TP-Link TL-WR1043ND + Cisco brak dostepu do ustawien

witam,

mam internet UPC 25M/b, modem cisco epc2425 połączony z

TP-Link TL-WR1043ND kablem z gniazda ethernet do WAN w tp-linku. Zrobiłem sieć wifi, działa ok, ale co jakiś czas spada prędkość pobierania(wcześniej miałem linksysa wrt54gl i nie było takich problemów) dlatego myślę, że winą mogą być złe ustawienia w tp-linku. Mam ten router od niedawna, zainstalowałem go z płyty(quick instal). Problem w tym, że nie mogę wejść w ustawienia, po wpisaniu 192.168.1.1 pojawiają się ustawienia routera cisco, moje pytanie : co mam wpisać aby wejść w ustawienia Tp-Linka???

Jeśli dobrze zrozumiałem, to Twój schemat wygląda tak:

UPS => Cisco => TP-link =(wifi)> komputer?

Jeśli przy adresie 192.168.1.1 wyskakuje cisko, to wypróbuj 192.168.2.1 - ostatnio bardzo często to ten adres przyjmują rutery - zwłaszcza jeśli automatyczne ustawienia to wykryły. W najgorszym wypadku możesz odłączyć tplinka od cisko, a następnie zresetować ruter i na nowo go ustawić i dopiero wtedy podłączyć oba użądzenia

tak właśnie mam podłączone(myślę, że dobrze)

dzięki za szybką odpowiedź:) poszperałem trochę w ipconfig i udało się adres to 192.168.0.1

teraz muszę tylko dobrze poustawiać, może znasz jakąś dobrą stronę z przykładowymi ustawieniami?

Możesz też zmienić oprogramowanie TP-Linka na polskojęzyczne i bardziej konfigurowalne. Szczegóły znajdziesz tu http://eko.one.pl/?p=openwrt-gargoylepl :slight_smile:

Oj xD zapomniałem o podstawowym 192.168.0.1 xD

Ustawienia tak naprawdę to musisz samemu różne popróbować. Jeśli masz problemy z Wi-fi, na początek proponowałbym sprawdzić czy nie ma innych sieci wifi, na tym samym kanale. Jeśli tak mogą się zagłuszać wspólnie. Dobrą rzeczą byłoby przeglądnięcie logów w ruterze i ich przeanalizowanie z godzin pogorszenia internetu. Sprawdź też czy ktoś ci się nie podpina na nielegalu. Jeśli tego nie zmieniłeś zmień domyślne hasło i login do rutera oraz ustaw hasło na wifi (na WPA2 - najbezpieczniejsze).

Dodatkowo proponowałbym zmianę nazwę sieci wifi (nawet poprzez wpisanie “1” na końcu) i wyłączenie rozgłaszania sieci w eterze - jeżeli ktoś nie zna nazwy sieci nie podłączy się i zamiast samego hasła potrzebuje też nazwę sieci.

Co chcesz dokładnie poustawiać? Zaglądałeś do tego tematu :arrow: podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t439247.html

Wyłączenie rozgłoszenia wiele nie pomoże, wystarczy uruchomić, np. Kismet i już znasz nazwy ukrytych sieci.

Owszem - wiele nie pomoże, ale niektórzy się na tym nie znają, każdy mały kroczek, który zrobimy, może przeszkadzać komuś. Wiele osób zapomina o podstawowych zabezpieczeniach wifi choćby podstawowe hasło wap, czy filtracja mac… są to słabe zabezpieczenia, ale w 90% przecedzi pseudo hakerów, którzy chcą mieć internet za darmo.

Wiadomo… jak ktoś będzie chciał się włamać to prędzej czy później mu się to uda, ale czemu mamy to ułatwiać?: :slight_smile:

dzięki za pomoc:) zastanawiam się tylko czy instalować gargoylepl? czy nie będzie z tym problemów? Niektórzy piszą, że po zainstalowaniu mieli problemy z netem i wracali szybko softu tp… ktoś z was testował to oprogramowanie?

Tak, masz rację :wink: Z jednej strony to utrudnienie dla pseudo włamywacza, ale z drugiej strony, to dodatkowe utrudnienie dla samego użytkownika sieci, który też nie musi się znać i nie zawsze ma pod ręką tego kogoś co się zna. Chodziło mi o to, że czasami trzeba rozgraniczyć bezpieczeństwo z wygodą korzystania z sieci, a skoro ukrycie sieci i tak go nie zwiększa, to szkoda rezygnować z tej wygody. Znacznie lepiej sprawdzają się mniej konwencjonalne sposoby, jak np. ograniczenie adresów IP w podsieci i/lub blokada wyjścia do internetu przez firewall/ACL o ile ktoś podłącza się tylko w celu skorzystania z “hot spotu”, szybko z niego zrezygnuje, o tyle w przypadku celowego włamania się do sieci i uzyskania prywatnych danych, lepiej ograniczyć adresy dla podsieci i wszystkie wykorzystać, nawet jeśli włamywacz zna hasło, nie uzyska adresu IP, a ręczne przypisanie adresu IP wywoła konflikt, co będzie również informacją/alarmem, że coś się dzieje w sieci :wink:

Również przyznaję Ci rację:) Jak widać ile ludzi tyle szkół i doświadczeń i sposobów na zabezpieczanie własnych sieci:) Teraz twórca tematu musi wybrać najlepsze dla niego:)