Trzy pozycje rozruchu Ubuntu. Co zrobić by została jedna?

(Klonowski1) #1

Witam. Mam dość nietypowy problem. Zainstalowałem Ubuntu 8.04, następnie zainstalowałem Ubuntu 8.04 jeszcze raz i utworzyły mi się trzy pozycje rozruchu Ubuntu. Jak mogę pozbyć się dwóch, żeby został mi tylko jeden? Chcę mieć tylko jeden rozruch Ubuntu i XP. Jeszcze podczas uruchamiania zawsze sprawdza mi dyski. Dlaczego?

(JesperKyd) #2

Usuń niepotrzebne wpisy w /boot/grub/ plik menu

(roobal) #3

Edytuj swoim ulubionym edytorem tekstu wpisy w pliku menu.lst, np. przy pomocy gedit, w konsoli jako root:

gedit /boot/grub/menu.lst

I usuń co niepotrzebne.

Domyślnie w każdej dystrybucji w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz w zapobieżeniu utraty danych dysk jest sprawdzany pod kątem błędu, zaleca się aby przynajmniej partycja główna była sprawdzana co ileś rozruchów, w niektórych dystrybucjach dodatkowo sprawdzane są inne partycje, które szczególnie tego nie wymagają, jeśli sprawdzana jest u Ciebie dodatkowo, np. partycja /home, aby to wyłączyć wystarczy, że zedytujesz odpowiednio plik /etc/fstab podobnie jak menu.lst

gedit /etc/fstab

I jedyne co musisz zmienić to wartość na 0 (słownie zero) aby wyłączyć sprawdzanie danej partycji przez Fsck, czyli szukasz w tym wpisie partycję, która Cię interesuje, np. /home i dajesz jej wartość pass (zaraz za dump) zero, tak samo możesz zrobić z partycją główną jednak to nie jest zalecane, gdyż Fsck sprawdza ją jak pisałem pod kątem błędów, np. po nieprawidłowym wyłączeniu systemu. Przykład mojego /etc/fstab

GNU nano 2.0.7 File: /etc/fstab

# /etc/fstab: static file system information.

#

# 

proc /proc proc defaults 0 0

/dev/sda1 / ext3 errors=remount-ro 0 1

/dev/sda6 /home ext3 defaults 0 0

/dev/sda5 none swap sw 0 0

/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0

Plik ten edytuj bardzo uważnie, Ciebie interesuje tylko ta druga liczba, jeśli zrobisz jakiś błąd, system może nie wstać. Ale i na to znajdzie się sposób wrazie ewentualnej kraksy :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Sawyer47) #4

Co do 3 pozycji, jedna to recovery mode, a trzecia do memtest, rzeczy przydatne. Jeżeli na pewno chcesz je usunąć to tylko zakomentuj odpowiednie linijki w /boot/grub/menu.lst - czyli poprzedź je znakiem #, wtedy będą ignorowane.

(Klonowski1) #5

Wielkie dzięki za pomoc.