TN / MVA - wybór konkretnego monitora (~700zł?)

Witam

Jestem praktycznie zdecydowany na zakup monitora lcd 19cali. Ma to być LG L196WTQ. jest na matrycy TN (2ms, kąty 170). Jednak po obejrzeniu fotek porównawczych (2 lcd obok siebie, tn i mva) rzeczwiście lepiej wypada mva (ale nie wiem też jakie kąty miał ten TN, bo podobno TN z kątmi 170 jest już ok. no i tu pytanie, czy lepiej kupić ten lg za 680zł czy za 800zł jakiś mva - czy to mva to rzeczywiście jest takie extra - podobno smuży nieco bardziej od TN. a co do kątów - hm… w sumie to zawsze się siedzi raczej na wprost monitora :wink: pytam, bo niektórzy piszą że nie opłaca się wchodzić w TN bo to “syf”, ale jednocześnie wiele osób chwali sobie ten monitor (i jednocześnie jest dosyć tani - 680zł znalazłem najtaniej).

Ground21

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W tym celu proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie prośby będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Matryce TN są szybsze - ale kosztem jakości wyświetlanego obrazu. nadają się do dynamicznych gier czy filmów

Matryce mva są nowsze, wolniejsze, ale za to mają ładniejszy obraz. Czarny jest czarny a biały jest biały :wink:

Ile czasu spędzasz przed monitorem patrząc na niego pod innym kątem niż prostopadłym? Planujesz posadzić 5 osób przed monitorom w odległości metra, że patrzysz na szerokość kąta wyświetlania obrazu?

Jeżeli chcesz pogodzić zalety obu to proponuję matrycę S-IPS

całkiem całkiem są też matryce PVA

Dobre monitory na MVA zaczynają się od 900zł

Np. jeden z modeli BenQ

Allegro itp

900zł - hm… a zatem niestety zostaje przy TN (a wszyscy polecają lepsze matryce MVA: ładniejsze kolory, lepsze kąty) - ograniczenie finansowe, no bo chyba nie ma też sensu kupować byle najtańszego monitora na MVA tylko dlatego że to MVA :/…

szukając czegoś do poczytania na temat matryc, formatów lcd (panorama/zwykły 4:3) znalazłem fajny link demonstrujący możliwości panoramy:

http://www.widescreengamingforum.com/sc … s/fear.php

jednocześnie dowiedziałem się że panorama jest wygodna nie tylko przy grach, ale i przy zwykłej pracy - no ciekawe, sam się niedługo chętnie przekonam, bo myślałem że panorama jest wręcz mniej wygodna niż 4:3.

Ground21 , to nie tak.

Po pierwsze. Do czego najczęściej używasz monitora??

Grasz, potrzebujesz szybkich matryc, nie zależy co na kolorach? - bierz TN

Zajmujesz się grafiką? - bierz PVA, IPS

Powiem tak. Na co dzień, używając oczu - jaki masz kąt patrzenia?

Co jest bardziej naturalne? Szeroki kąt patrzenia czy węższy ?

Co do gier, to MVA i PVA w dzisiejszych czasach tak dużo w szybkości matrycy nie odstają od TN więc do gier również jak najbardziej się nadają

Ja mam monitor samsunga na matrycy pva i uważam że matryca jest genialna szczególnie do gier itp… ;]

a ogólnie z tańszych na matrycy mva to tylko ten benq: http://www.agito.pl/19/benq_19_lcd_fp93 … 42602.html testowałem go i jest całkiem ok ;]

Trochę informacji na temat : Format obrazu

internet, programy biurowe, programowanie, czasem film, gra jeszcze rzadziej.

grafiką się w ogóle nie zajmuję.

Masz 700zł i chcesz mieć w domu 19" LCD? Chyba, że 17" to tak.

Panel LCD jest przystosowany do odbioru cyfrowego obrazu, więc musi być obierany przez cyfrowe złącze karty graficznej w przeciwnym wypadku jakość obrazu ulega widocznemu pogorszeniu, zwłaszcza na martycy TN i do tego panoramicznej. Monitory LCD produkowane z analogowym złączem D-SUB to rozwiązanie budżetowe (tym co mają mało kasy), ale nie dedykowane. Jeśli monitor ma 6-bitową paletę kolorów (do tego ograniczoną do 16,2mln zamiast typowych 16,7mln) i “jedzie” na analogowym źródle sygnału to rewelacji nie należy oczekiwać.

Matryce TN mają kąty do 170stopni. Czarnego koloru na takiej matrycy nie zobaczysz.

TN-III generacji mają niby więcej i również normalną paletę barw, a więc 16,7mln kolorów, tylko tylko, że nie ma ich w modelach za 700zł.

Matryce MVA, PVA, S-PVA, IPS, S-IPS mają kąty 178 i paletę 17,6mln kolorów. Jakość obrazu zależy od ulepszaczy zastosowanych przy matrycy. Matryce MVA mają jedną wadę. Ludzie twierdzą, że ma ona efekt srebrzenia.

Jeśli MVA to Benq FP93.

TN, jeśli już to tylko przez DVI (od ok. 900zł - taniej chyba nie znajdziesz)