Thunderbird chomikuje skasowane maile?

Ostatnio byłem świadkiem dziwnego zjawiska. Od paru miesięcy korzystałem z Thunderbirda, niedawno zainstalowałem też Operę. Po skonfigurowaniu konta pocztowego w Operze, zaimportowałem wiadomości i… krzesło się pode mną złożyło. Opera zaimportowała wszystkie maile, które odebrałem za pomocą Thunderbirda, włącznie z tymi, które dawno temu wyrzuciłem do kosza, a potem skasowałem, niby nieodwracalnie. Opcję “pozostaw wiadomości na serwerze” miałem odznaczoną, jednak postanowiłem się upewnić, logując się przez przeglądarkę. Skrzynka była pusta. Postanowiłem przejrzeć katalog, w którym Thunderbird trzyma pobraną pocztę. Pomimo tego, że wszystkie foldery mojego konta były puste, zajmował ponad 1mb. Teraz, po formacie zajmuje trochę ponad 100kb, ale kiedy zrobiłem eksperyment i wyrzuciłem połowę wiadomości, jego rozmiar nie zmniejszył się nawet o kilobajt. Plik, który przechowuje zawartośc kosza trochę przytył zamiast schudnąć. Czy wie ktoś może co jest grane?

Z ciekawości zobaczyłem u siebie i okazało się, że mam na dysku 70mb skasowanych wcześniej wiadomości… Grzebiąc w opcjach znalazłem jednak sposób.

Narzędzia->Opcje->Zaawansowane, zakładka “tryb offline i miejsce na dysku” i zaznacz “automatycznie porządkuj foldery, gdy zaoszczędzi to więcej niż … KB”

Mam nadzieję, że o to Ci chodziło :slight_smile:

W jakim folderze są te wiadomości ??

Ja nie moge znaleść ??

C:\Documents and Settings\nazwa_użytkownika\Dane aplikacji\Thunderbird\Profiles\nazwa_profilu\Mail\Local folders

a jest.

Wchodziłem tam i nie widziałem :stuck_out_tongue:

ale

To pomaga

Tam są tylko jakieś pliki, które zajmują znacznie więcej, jeśli nie masz zaznaczonej tej opcji automatycznego czyszczenia. Być może stare wiadomości da się jakoś wyodrębnić z tych plików, ale pewności nie mam.