Trzy laptopy - dv6z, A500, A355

Witam.

Męczę się ostatnio strasznie nad wyborem laptopa. Znalazłem więc trzy, wydaje mi się, że całkiem dobre i proszę teraz o werdykt z uzasadnieniem. Proszę o uwzględnienie wydajności, możliwości, ew. serwisu (laptop będzie sprowadzany z USA do Polski).

Laptopy:

http://www.amazon.com/Pavilion-DV6-1260SE-15-6-Inch-Entertainment-Laptop/dp/tech-data/B002BH4QTQ/ref=de_a_smtd

^ HP Pavilion dv6z (dv6-1260SE) Artist Edition 2

http://www.bestbuy.com/site/olspage.jsp?skuId=9371556&type=product&id=1218093379440

^ Toshiba Satellite A500 Series (dokładnie nie napisano)

http://www.circuitcity.com/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=4375909&csid=ITD&body=MAIN

^ Toshiba Satellite A355-S6935

Jakie będzie zastosowanie laptopa?

Idę na studia, potrzebuję sprzętu do wszystkiego. Grać może tak wiele na nim nie będę, ale nie wykluczam takiej możliwości.

Poza tym te laptopy aż tak się różnią, że jeden będzie do gier a drugi już nie? Wiem, że ten HP ma grafikę 1GB, ale podobno strasznie się grzeje. No nie wiem, zobaczę, co inni napiszą :wink:

HD4650 zdecydowanie wybija się na tle HD4570 i HD3650 (te dwie karty w sumie są tak samo wydajne). Wszystkie są robione w procesie technologicznym 55nm i nie grzeją się tak mocno (w HP grzała się karta graficzna, ale GF9600m gt, nowe Radeony są chłodne).

Pod względem procesorów, najlepszy jest P7350 - najwięcej pamięci podręcznej (3MB), i mało prądożerny (45nm, 25W TDP, wersja P). ZM-85 w co prawda ma wyższą częstotliwość, ale mniej pamięci podręcznej (2MB) i jak pokazują testy jest mniej wydajny od Intela i bardziej prądożerny (tym bardziej, że to 65nm i 35W TDP). T6400 jest gdzieś na poziomie wydajnościowym ZM-85 (tyle samo pamięci cache - 2MB, niższa częstotliwość 2GHz, ale lepsza architektura) lecz mniej prądożerny (45nm, 35W TDP).

Na podstawie tych 2 kryteriów + cena, odrzuciłbym Toshiba Satellite A355 - w porównaniu do A505 ma słabszy procesor, mniejszy dysk, starszą (choć podobnie wydajną) kartę graficzną, a co najważniejsze jest droższy.

A teraz wybór należy do Ciebie: czy chcesz trochę mocniejszy procesor, ale słabszą kartę graficzną (i mniej prądożerny zestaw) w niższej cenie, czy raczej lekko słabszy procesor, wydajniejszą grafikę (i bardziej prądożerny zestaw) w wyższej cenie?

Ciężko porównać jak długo będziesz pracował na tych laptopach i o ile będzie się różnił czas pracy bo nie wiem jakie są tam baterie, ale można przewidywać, że oba pociągnął ponad 2h normalnej pracy, a przy podobnych parametrach baterii, ta A505 powinna pociągnąć jakieś pół godziny dłużej niż HP.

Co do grafiki jeszcze, to nie patrz tylko na ilość pamięci - to sprawa drugorzędna, ważna jest wydajność architektury.

Na Twoim miejscu, jeżeli gry będą sporadyczne, wziąłbym A505 - w codziennej pracy da sobie radę lepiej niż HP, a na gry również pozwoli.

Dodane 10.09.2009 (Cz) 14:34

A oczywiście w rozważaniach pominąłem kwestię wyglądu i wytrzymałości, osobiście podoba mi się aluminiowy HP, ale z tą Toshibą nie miałem do czynienia, nie patrzyłem również na porty, musisz sam zobaczyć czego i ile Ci potrzeba. No i nie przeglądałem innych ofert zagranicznych, tylko na podstawie tech 3 podanych modeli.

Dodane 10.09.2009 (Cz) 14:36

A dopiero zauważyłem, oba laptopy mają matrycę podświetlaną LEDami - jest to technologia oszczędniejsza w poborze prądu i poprawia wygląd wyświetlanego obrazu.

Dzięki za szczegółowy opis :wink: Wiem, że pamięć w kartach graficznych nie jest decydująca, ale na tych grafikach w laptopach to mało się orientuję.

Procesor w Toshibie A505 faktycznie jest dobry i nawet o tym czytałem. Co do grafiki w Pavilionie - dobrze wiedzieć, że ten Radeon nie zachowuje się jak grzałka do wody. Na plus w HP jest jeszcze bluetooth, bo w Toshibie ani słowa o nim (mimo, że na polskiej stronie Toshiby jest wymieniany w specyfikacji). Generalnie mam do wyboru komputer mocniejszy graficznie z lekko słabszym procesorem (pewnie nie odczuję tego za bardzo) i prądożerny i Toshibę… Chyba rzucę monetą :lol:

Patrz, że przy jednym z rzutów monetą masz szansę oszczędzić 70gbp czyli ponad 300pln.

A różnicy w wydajności procesora tylko w niektórych przypadkach odczujesz, ale długość działania na tej samej baterii i owszem.

Do HP jest dołączana 12’’ bateria, więc kobyłka straszna. Do Toshiby 6’’ bodajże.