Toshiba C660D-10F - reinstalacja W7

(Mario188) #1

Witam.

Mam spory problem z laptopem Toshiba C660D-10F.

Otóż dostałem go od siostry który powiedziała, że nie da się go naprawić i mogę z nim zrobić co chcę. Po sprawdzeniu okazało się, że nie ma tam żadnego systemu. Stwierdziłem, że zainstaluję orginalnego Windows-a 7 (który był pierwotnie zainstalowany). Oczywiście nie dostałem żadnych płytek z systemem ani sterownikami.

Po rozpoczęciu instalacji systemu dochodzę do miejsca gdzie można wybrać dysk na którym ma być zainstalowany system ale tam nie ma żadnego. Po przeszukaniu okazuję się że nie ma sterowników. Ściągnąłem sterowniki i wrzuciłem go na pendrive. Potem z pendrive wskazałem sterowniki (niby instaluje ale potem znowu nic nie widać w dyskach). I tak w kółko. Dodam, że jest też partycja X na której jest trochę plików ale nie mogę znaleźć gdzie są sterowniki od tego dysku lub pliki do odzyskiwania systemu.

Próbowałem, już różnych opcji ale nic nie daje (raz tylko był pokazany dysk ale było nie przydzielone miejsce i nadal nic nie mogłem zrobić - a jak chciałem zrobić nowy dysk to niczym to nie skutkowało).

Pomóżcie co zrobić?

(Un3 E Xgim Y2 Yr8 Ty Q Kq Uj Top Pz) #2

Skoro powiedziała: “nie da się go naprawić”, to pierwsze co wpadło mi na myśl to uszkodzony dysk.

Windowsa nie lubię, ale wątpię by siódemka nie miała sterowników do twojego dysku.

Jeśli nie chcesz oddawać do serwisu, to spróbuj dowolnej dobrej dystrybucji lub dowolnego systemu typu Live CD / DVD i sprawdź czy masz dostęp do plików.

Jeśli tak to dysk oczywiście nie jest uszkodzony i możesz zrobić ewentualny backup danych.

P.S.

Dla Twojego dobra jeśli komp będzie sprawny, to nie pokazuj go siostrze, jeśli chcesz nadal go zachować dla siebie. :smiley:

(Mario188) #3

Witam. Dzięki za odpowiedź. Zmieniłem dysk twardy na inny i na tym mogłem zainstalować Windowsa.

Ale ciekawi mnie jedna sprawa. Za pierwszym razem przy instalacji Windowsa był widoczny dysk 320 Gb ale bez sterowników (lub coś innego) potem jednak już go nie było widać (dodam, że nie dało się zainstalować Windowsa). Interesuje mnie tylko dysk który można znaleźć przy instalacji w ustawieniach. Dysk ten nazywa się Boot (x). Czy jest możliwe, że część dysku działa (bo mogę wejść i podglądnąć foldery i pliki) a reszta nie. A może ktoś wcześniej zmienił format zapisu danych na dysku dlatego nie mogę nic teraz na nim zainstalować? Czy jest taka możliwość? Jeżeli tak to czym mógłbym zmienić format zapisu danych?

Pozdrawiam

(Un3 E Xgim Y2 Yr8 Ty Q Kq Uj Top Pz) #4

Cóż …

Można zmienić układ partycji na nieobsługiwany przez system i wtedy dany system, który nie ma odpowiednich do tego sterowników po prostu wywali błąd.

Spotkałem się tylko z jednym przypadkiem …

Kiedyś zmieniłem na starym kompie układ partycji na GPT ( nie znając konsekwencji ) i zainstalowałem jedną z dystrybucji Linux`a. Po rozruchu sam BIOS nie mógł uruchomić systemu z dysku, bo nie obsługiwał takiego właśnie układu partycji na nim.

Myślę jednak, że pożądanie napisany instalator mógłby choćby zmienić układ partycji ( co wiązałoby się z utratą danych ) i dalej tworzyć partycje, formatować itp.

Co do partycji Boot (X):

Windows 7 podczas instalacji tworzy partycję ( która ma zwiększyć bezpieczeństwo rozruchu systemu ). Ma ona domyślnie 100 MB. Myślę, że to ją widziałeś. Nie za bardzo rozumiem, jak Windows mógłby w takiej sytuacji dodać partycję, a ty nie.

" ( … ) (raz tylko był pokazany dysk ale było nie przydzielone miejsce i nadal nic nie mogłem zrobić - a jak chciałem zrobić nowy dysk to niczym to nie skutkowało)"

Co oznacza “nie skutkowało” ?

Jakieś komunikaty wyskakiwały ?

Skoro jakaś partycja była widoczna, to może - może da się coś ocalić.

Żuć okiem na temat:

http://windows7forum.pl/instalator-nie- … ji-20291-t

W odpowiedzi autor wątku otrzymał instrukcje, jak wyzerować dysk. Nigdy tego nie miałem, więc nie potrzebowałem tego sprawdzać, więc nie testowałem tego. Jeśli są tam jakieś istotne dane, to spróbuj zrobić kopię zapasową z aktualnie zainstalowanego systemu.

P.S.

Jeśli widok partycji przy instalacji wygląda “nietypowo”, to jeśli możesz proszę zrób zdjęcie każdego “nietypowego etapu / komunikatu błędu”.