Thermaltake Contac 30 - z której strony wiatrak?

Witam, zakupiłem dziś cooler Thermaltake Contac 30, w porównaniu z intelowskim który miałem od początku jest oczywiście o niebo lepiej.

Teraz mam dziwny problem. Ponieważ cooler nie zmieścił by się tak aby powietrze było odprowadzane z tyłu, umieściłem go tak aby wyrzucało powietrze do góry komputera.

Jednak myślałem że skoro pod radiatorem będzie karta graficzna, to z tamtej strony umieszczę wentylator, i on wiruje tak że wypycha powietrze z radiatora w górę komputera.

Temperatura się oczywiscie obniżyła, jednak mam dziwny problem bo przy około 45 stopniach (normalnie jest 28-34) coś zaczyna dziwnie chodzić. Czy to blaszki pod wpływem ciepła tak drgają?

Czy może podmuch powietrza porusza kabelki?

No i czy wentylator powinien przewiewać powietrze przez blaszki i dopiero wyrzucać na zewnątrz, czy powinien wysysać powietrze bezpośrednio z radiatora?

Oglądałem montaże na internecie i różni ludzie to różnie montują. Jednak przerzucenie samego wentylatorka to nie problem.

Z boku zamontowałem też 120mm wiatraczek ktory wdmuchuje powietrze bezpośrednio w radiator.

Proszę o porady.

Wentylator montujesz przed radiatorem, tak by “dmuchał” na radiator, link.

Czy na górze obudowy masz wentylator?

Zostaw otwarty komputer, obciąż czymś cpu i wyśledź co hałasuje.

Uporządkuj wszystkie kable.

w komputerach zawsze montuje się wiatraki tak aby wiały w przeciwną stronę niż radiator, tak są zawsze montowane fabrycznie wiatraki na radiatorach kartach graficznych i procesorach, choć jeśli nie raz nie da się inaczej może na zamontować odwrotnie nie powinno to zrobić wielkiej różnicy

Chyba raczej w stronę radiatora jeżeli chodzi o te montowane na radiatorach.

Ciąg powietrza ma być skierowany na radiator! Tak z ciekawości to gdzie inaczej radzą ?

Quendu , zrób fotkę , uchwyć na niej to jak to masz zamontowane + otwory/wentylatory itd.

yov3.png

Identycznie to wygląda u mnie, tak jak teraz rozrysowałem.

Jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz. W instrukcji jest napisane że wiatrak należy odczepić po prostu ciągnąc od radiatora. Tam są takie gumowe zaczepy i wygląda to tak że jak pociągam to blaszki w radiatorze się lekko wyginają. Nie szarpałem mocniej bo przecież one nie mogą się wygiąć. Przy montażu po prostu poodcinałem te gumki i wsadziłem nowe, bo były zapasowe (na drugi wentyl pewnie)

Skoro chłodzenie jest skierowane w górę to na górze obudowy powinien być wentylator wydmuchujący ciepłe powietrze.

Wentylator z tyłu powinien wydmuchiwać a nie wciągać powietrze.

Hmmm… to najlepiej przekręcić ten wentylator co jest na górę aby wydmuchiwał czy zostawić z tyłu, ale też żeby wydmuchiwał?

Jeśli nie zmienisz orientacji radiatora to najlepiej będzie przełożyć wentylator na górę, by wydmuchiwał rozgrzane powietrze (teraz ono się kumuluje w górnej części obudowy).

Hmm… wg. mnie to powietrze jest wydmuchiwane z obudowy, bo ja na górze nie mam żadnych zabudowań tylko taką grubą kratkę. Poza tym jak przyłożę rękę to czuć ze powietrze które przeleciało przez radiator jest nadal zimne. Jest sens montować tam wydmuchujący wiatrak, skoro tam powietrze i tak się nie zatrzymuje?

To jest moja obudowa:

i430uv.jpg

W środku wygląda tak (to nie mój komputer, ale chodzi mi tylko o obudowę).

Na górze nie mam wiatraczków, jest ta siatka, a po lewej stronie jest wiatrak który obecnie wwiewa powietrze na radiator (ustawiony pionowo), pod radiatorem dmucha w niego wiatrak, a pod wiatrakiem jest karta graficzna.

weź sobie byle jaką kartę graficzną od kiedy to wieje na radiator ? zawsze jest od radiatora jak zamontujesz grafe to radiator jest na dole i powietrze dmucha w dół

kolega widzę ma odwrotnie zamontowany zasilacz i karta graficzna nie ma odpływu powietrza

tak powinno być prawidłowo, mam taki sam radiator na procku i podobną budę, tak mam zamonrowane

czerwonymi strzałkami masz zaznaczone gdzie co zamontować a niebieskimi w którą stronę ma wiać powietrze

p0tl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ten komputer wyżej nie jest mój, chciałem tylko pokazać jak wygląda obudowa wewnątrz (gdzie są miejsca na wiatraki i przewiewy).

Ja mam u siebie tak wszystko zmontowane:

yov3.png

Przy graniu w całkiem wymagającą grę (Firefall), na najwyższych ustawieniach przy obciążeniu temperatura maks. wynosiła 48 stopni, a teraz jest 33 stopnie.

Czy po wrzuceniu wiatraczka z tyłu na górę (nad radiator) i odwróceniu go aby “wywiewal powietrze” będą jakieś widoczne efekty?

Używam Core Temp do pomiarów.

ale z tamtego schematu wiesz jak to powinno wyglądać, według zdjęcia, radiator daj w pionie żeby wiatrak był z prawej a wiatrak z tyłu odwrotnie i też masz zamontowany zasilacz odwrotnie przez co karta graficzna kumuluje ciepłe powietrze a zasilacz w ogóle nie ma dopływu powietrza

teraz to ten wiatrak z tyłu nic nie daje dmucha powietrzem w płaską blaszkę z boku radiatora reszta radiatora nic z tego powodu nie odczuwa

Powietrze z tylnego wentylatora dmucha POMIĘDZY blaszki radiatora. Radiatora inaczej nie włożę bo się nie mieści.

Zasilacz ma własne chłodzenie (osobny wiatrak widać z tyłu obudowy).

Musiałbym zrobić zdjęcie tego co mam u siebie, no ale w tej chwili nie mam takiej możliwości :confused:

Tutaj mała ilustracja, jak to właściwie wygląda:

m2g2.png

Niebieskie 1. - Wentylator na tylnej ściance komputera

Niebieskie 2. - Wentylator pod radiatorem

Zielone - kierunek podmuchu powietrza

Czarne - Krańce obudowy.

Obudowa od góry jest odkryta (siatka).

Od strony radiatora z której patrzymy na ilustrację jest duża siatka po starym wiatraku 250mm (prawdopodobnie).

Od drugiej strony jest ścianka bez żadnych wylotów.

Z przodu komputera (od strony pionowych zielonych strzałek) jest również siatka.