Tworzenie "bezpiecznego" uzytkownika

hey posiadam Slacka i robie na nim server proxy bo jest potrzebny -squida .W celow bezpieczestwa czytalem tworzy sie bezbiecznych uzytkownikow komenda useradd -d /usr/local/squid -r -s /dev/null squid >/dev/null 2>&1 (komenda ze zlobka dla administratorow). Nie wyskakuje mi zaden blad ale wydaje mi sie ze powinno uzytwownika squid dodac do plikow group i passwd a nie robi tego. przez co nie moge dac praw do katalogu dla squida bo krzyczy ze nie ma takiego uzytkownika.Co robie zle??

Poczytaj sobie man useradd, wydaje mi się że w tej komendzie zbędny jest przełącznik -r, poza tym skoro kierujesz wynik polecenia do /dev/null to nie spodziewaj się, że pojawi Ci się jakiś komunikat błędu. Polecenie powinno wyglądać mniej więcej tak:

useradd -d /usr/local/squid -s /bin/false squid

Generalna zasada - nie wykonuj poleceń, których nie rozumiesz :slight_smile:

Ok użytkownik sie pojawil. Pozniej zainstalowalem squida. Dalem prawa do calego katalogu squida i uruchamiam go 1 raz z parametrem -z żeby stworzyl cache. I mam blad ze nie moze stworzyc tego katalogu bo nie mam dostepu (13). Co zrobic??

Sprawdź czy na pewno dobrze ustawiłeś uprawnienia i czy na pewno squid uruchamia się z uprawnieniami usera którego chcesz.

P.S. Postaraj się pisać estetyczniej i bez błędów, nikt nie będzie chciał odpowiadać na Twoje posty jeśli będziesz pisał niechlujnie.