Trudny wybór języka na początek

@radek_777

Moim zdaniem za dużo się wahasz :stuck_out_tongue: Weź to C i spróbuj się go nauczyć. Jeśli znajdziesz sobie dobrą książkę (i tu podkreślam jeszcze raz … książkę, która oprócz składni języka, uczy też programowania), to myślę, że bez problemu sobie poradzisz (a już na pewno jak jesteś dobry z matmy). Jeśli C okaże się za trudne, to spróbuj nauczyć się najpierw tego Pascal-a (Przejrzałeś te linki co podałem? Ten jeden można przejrzeć w 3-4h). O BASIC-u się nie wypowiadam, bo nigdy nie miałem z tym językiem styczności. Pisałem jedynie w VBA i VB .NET, i jakoś specjalnie nie przepadam za tymi językami (składnia mi się nie podoba). Niemniej nie wiem na ile składnia tych dwóch języków jest podobna do BASIC-a (może C-Dur się wypowie).

W każdym bądź razie … Jeśli pójdziesz na studia, to tam będziesz uczył się kilku języków programowania (niektóre nie będą miały nic wspólnego z programowaniem strukturalnym i obiektowym) i nie będzie tak, że będziesz mógł sobie wybrać w czym piszesz :slight_smile: Podobnie jeśli pójdziesz kiedyś do pracy. Może się okazać, że trafisz na projekt, w którym używany jest język programowania, z którym nigdy nie miałeś styczności, i będziesz musiał opanować jego składnię w na prawdę krótkim okresie czasu.

Dajmy już sobie raz na zawsze spokój z Pascal’em. Jeżeli dana osoba nie zamierza pójść do technikum informatycznego, to na jej miejscu nie rozpoczynałbym nauki tego języka. Tylko rozpocząłbym od C i uważam, że takie posunięcie lepiej by wyszło na dobre.

Jak ktoś to mądrze powiedział “Zawsze rzucaj się na głęboką wodę, tam dalej jest od dna”

Więc odpowiedz prosta uwaga uwaga

C

Ja zdecydowanie polecam Microsoft Visual Basic (wersja 2005, 2008, 2010 Express jest darmowa do użytku niekomercyjnego).

Basic to najbardziej intuicyjny język programowania.

Ech…gdyby nie czas,to bym ci polecił Brata pascala, Delphi Turbo ( nie wiem czy to on czy ona ). #-o Chociaż…może wydadzą nową wersje delphi :-k Kto wie… ![-o<

Delphi XE2 jest w miarę nowe, zdaje się, że wydane jakieś 3 miesiące temu. Obecnie coraz dalszy krewny Pascala.

http://www.embarcadero.com/products/delphi

…ale - nie ma darmowej wersji dla hobbystów.

Zgadzam się z Tobą że C nie jest najłatwiejszy. Lecz każdy go poleca na początek, a ja bym rzekł że jest trudniejszy od C# i Javy. Może nie jest to duży język ze standardową biblioteką i nie jest w nim tak rozwlekły kod jak np w Javie. Ale dosyć często można się w nim pogubić. Dlatego nie bez powodu jest uzywany do profesjonalnych rzeczy tupu : przy pisaniu systemów przez niezłych wyjadaczy, dinozaurów z czasów Uniksa.

Kup sobie Symfonię C++ i startuj od razu z tym, dobrze jest zacząć z C/C++ bo później łatwo zrozumieć inne, prostsze składniowo języki.

Próbowałem zainstalować ( wcześniej , zanim napisałeś tą odpowiedź ) , lecz nie można , bo embarcadero nie daje do niego już kluczy… #-o #-o :-s :-# :-#