Tworzenie Gry Przeglądarkowej/Języki programowania/

No może nie większość, ale spora część. Jest też grupa, która myśli, że będą zarabiać kokosy jak zdają egzaminy.

matelord , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

poprawiłem

Jeśli chcesz zrobić grę przeglądarkową to warto zacząć od nauki:

HTML - czyli coś dzięki czemu będziesz mógł cokolwiek użytkownikowi wyświetlić, najlepiej poszerzone o wiedzę z CSS żeby było to wszystko zgodne ze standardami, nauczyć się tego możesz właściwie korzystając tylko z kursów zamieszczonych w sieci

PHP - samo wyświetlanie treści to za mało, przyda się silnik, który sprawi, że stanie się ona dynamiczna tzn. dane na niej będą mogły być wprowadzane przez użytkowników i przetwarzane tak by wszystko toczyło się z zasadami twojej gry. Do tego przyda się właśnie PHP, który jest łatwym językiem skryptowym. Do tego gdzieś trzeba wszystkie dane przechować (loginy graczy, punkty itd.), daruj sobie pliki, do tego najlepiej nada się baza danych MySQL , która świetnie współpracuje z PHP. Polecam Ci książkę Ćwiczenia praktyczne z wyd. Helion choć egzemplarz, który posiadam zawiera troszkę przestarzałą składnie niektórych instrukcji np. pobierania danych z bazy.

jQuery - mała ale za to potężna jeśli chodzi o możliwości biblioteka pozwalająca na asynchroniczne (czyli w tle) wykonywanie JavaScriptu co zaoszczędzi Ci nauki AJAXa. Przyda się później gdy będziesz chciał stworzyć bardziej zaawansowany interface, gdyż niestety wykonywanie funkcji w PHP czy aktualizacja danych na stronie bez użycia mechanizmów asynchronicznych, wymaga przeładowania strony a w najlepszym wypadku blokuje ona interface.

jak ma to być gra to daruj sobie php (a przynajmniej samo php, bez frameworka typu zend czy Yii). jak nie php to inny jezyk w pełni obiektowy bo utkniesz w projekcie.

jak nie znasz dobrze baz typu SQL to moze pomyśl o czymś co jest teraz na topie a komuś kto nie dobrze składać zapytań i procedur SQL; mysle o bazach typu NoSQL - choćby MongoDB czy CouchDB; problemem może być dokumentacja - tylko angielska i to raczej nie opasła jak to ma miejsce w przypadku MySQL

JavaScript to podstawa, jQuery jest genialna biblioteką, ułatwiającą życie, ale bez znajomość HTML’a oraz DOM w JS samo jQuery nie wiele pomoże.

Gry to też grafika - rysujesz ? malujesz ? masz kogoś od tego ? Bo ja akurat w takich tematach jestem noga i pare razy, będąc w licemu zaczynałem podobne projekty i nic z nich nie wyszlo, bo nie mialem sił robić czegoś co i tak będzie brzydkie :smiley:

czego jeszcze trzeba … kilku lat doświadczenia w tych wszystkich technologiach, albo niezłego zaparcia.

Wracając do wątku, który się tutaj pojawił. Znalazłem bardzo ciekawy artykuł, który być może już ktoś przeczytał. Autor zadaje pytania bardziej lub trochę mniej znanym programistą. Również następuje pytanie dotyczące przydatności matematyki

http://www.stifflog.com/pl/index.php/2006/09/21/sztywny-zadaje-pytania-wielcy-programisci-odpowiadaja-2/

Moim zdaniem na ten moment namnożyło się wielu informatyków. Tych z dyplomami uczelni wyższych, oraz innych jak techników. Na chwilę obecną znajduje się bardzo wiele książek dotyczących programowania w różnych językach, które dają już pewne podstawy do przykładowo przejścia na biblioteki obiektowe inną sprawą jest to, że nie trzeba iść koniecznie na informatykę, żeby zostać programistą. Zauważyłem, że studenci mechatroniki również mają okazję “liznąć” programowanie.

Sorki ale ja to nie chłopak i tez to lubie :smiley:

U mnie na 2 klasy IV w TI jest jedna dziewczyna. Więc masz tutaj porównanie.

Tak wiem …:smiley:

Dodane 06.09.2011 (Wt) 21:32

Dziewczyny rzadko się tym interesują… ale są wyjątki :stuck_out_tongue:

Ciekawe jak te wyjątki obsłużyć.

U mnie na 6 klas technikum jest 2 dziewczyny ;] i to muszę przyznać że zajefajne skrypterki html/css

No tak ale mi sie wydaje (nie chcę tu nikogo obrazić) że chłopacy (niektórzy) idą na informatykę tylko dla kasy… Ten zawód jest popularny u chłopaków …a dziewczyna (wyjątek) idzie dla tego że to lubi :smiley: Sorki jeżeli kogoś obraziłam :stuck_out_tongue: po prostu to moje zdanie w tej kwestii

Chłopacy nie idą na informatykę dla kasy. Oni po prostu nie wiedzą co to informatyka i po pierwszej lekcji programowania jest płacz. Myślą, że zainstalowanie Windowsa, zainstalowanie sterowników, granie w CSa i przeglądanie internetu to wszystko co potrzebne na informatyce. A tu niestety zonk. A żeby mój wpis nie był całkowitym offtopem to stworzenie gry nie jest tak proste jak się wydaje. Jak ktoś nie ma zielonego pojęcia o programowaniu, tworzeniu stron to lepiej niech napisanie gry odpuści na kilka lat. Pamiętam jak moje pierwsze programy to było dodawanie dwóch liczb czy (o zgrozo, nie wiedziałem jak to wtedy napisać) zliczanie ile literek ‘a’ występuje w podanym ciągu a po napisaniu programu do losowania liczb w lotku to czułem się najlepszy a jak dodałem #define z ilością kulek i maksymalną liczbą to byłem najlepszy na świecie.

Marcin511 , mniej więcej o to mi chodziło tylko nie byłam w stanie tego wytłumaczyć

tak skrypterki html to musi być coś. widać że wiesz co piszesz