Tp-Link TL-WR740N - zbyt mała prędkość na WiFi i Ethernet

Hej,

 

mam problem z routerem Tp-Link TL-WR740N i prędkościami jakie osiąga.

Mam internet w INEI 100 Mbps i przy podłączeniu kablem bezpośredniu z modemu do komputera udaje się taką prędkość osiągnąć (w granicach 95 Mbps). Niestety przez router jest dużo gorzej - zarówno przy połączeniu wifi, jak i ethernetem max co udaje się osiągnąć to 7 Mbps.

 

Co dziwne, przez około 6-7 miesięcy wszystko działało ok i router osiągał koło 90 Mbps przez Ethernet i jakieś 50 Mbps po wifi.

Firmware w routerze na samym początku aktualizowałem, bo na sofcie fabrycznym rozłączał się co 1-2 minuty. Aktualizacja softu od producenta pomogła.

 

Sprawdziłem w panelu konfiguracji routera, czy jakiś sąsiad się nie dokleił do mojej sieci, ale router pokazuje “Aktualnie połączone urządzenia bezprzewodowe: 0”.

 

Próbowałem też restartować router i modem i nie pomogło. Zresetowałem też router i skonfigurowałem ponownie - niestety dalej bez zmian - max 7 Mbps.

 

Jakieś rady?


Edit: Zaktualizowałem właśnie soft w routerze na ten ze stycznia 2015 i niestety dalej prędkości są żałosne

Próbuj podłączyć internet przez port LAN1. Może z przewodem sieciowym coś nie tak.

Przełączyłem kabel do innego portu i niestety to samo. Sprawdziłem też z innym kablem i prędkość bez zmian.

 

No to trzeba sprawdzić na innym routerze, bo ten może uszkodzony?

 

Może dostawca neta ma urządzenia, czyli modem z routerem i taki zastosować.

No właśnie zapewne jest to wina routera, skoro z modemu prędkość jest prawidłowa. Dlatego zastanawiam się co można próbować zrobić z tym routerem?

Jest szansa, żeby na takiej podstawie reklamować router u producenta?

 

Tak, ale warto sprawdzić najpierw na innym routerze, bo problem może mieć modem np: po aktualizacji firmware?

Firmware był aktualizowany właśnie dla routera, ale nawet na wcześniejszej wersji softu najpierw działało ok, a potem po kilku miesiącach już nie (mowa ofc o prędkości). Modem ma cały czas ten sam soft i przy podłączeniu bezpośrednio kablem do modemu prędkość jest ok.