TrueCrypt i deszyfracja danych


(Kkuubbaa88) #1

witam

chcialbym sie tylko dowiedziec czy do deszyfracji danych czy to z poziomu windowsa, lub tez dysku ratunkowego potrzebne jest haslo ? czy wystarczy miec plyte ratunkowa i mozna odszyfrowac bez hasla zaszyfrowana partycje systemowa ?


(Vcx3) #2

Trudno wyobrazić sobie, by programem, który szyfruje, można było deszyfrować dane bez podania hasła. To po co ktoś by szyfrował, tworzył hasło, by inny mając płytkę lub dostęp do programu, kliknął deszyfruj i już. :slight_smile: Trzeba podać hasło i wtedy możesz zmieniać zawartość, deszyfrować, itd...


(mktos) #3

Bez posiadania hasła (ewentualnie specjalnego dysku ratunkowego, nie wiem czy TrueCrypt oferuje coś takiego) zdeszyfrowanie danych jest praktycznie niemożliwe. Gdyby się dało to zrobić - to jaki byłby sens szyfrowania?


(Kkuubbaa88) #4

wlasnie chodzi mi o te plyte ratunkowa. czy jest mozliwosc odszyfrowania partycji tylko dzieki tej plycie ? nie podajac hasla ?

inaczej mowiac czy osoba trzecia nie znajac hasla, ale moze byc w posiadaniu plyty ratunkowej moze odszyfrowac partycje i dostac sie do komputera ?


(Vcx3) #5

Zawsze trzeba podać hasło, sama płyta nic nie da.

Płyta ratunkowa jest tylko po to, gdy:

  • program ładujący TC,

  • klucz nadrzędny,

  • inne krytyczne dane są uszkodzone lub zainfekowany przez malware

  • Windows został uszkodzony i nie może startować

Wtedy używasz płyty, która pozwoli na odszyfrowanie partycji lub dysku. :slight_smile: