Timingi ram - czy dobrze ustawione?

timingi pamieci mam ustawione tak jak na screenie ale w tym ustawieniu w cpu-z wychodzi mi ze ram ma 184 MHz (RAM jest 333 MHz - czytane z nalepki na nim)

ramsn5.th.jpg

teraz moje pytanie:

przy jakim ustawieniu te ramy maja najwieksza wydajnosc?

czy zwiekszyc timingi czy zostawic tak jak jest?

Ramy i reszta taka jak w podpisie…

Przetestuj Memtestem86: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … est86+3.4a

i w jakimś programie do sprawdzania stabilności.

Zobacz jeszcze odczyty z programu CPU-Z: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … PUZ+1.44.2

W biosie możesz sobie ustawić timingi, ale zrób to co podał cosik_ktosik.

Wg znawców tematu parametr RAS pamięci, powinien być sumą trzech poprzednich czyli cl+rcd+rp, w twoim przypadku =6. Próbowałeś?

wiem wiem ze moge tylko chodzi mi o to w jakim ustawieniu timingow uzyskam najwieksza wydajnosc dodam ze calosc chodzi stabilnie tak jak jest teraz wiec czy musze robic testy?

ram2jn8.th.jpg

ram1mo0.th.jpg

Też się ostatnio zastanawiałem nad tym - jakie timingi i jakie pamięci. Czytając test wydajności pamięci na różnych ustawieniach ale z procesorami Intel Core 2 Duo, pojawiło się tam stwierdzenie że procesory Athlon lubią niskie timingi. Zapewne dotyczyło to Athlonów X2 ale możliwe że i starszych Athlonów XP. Sam posiadam w moim PC Athlona XP 2200+. Pracuje on na magistrali 133Mhz, więc ustawiłem pamięci także na 133Mhz (czyli efektywne 266Mhz) i zaniżyłem timingi na 2-2-2-6. Posiadam trzy kości: 256MB DDR400 Twinmos, 256MB DDR400 Seitec oraz 512MB DDR400 Goodram (CL 3.0). Działa stabilnie. Ale czy to jest najwydajniejsze ustawienie? Nie wiem. Może lepiej by było timingi 3-3-3-9 na 400Mhz lub spróbować CL 2.5 przy 400Mhz? Tak czy owak myślę, że te różnice nie będą wielkie.

Możesz potestować wydajność systemu przy różnych ustawieniach timingów pamięci programikiem “super_pi_mod”. Nie jest to wprawdzie program przeznaczony tylko do testowania wydajności pamięci w komputerze, ale jeśli będziesz zmieniał tylko ustawienia pamięci, da ci to pewien obraz. Testowałem swoje pamiątki przy pomocy programu EVEREST

Ultimate, ale jest to program komercyjny i przez to chyba nieosiągalny…

Uważam też, że masz parametry ustawione na max, i jeśli komputer pracuje stabilnie to daj sobie spokój z testami. Już chyba lepszego nic nie uzyskasz. Generalnie jest tak, że im mniejsze są wartości timingów, tym jest lepsza wydajność pamięci