TP-link i sieć osiedlowa - nie działa

Witam. Posiadam 2 komputery :

a. stacjonarny

b. laptop

i sieć osiedlową

Chciałbym laptopa podłączyć bezprzewodowo, zakupiłem router TP-LINK model :WR542G ale coś mi nie wychodzi, mianowicie robię to tak : W routerze do wejścia "“WAN” wtykam kabel od osiedlówki, następie drugi kabel podłączam w wejście obok i do karty sieciowej komputera stacjonarnego. Następnie wchodzę w połączenie sieciowę, zmieniam protokół IP na routera czy li :192.168.1.1 klikam “zastosuj” a tu pojawia mi się “KONFLIKT IP” - że w sieci już takie jest i żeby się skontaktować z adminem.

Jak mam tą konfigurację zrobić? robiłem wszystko wg. intrukcij.

Pomoże ktoś ?

IP routera ustawiasz jako bramke domyślną (default gateaway) a nie jako IP komputera dlatego masz konflikt IP. A po drugie wszystko ustawiasz w routerze a nie w ustawieniach łącza komputera

Udało się jakoś , mem jeszcze jedno pytanie:

  • czy po prawnej konfiguracij w komputrzerze stacjonarnym powinienem mieć Ip/protokol routera? czy ten osiedló

wki ? bo ja mam tak : w ustawieniach routera/ wlan mam ustawione prawdziwe dane ip osiedlowki, a w stacjonarce wyswietlają mi się ip routera. tak ma byc ?

  • a druga rzecz z zabezpieczeniami ? jak zabezpieczyć , żeby się ktoś nie podłączał ? jak się te opcje nazywają w ustawieniach routera. ?

Router ma dane sieci osiedlowej a komputery domowe pobierają już adres z routera i to jest prawidłowo bo ty masz drugą sieć w tym momęcie :slight_smile:

No to jak powinno być ustawione poprawnie :

  • które ustawienie powinny być w opcji : wan a które w Lan .? JA mam w wanie- prawdziwe osiedlówki, a wlanie mam ustawienia routera. TAK MA BYC? czy jak

ja mam jak ponizej, : 96178ada057753b0m.jpg

Może zrozumiesz jak ci pokaze o co chodzi w opisie na podatawie innego w router :slight_smile:

http://banita.pl/~pysiu/d-link/d-link.html Udostępnianie Internetu w sieci lokalnej LAN

z wykorzystaniem routera

Teoretycznie wszystko mam OK, ale zerkni na moj “zrzut ekranu” wyżej i napisz czy jest ok .wg ciebie

Może w pozycji LAN wpisz IP 192.168.0.1 z tej puli przydzielać będzie adresy :slight_smile: