Tnący się komputer

Mam problem,gdy zainstalowałem sobie dwie gry 1:Tibia 2:Gta San Andreas.Gdy gram w Tibie to mi się nie zatnie komputer a jak gram w GTA San Andreas to po 10-15 minutach gry komputer mi się zatnie i nie moge nic zrobic tylko reset.Rownież mam to przy instalacji gier jak instaluje gre to tez się zacina cały komputer.

Procesor:1.70

Ram 1gb

Zasilacz:Importer-Emiter Producent:Codegen Model ATX 60441 Moc:300w Napięcie 230v Prad:3a

Jeśli cos da to komputer mam od 7 lat i nie dawno był tylko dokupowany Ram

Przypominam:Te gry kiedyś dzialaly normalnie bez żadnego szwankowania.

Z Góry Dziekuje

Daj odczyty z programu Everest, dotyczące temperatur i napięć. W programie przejdź do komputer->czujnik.

Najlepiej jakbyś wykonał dwa pomiary: w idle (bez obciążenia) i w stresie (pod obciążeniem). W drugim przypadku wykorzystaj program typu SuperPI, Prime kub Orthos, do obciążenia komputera. Po minucie, dwóch obliczeń w wybranym programie (nie wyłączając go), daj odczyt z everesta (potem program obciążający możesz wyłączyć).

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika ITE IT8705F (ISA 290h)

Temperatury

Płyta główna 34 °C (93 °F)

Procesor 36 °C (97 °F)

Aux 44 °C (111 °F)

SAMSUNG SP0802N 41 °C (106 °F)

Wentylatory

Procesor 3245 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.70 V

+2.5 V 2.45 V

+3.3 V 3.15 V

+5 V 5.11 V

+12 V 12.22 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.92 V

VBAT baterii CMOS 3.30 V

Debug Info F 34 FF FF

Debug Info T 44 34 36

Debug Info V 6A 99 C5 BE BF CF 45 (F7)

To są odczyty te bez włanczania programu Prime

A po Włonczeniu są takie:

Pole Wartość

Właściwości czujnika

Typ czujnika ITE IT8705F (ISA 290h)

Temperatury

Płyta główna 34 °C (93 °F)

Procesor 38 °C (100 °F)

Aux 103 °C (217 °F)

SAMSUNG SP0802N 40 °C (104 °F)

Wentylatory

Procesor 3444 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.66 V

+2.5 V 2.45 V

+3.3 V 3.20 V

+5 V 4.89 V

+12 V 12.74 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 4.87 V

VBAT baterii CMOS 3.30 V

Debug Info F 31 FF FF

Debug Info T 103 34 38

Debug Info V 68 99 C8 B6 C7 CF 3E (F7)

to napięcie jest bardzo niebezpieczne i przekracza normę ATX.

To napięcie jeszcze mieści się w normie, ale jest na jej granicy. A zasilany jest z niego RAM, małe wahnięcie napięcia i mogą wystąpić problemy.

Możesz sprawdzić odczyty w biosie (a może posiadasz miernik, który bardzo by się przydał)? W Biosie odczyty z czujników znajdziesz w PC Health Status.

Spróbuj pożyczyć inny zasilacz i sprawdzić jak na nim spisuje się komputer. W związku z przekroczeniem normy ATX sugeruję także sprawdzenie kondensatorów na płycie głównej na występowanie podobnych efektów: http://obrazki.elektroda.net/54_1152205433.jpg

Czy ja dobrze widzę?

Według mnie coś z tym nie tak, ale jeżeli nawet ta temperatura jest niższa to i tak musi być przyczyną opisywanych problemów.

Pytanie tylko czy ten AUX to chipset czy grafika?

AUX oznacza generalnie czujnik dodatkowy ale tylko z opisu płyty głównej można wyczytać jakie płyta na czujniki.

Być może przyczyną nienormalnie wysokiej temperatury jest właśnie owe zawyżone napięcie 12 V

Wg mnie to grafika Ci sie przegrzewa. Masz wentylator na grafice? Sprawdz czy się w ogóle kręci

Wiatrak od karty graficznej się kręci.

To więc co musze zrobic aby działało wymieniać cos??

To może być także uszkodzenie czujnika, gdyż w stresie AUX wynosiło 44C. Może się przegrzewać grafa, jednak zbyt duże napięcie także powoduje podobny efekt. Stąd dwie rzeczy: sprawdzić z innym zasilaczem i wyczyścić radiatory (wentylatory) na karcie graficznej.

Witam byłem u kolegi wymieniałem ten zasilacz i też się tnie.Następnie prubowałem karte graficzną i rownież to samo ;/.Już teraz to naprawde nie wiem co sie mogło zepsuć.

Czy po wymianie zasilacza sprawdzałes temperaturę i napięcia?

Ten nowy zasilacz też nie musi być dobry - nawet sprawdzone firmy wypuszczają buble.

Cosik źle patrzysz - ta wysoka temperatura to właśnie jest w stresie:

Jeżeli AUX to grafika to (nie znam się na tym niech się praktyk odezwie) chyba warto obniżyć jej napięcie , zmniejszyć taktowanie i dodatkowo dołożyć wiatrak (nota bene grafika jest z radiatorem czy z wiatrakiem?)

Warto otworzyć obudowę i w czasie pracy komputera (w stresie!) sprawdzić organoleptycznie (lekko potrąć je palcem, jeżeli naprawdę układ ma 100 stopni lepiej nie ryzykować poparzenia) temperaturę grafiki i chipsetu.

A może po otwarciu obudowy temperatura znacznie spadnie?

Po wymianie było wszystko podobne troszeczke mniejsze(u kolegi).

Na karcie graficznej mam wiatraczek.

Teraz,gdy miałem zamkniętą obudowe komputera to mialem:

Pole Wartość

Aux 107 °C (207 °F)

A z otwartą obudową mam:

Pole Wartość

Aux 91 °C (196 °F)

Przepraszam ze post pod postem pisze ale zapomniałem dodac ze:

Te wyniki co podawałem wcześniej to były z wlonczonym programem Prime.

a po wyłonczeniu Prime mam z otwartą obudową:

Pole Wartość

Aux 39 °C (102 °F)

A z zamkniętą obudową mam:

Pole Wartość

Aux 44 °C (111 °F)

Jak Coś to komputer sie zawiesza przy instalacji gier i podczas grania w gry

Sprawdzałeś co się tak przegrzewa? (który układ?) może po porstu jakiś radiator się odkleił?

Pewnie ktoś mnie zjedzie ale ja w podobnej sytuacji (na szczęście to była karta graficzna) podłożyłem tuż pod nią (dosłownie położyełm na dnie obudowy pudełko a na pudełku wiatrak :slight_smile: ) wiatraczek.

Wiatraczek nie dotyka radiatora, jest od niego oddalony o 1cm ale i tak temperatura spadła do 40 stopni.

Na karcie masz tylka wiatraczek?

A możesz sprawdzić czy (subiektywnie) powietrze jest bardzo gorące przy tym wiatraczku?

Sprawdzałem radiator na płycie głównej taki ciepły jest nie gorący.

Wiatrak na karcie graficzej również jest ciepły.

Też sprawdzałęm czy się nic nie odkleiło i nic nie było odklejone.