Tragiczna jakość przy odtwarzaniu filmów DVD

Niedawno zamieniałem swojego starego kompa rzęcha na trochę nowszy model. Pojawił sie jednak problem przy odtwarzaniu DVD z filmami. Podczas odtwarzania filmu w PowerDVD pojawia się smużenie, obraz jest wyblakły i ziarnisty.

Oto lista możliwych przyczyn które wyeliminowałem drogą testów i zgrzytania zębów:

-sprawdzałem na kilku różnych pakach kodeków k-lite i divx włącznie

-sprawdzałem dwie wersje PowerDVD 6 i 7 jakie akurat miałem pod ręką

-sterowniki do mojego GeForca 8500 GT najnowsze jakie mogą być

odpaliłem nawet test diagnostyczny który wyświetlał obraz w różnych trybach coś jak: UYVY, YV12 itp. nie mam pojęcia co to jest. Zauważyłem jednak jedno: podczas obrazu wyświetlanego na tym teście wszystko jest ok - oprócz jednego - ziarnisty obraz. Może to jakiś trop bo program wyświetlił informację że możliwe problemy mają źródło w ograniczeniach sterownika. Dziwne, tak popularna karta i sterowniki najnowsze - ja już nie wiem.

Będę wdzięczny za pomoc. Może ktoś spotkał sie już z podobnym problemem?

Nie instaluj żadnych zewnętrznych kodeków DVD (niektóre paczki kodeków są w takowe wyposażone). Np. stara wersja K-Lite Codec Pack wyposażona była w dekodery stosowane w Powerlink Power DVD. Jeśli zainstaluje się je równocześnie z PowerDVD, to mogą występować problemy.

Tak więc odinstaluj wszystkie wcześniej zainstalowane kodeki z systemu i zainstaluj na nowo Power DVD. Sprawdź wtedy czy obraz nadal będzie taki ziarnisty. Jeśli efekt nadal będzie występował, to sprawdź w ustawieniach DVD czy masz włączoną opcję “akceleracji sprzętowej”. Pokombinuj z tą opcją, zobacz czy ziarnistość występuje zarówno na włączonej jak i wyłączonej opcji “wsparcia sprzętowego”.

Dzięki za radę, być może zadziała odinstalowanie wszystkich kodeków i programu. Ew. spróbuję użyć czegokolwiek innego np. Nero Showtime - napiszę o efektach.

Z tą akceleracją sprzętową to dziwna sprawa bo faktycznie mam ją włączoną - moja karta ma wbudowaną implementację mającą rzekomo wpływać dodatnio na jakość filmów (o zgrozo!). Chciałem tę akcelerację wyłączyć w menu PowerDVD ale się nie da - pole akceleracji jest zaznaczone i szare-nawet nie da się kliknąć. Więc w NVidia Settings też próbowałem coś powyłączać ale tam to już w ogóle nie ma takiej opcji. Hm.