Truecrypt 7.1a - automontowanie zaszyfrowanej partycji przy starcie systemu

Hejka,

mam taką oto sytuację. 2 dyski, 3 partycje:

  • SSD - tylko system i część aplikacji, zaszyfrowany;
  • HDD 1TB:
    • Partycja 1 300GB (bez szyfrowania) reszta aplikacji, które z różnych względów nie sa instalowane na SSD;
    • Partycja 2 600GB zaszyfrowana - z plikami (filmami, muzą, zdjęciami, projektami itp itd).

 

Zaszyfrowana partycja 2 została dodana w Truecrypcie do “System Favorite Volumes” i ma się automatycznie montować podczas startu Windowsa.
No i się montuje… ale nie zawsze. I tu jest właśnie problem w tym “nie zawsze”, bo na partycji 2 przechowywane są np. pliki z chmury czy foldery podpięte pod windowsowkie foldery “Pobrane, Muzyka, Filmy itp.”. Jak partycja się nie zamontuje, to system jej nie widzi i robi się bigos, apka chmury też wariuje, bo zgubiła folder i o… Takie rzeczy. Zamontowanie partycji po uruchomieniu już Windowsa niestety, nie rozwiązuje problemu, bo np. apka chmury nie sprawdza już potem czy folder powrócił. Spradza raz przy starcie i jak go nie znajdzie to kamieni kupa.

Generalnie partycja montuje się poprawnie przy 7 na 10 uruchomieniach systemu. 
Wie ktoś może co może powodować problemy z pozostałymi 3. “razami”?

Być może logujesz się szybciej do konta zanim system zdąży zamontować ten dysk? Dodatkowo TrueCrypt 7.1a jest już mocno przestarzały. Interesowałeś się może VeraCrypt? Jest on następcą TrueCrypta i jest duża szansa, że ten problem tam nie występuje.

Słusznie. Komp jest świeżo po formacie i jeszcze nie ustawiłem hasła do konta, więc po wpisaniu klucza do odszyfrowania dysku do wyświetlenia puplitu mijają 2-3 sekundy. Spróbuję ustawić hasło i zobaczymy czy wedłużenie procesu uruchamiania systemu przyniesie zamierzony efekt.

Zdaję sobie sprawę z braku wsparcia TC i testowałem nawet VC. Niestety, VC potrzebuje u mnie kilku sekund po wpisaniu klucza na zdeszyfrowanie dysku podczas bootowania, gdzie TC deszyfruje SSDka z systemem natychmiast. Na tej podstawie wywnioskowałem, że VC gorzej dogaduje się z SSDkami (przynajmniej z moim). Możliwe, że coś źle ustawiłem w VC, ale ustawienia przy szyfrowaniu były identyczne z ustawionymi opcjami w TC.

 

@

Niestety, wedłużenie czasu logowania się nie pomogło. Moja licha wiedza na temat truecrypta pozwala mi sądzić, że on się montuje jeszcze na etapie bootloadera…

Ok, udało mi się rozwiązać problem.
W zakładce “System Favorite Volumes” trzeba zaznaczyć checkbox przy “Allow only administrators to view and dismount system favorite volumes in TrueCrypt”.