Three-way handshake - opis dla laika


#1

Witam.

Przeglądam polskie internety i nie bardzo mogę znaleźć jakiś zjadliwy dla zwykłego zjadacza chleba opis three-way handshake. Będzie ktoś tak dobry i podesle jakiegoś linka, skan, opis - cokolwiek?

Z góry dziękuję.


(Drobok) #2

http://pl.wikipedia.org/wiki/Transmissi … l_Protocol

lub

lub

http://tnt.tele.pw.edu.pl/include/didac … tcp_v1.pdf (strona 5)


#3

Na wikipedii to sobie znalazłem :smiley:

Jak będe w domu to przejrzę tego drugiego linka, dzieki.

Mi chodzi o naprawde prosty opis, jak najmniej techniczny (o ile się da).


(roobal) #4

Three Way Handshake polega na tym, że protokół TCP inicjuje połączenie, wysyła pakiet synchronizujący, serwer odsyła potwierdzenie, host wysyła potwierdzenie, że otrzymał portwierdzenie, czyli coś na zasadzie: cześć tu roobal chcę nawiązać połączenie (TCP SYN), serwer odpowiada: okej, pogadajmy (TCP SYN ACK), host odsyła potwierdzenie: dzięki, że się zgodziłeś (ACK).

Podobnie wygląda zakończenie połączenia, gdy host odebrał to, co potrzebował, wysyła segment z flagą FIN, serwer odpowiada ACK, że odebrał FIN i wysyła od siebie również segment z flagą FIN, na co host potwierdza odesłaniem ACK.

TCP inicjuje połączenie, ponieważ jest protokołem niezawodnym i za każdym razem wysyła potwierdzenie odebrania pakietu, jeśli występują straty pakietów, zostają one retransmitowane. TCP tworzy numery sekwencyjne, po których wie czy odebrane zostały wszystkie pakiety, a ponieważ pakiety mogą krążyć różnymi ścieżkami, mogą przychodzić w różnej kolejności, po numerach sekwencyjnych, protokół TCP wie jak złożyć je w całość.

*SYN - synchronize - synchronizacja

*ACK - acknowledegemnt - potwierdzenie

*FIN - finish - koniec