TrueCrypt - 2 systemy, hasło dopiero po wyborze systemu

Witam. Czytałem już wiele poradników na temat tego, jak postawić dwa systemy w tym jeden zaszyfrowany. Mój problem jednak trochę się różni. Mianowicie chcę zrobić coś takiego:

  • Gdy włączam komputer, pojawia się GRUB i mam wybór między Linuxem a Windowsem

  • Po wybraniu Windowsa wczytuje się bootloader od Truecrypta i prosi mnie o podanie hała

  • Po wyborze Linuxa, ten włącza się bez żadnego hasła.

Poradniki, które już widziałem opisują jak zrobić, by najpierw pojawiało się zapytanie o hasło, a potem wybór systemu. Jak chcę zrobić odwrotnie. Mam prawie zerowie doświadczenie z wszelkimi bootloaderami, więc proszę o szczegółowe wyjaśnienie. Na mój mózg to trzeba by napierw zainstalować systemy, potem zaszyfrować Windowsa, a potem jakoś podlinkować bootloadera pod GRUBa. Jednak zupełnie nie wiem jak to się robi (ostatni punkt) :smiley:

Nie jestem pewien czy to zadziała, ale możesz spróbować w ten sposób na pierwszej partycji masz linuksa z GRUBem, na drugiej partycji masz truecrypta(na dwa dyski też powinno działać).

W GRUBIE ustawione 2 pozycje - boot pierwszej partycji i boot drugiej partycji. Oczywiście partycja SWAPA itd nie powinny przeszkadzać.

Znaczy się tak, najpierw zainstalowac Windowsa, potem Linuxa na innej partycji. GRUB zastąpi tradycyjnego bootloadera. Potem zaszyfrować… hmm… tyle, że wtedy bootloader od TC mi zastąpi GRUBa chyba… Jak zrobić by podlinkować jeden bootloader do drugiego?

Criss ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

a może najpierw instalnąć windę i ją zaszyfrować, a później linuxa

Problem rozwiązany. Oto intrukcja, tak dla przyszłych pokoleń.

  1. Instalacja Windowsa

  2. Instalacja Linuxa

  3. Szyfrowanie Windowsa

  4. Uruchamiamy linuxa z Live CD

  5. Jeśli nasz linux ma GRUB lub GRUB legacy, trzeba przekopiować mbr do pliku i później podlinkować go w menu.lst

Jeśli nasz linux ma GRUB2, trzeba skopiować obraz iso True Crypt Recovery Disk na partycję z linuxem i podlinkować go w grub.cfg

  1. Gotowe. W przypadku GRUB2 po załadowaniu Windowsa będzie się pojawiało pytanie, czy chcemy zrobić ukryty system. Wciskamy “n” i normalnie wpisujemy hasło. Jeśli wybierzemy “y”, dostaniemy komunikat, że trzeba wyjąć Recovery Disk. Nie da się raczej tego zrobić, więc po prostu uruchamiamy komputer ponownie :stuck_out_tongue_winking_eye: