlon 2x2.4 ( lub 2.5)

plyta głowna - MSI K9N SLI PLATINIUM

karta graficzna - Geefroce 8600GT

zasilacz tracer ( 450 lub 500 wat )

Hoho :o

Według mnie to wina zasilacza. Temperatury są naprawde wysokie więc według mnie powoduje to zasilacz, a jest to prawdziwy szrot

Zasilacz tracera to badziewie ??

nie wiem czy kupic new zasilasz czy oddac go do serwisu

Tak sa to jedne z najgorszych zasilaczy. JEśli kompa masz na gwarancji powiedz, że zasilacz masz za słaby że jest to wielki ■■■■ i żadasz wymiany.

Gwarancja minęła, to podajcie mi jakiś rozsądny zasilacz ale nie za 1000zł xD

podajcie np 3 wedlug was najlepsze w roznych cenach a ja coś wybiore

http://forum.pclab.pl/t142996.html

Wybierz sobie

Do tego zestawu starczą porządne zasilacze 350W w granicach 150-200zł się zmieścisz, np:

Corsair 400

Pentagram 430/460/450

Seasonic 400

Bequiet

Najlepiej podaj jaki asortyment mają sklepy w Twojej miejscowości to Ci doradzimy.

Bardzo duży asortyment, xD allegro

I mam też Saturna, Media - Markt

Jesteście pewni że to wina zasilacza ?? mi się też tak wydawało, ale od czego by się brały te temparatury, co ma do tego zasilacz ??

Najlepiej jak sprawdzisz napięcia jakie daje zasilacz - możesz to zrobić za pomocą odpowiednich programów (np Everest) ale najlepiej jak zmierzysz je za pomocą miernika. Jednak jest mała szansa, że to zasilacz powoduje podwyższenie temperatur - jeśli napięcia byłyby nieprawidłowe to komputer byłby niestabilny prawie zawsze a nie tylko pod obciążeniem, chyba, że zasilacz jest aż tak kiepski (trochę w to wątpię), że pod obciążeniem jego napięcia bardzo się “rozjeżdżają”

Co do temperatur - sprawdź czy masz odpowiednio dobry obieg powietrza w obudowie, wyczyść za pomocą pędzelka, odkurzacza i/lub sprężonego powietrza radiatory i wentylatory (wentylator zasilacza też).

Nie wczytałem się w temat. :slight_smile:

Włącz HWMonitor, pograj (postresuj kompa), ale tak by się nie wyłączył, a następnie wrzuć screen z tego programu (na tej samej zasadzie co SpeedFan).

Kiedy ostatni raz grzebałeś w kompie (czyściłeś)?

Ale tak czy siak zasilacz trzeba wymienić, bo nie wiadomo kiedy Ci ten Tracer puści z dymem skrzynkę…

Co do mierzenia napięć, to tylko i wyłącznie miernikiem, żadnymi programami. I właśnie w stresie wychodzi że jest słaby zasilacz.

OK potem sie pobawie HWmonitorem, kompa czysciłem jak zaczęły się te problemy, pędzelek, dmuchanie itd. masa kurzu zeszła z tego a komp działa jak działał

Co do sprawdzania napięć i grzebaniu w skrzynce jestem zielony to powiedzcie mi gdzie to sprawdzić

I mam jeszcze jeden problem z tym kompem, nie wiem czy to może to powodować , bo on stoi w rogu pokoju, od gór jakieś 25cm nad biuerkiem jest półka na drukarke, od jednej strony stoi biurko, z przeciwka ściana, z góry własnie ta drukarka, a od przodu szafka xD

Mi się wydaje że to tego wina, ale czemu czas dziłania kompa by się tak systematycznie pogorszał ??

W przestrzeni dla kompa, najważniejszy jest w sumie tył, ale dobrze jak jeszcze przód jest odsłonięty oraz jeżeli masz tubę prowadzącą z boku do procesora, to jeszcze ten bok dobrze mieć wolny.

Czekamy na screeny z HWMonitor, bo bez tego zbytnio się nie ruszymy.

Po długich staraniach mam screena ok 2-3 minuty przed wylączeniem sie kompa

hw7x.png

Ja cie :o na początku trzeba coś zrobić z temp procesora. Temperatura grafiki jest ok, dysku też, ale mogłaby być niższa.

Jeżeli czujniki dobrze pokazują (a chyba pokazują patrząc po skutkach), to zdecydowanie masz problemy z przewodzeniem ciepła między procesorem, a radiatorem. Możesz sprawdzić jeszcze co o temperaturach mówi BIOS, ale to raczej pewny powód.

Idź do sklepu kup porządną pastę termoprzewodzącą (osobiście polecam Arctic Cooling MX-2, ewentualnie Arctic Silver 5, czy ZM-STG1), zdejmij wentylator z radiatorem procesora, wyjmij procesor, wyczyść porządnie płytę odkurzaczem, oczyść radiator (nawet pod wodą), wentylator (jakimiś patyczkami do uszu) i procesor (alkoholem jakimś, benzyną ekstrakcyjną), nałóż poprawnie nową pastę i złóż wszystko do kupy.

Ale wymiana zasilacza też mocno zalecana.

Czy ja wiem czy są problemy z przewodzeniem ciepła xD

Radiator jest naprawde mocno cieły, właściwie gorący ale ręki mi nie poparzy, moge go trzymać ile chce xD

Ps taką paste raczej nie łatwo bedzie dostać ;/

Ps2 Kupić sobie 4g czy 30g ??

Dodane 15.06.2009 (Pn) 17:37

I jeszcze mam pytanko, do mojego zestawu wystarczy 350 czy 400W

Linki do zasilaczy:

http://www.allegro.pl/item660506578_be_ … _w_wa.html

http://www.allegro.pl/item660506559_be_ … _w_wa.html

Zobacz ostatecznie w BIOSie jakie temperatury masz w idle (tylko przytrzymaj się trochę na tym ekranie, żeby zobaczyć do jakiej temperatury dojdzie).

Może wentylator nie działa tak jak trzeba? Zobacz czy dobrze chodzi tak na oko. Ale to prawie na pewno pasta, szczególnie jak parę lat oryginalnie założona stara pasta nie była ruszana.

Rozumiem, że nie mieszkasz w pobliżu miasta? Jak nie ma szans się wybrać, to jesteś prawdopodobnie zmuszony do kupna przez internet. 4g Arctic Cooling MX-2 w zupełności starczy (chyba, że chcesz zarobić u siebie w okolicy na zakładaniu nowych past). :slight_smile:

Co do zasilacza, to do 200zł kupisz Seasonica 400, Corsaira 400 czy Pentagrama 430/460, a te zasilacze spokojnie starczą Ci, nawet na zmodernizowanego kompa w przyszłości.

Mieszkam w Chorzowie obok Katowic, mam blisko ale jestem nastolatkiem i nie moge sobie autkiem pojechać a połączenia autobusem ani tramwajem chyba nie ma, więc pojade z kims i pasty nie bedzie to ■■■■ ;/

Wentylator chodzi ale jest mały 7x7cm. Niedawno znalazłem gwarancje z kompa, na szczęscie jeszcze moge iść z nim do tego sklepu. Komp był składany w sklepie komputerowym więc nie myśle zeby mi zasilacz dali inny ;/ sam wybrałem obudowe tracera a zasilacz był gratis.

Pasta była zakładana prawie dwa lata temu.

Adalbert napisz mi jeszcze cy ten weentylatorek wystarczy xD