TrueCrypt, szyfrowanie i policja

(Polski Derp) #1

Bry,

Jako, że w wolnych chwilach lubię pospekulować trochę nad różnymi rzeczami, ostatnio rozmyślałem nad szyfrowaniem oraz...policją.

Wyobraźmy sobie takie coś. Udostępniamy dużo plików. Nasz ruch na łączu wydaje się mocno podejrzany pod kątem nielegalnych treści. Wpada policja z nakazem przeszukania mieszkania. Zabierają wszystkie dyski. My jednak mamy wszystkie dyski zaszyfrowane np. TrueCryptem. Czy policja ma prawo zmusić nas do zdeszyfrowania plików?

(funbooster) #2

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81amanie_gumow%C4%85_pa%C5%82k%C4%85

(dragonn) #3

Mogę próbować Cię zmusić ale już tylko od twojej silnej woli zależy czy im się uda xD. A tak na serio z tego co wiem w Polsce nie mają prawda zmuszać, możesz powiedzieć że pod wpływem stresu zapomniałeś hasło i tyle mogę Ci zrobić. W przeciwieństwie tutaj do UK gdzie policja ma takie prawo.

(Cedar) #4

Co rozumiesz przez “zmuszanie”?

Dokładniej - w Polsce nie masz obowiązku pamiętać, udostępniać hasła do tak zabezpieczonego archiwum i nie jest to karalne.

W UK policja też nie może “zmuszać”, zmusza nas do tego prawo, które tam obowiązuje.

W przypadku odmowy podania hasła do takiego archiwum możesz być zagrożony karą (z tego co pamiętam) do 3 lat #

(Jack_Daniels) #5

Działasz zgodnie z prawem.

Kodeks postępowania karnego

(moh3r) #6

Posiedzisz kilka miesięcy w areszcie wydobywczym to zmiękniesz :slight_smile: Wszystko zależy od determinacji prokuratora.

(dragonn) #7

Cedar to było odniesienie się to postu wyżej :P.

Nie wszystko, ostatnie słowo zawsze należy do twojej “determinacji” :P.

(funbooster) #8

Ktoś ma informacje czy gdy wjeżdżamy do UK, to sprawdzają laptop na lotnisku? Przykładowo będę miał hasło na bios i system, to muszę podać hasło?

(Cedar) #9

Sprawdzą jeśli wzbudzisz jakieś podejrzenia, normalnie nie sprawdzają (przechodziłem z lapkiem odprawę w UK kilka razy jakoś mnie nie sprawdzali)

Jeśli w czasie takiej kontroli poproszą o hasło, to musisz je podać bo jesteś na terenie UK i musisz dostosować się do prawa, które tam obowiązuje.

(system) #10

W TrueCrypt można zrobić tzw. ukrytą partycję. Normalnie nie jest ona widziana przez system, bądź wyskakuje monit że jest uszkodzona.

Wtedy nie będą dochodzić hasła do partycji której (teoretycznie) nie ma.

(Polski Derp) #11

Bry,

Pytanie raczej śmieszne, ale w takim wypadku konsole stacjonarne też zabierają? Bo w nich też są dyski, ale zawartości chyba nie odczytaliby.

(system) #12

Pewnie tak, w końcu może być przerobiona. Psy jak wywąchają zarobek i awans to doczepią się do wszystkiego, taka prawda.

(funbooster) #13

Wybebeszyć budzik-zegarek, do środka włożyć dysk SSD i można wrażliwe dane przewozić ^^

(dragonn) #14

Kiedyś nawet czytałem że zabierają nawet routery które są w domu -.-.

(drunkula) #15

Jeżeli mają łebskiego analityka, to ma sens - przekieroanie portów do maszyny której nie znaleźli może sugerować posiadanie kolejnej maszyny np. w piwnicy albo dać pretekst do kolejnych przeszukań u znajomych w poszukiwaniu sprzętu którego brakuje.

Jako mieszkaniec parteru sam bym chętnie wstawił jakiś NAS do piwnicy żeby mielił rzeczy o których na tym forum pisać nie przystoi. =)

(funbooster) #16
  • “smart” pralki 

(drunkula) #17

Znaczy że kupowanie nowoczesnego sprzętu mija się z celem jeżeli ktoś się obawia mieć coś na sumieniu - są już przeciez inteligentne pralki, lodówki, żelazka, stacje pogodowe itd… pół domu by wynieśli

(funbooster) #18

Tylko człowiek coraz mniej inteligentny…