Truecrypt 7.1a - automontowanie zaszyfrowanej partycji przy starcie systemu

(Spiner3) #1

Hejka,

mam taką oto sytuację. 2 dyski, 3 partycje:

• SSD - tylko system i część aplikacji, zaszyfrowany;
  • HDD 1TB:
    • Partycja 1 300GB (bez szyfrowania) reszta aplikacji, które z różnych względów nie sa instalowane na SSD;
    • Partycja 2 600GB zaszyfrowana - z plikami (filmami, muzą, zdjęciami, projektami itp itd).

Zaszyfrowana partycja 2 została dodana w Truecrypcie do “System Favorite Volumes” i ma się automatycznie montować podczas startu Windowsa.
No i się montuje… ale nie zawsze. I tu jest właśnie problem w tym “nie zawsze”, bo na partycji 2 przechowywane są np. pliki z chmury czy foldery podpięte pod windowsowkie foldery “Pobrane, Muzyka, Filmy itp.”. Jak partycja się nie zamontuje, to system jej nie widzi i robi się bigos, apka chmury też wariuje, bo zgubiła folder i o… Takie rzeczy. Zamontowanie partycji po uruchomieniu już Windowsa niestety, nie rozwiązuje problemu, bo np. apka chmury nie sprawdza już potem czy folder powrócił. Spradza raz przy starcie i jak go nie znajdzie to kamieni kupa.

Generalnie partycja montuje się poprawnie przy 7 na 10 uruchomieniach systemu. 
Wie ktoś może co może powodować problemy z pozostałymi 3. “razami”?

(Xemidra) #2

Być może logujesz się szybciej do konta zanim system zdąży zamontować ten dysk? Dodatkowo TrueCrypt 7.1a jest już mocno przestarzały. Interesowałeś się może VeraCrypt? Jest on następcą TrueCrypta i jest duża szansa, że ten problem tam nie występuje.

(Spiner3) #3

Słusznie. Komp jest świeżo po formacie i jeszcze nie ustawiłem hasła do konta, więc po wpisaniu klucza do odszyfrowania dysku do wyświetlenia puplitu mijają 2-3 sekundy. Spróbuję ustawić hasło i zobaczymy czy wedłużenie procesu uruchamiania systemu przyniesie zamierzony efekt.

Zdaję sobie sprawę z braku wsparcia TC i testowałem nawet VC. Niestety, VC potrzebuje u mnie kilku sekund po wpisaniu klucza na zdeszyfrowanie dysku podczas bootowania, gdzie TC deszyfruje SSDka z systemem natychmiast. Na tej podstawie wywnioskowałem, że VC gorzej dogaduje się z SSDkami (przynajmniej z moim). Możliwe, że coś źle ustawiłem w VC, ale ustawienia przy szyfrowaniu były identyczne z ustawionymi opcjami w TC.

@

Niestety, wedłużenie czasu logowania się nie pomogło. Moja licha wiedza na temat truecrypta pozwala mi sądzić, że on się montuje jeszcze na etapie bootloadera…

(Spiner3) #4

Ok, udało mi się rozwiązać problem.
W zakładce “System Favorite Volumes” trzeba zaznaczyć checkbox przy “Allow only administrators to view and dismount system favorite volumes in TrueCrypt”.